US MARKETOtevírá za: 5 h 52 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Druhou polovinu února odstartují jednání o bankovní unii. Co je ve hře?

Rozšíření manévrovacího prostoru pro vyjednávání s europarlamentem o podobě klíčového prvku vznikající bankovní unie bude příští týden žádat na jednání unijních ministrů financí nynější řecké předsednictví EU. Zatím se totiž stále ještě výrazně liší názory členských zemí a europoslanců na podobu mechanismu a fondu, který by měl v budoucnu být schopen pomoci evropským bankám z potíží, aniž by k tomu byly použity peníze daňových poplatníků.

Kompromis je ale podle obou stran potřeba nalézt nejpozději v březnu, tedy ještě do dubnové poslední schůze nynější poslanecké sestavy před květnovými evropskými volbami. V dubnu by totiž měli europoslanci o věci hlasovat. Eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier řeckou iniciativu uvítal a zdůraznil, že čas nyní hraje klíčovou roli.

V jádru vznikajícího mechanismu označovaného jako SRM (Single Resolution Mechanism) má být jednotný fond, který v průběhu deseti let naplní samy evropské banky částkou kolem 55 miliard eur. Mechanismus je jedním ze tří pilířů bankovní unie. Jeho pravidla by měla platit od roku 2015, záchranné funkce nového fondu naběhnou o rok později.

Dalšími pilíři jsou dohled Evropské centrální banky nad asi 130 největšími evropskými bankami, které představují zhruba 85 % unijního bankovního sektoru, a společná pravidla pro pojištění bankovních vkladů.

Někteří z europoslanců se ale domnívají, že deset let na vznik fondu je příliš dlouhá doba a že je potřeba, aby fungoval hned od začátku. Jiní zase tvrdí, že částka, kterou má fond obsahovat, je příliš malá, takže bankám, které se ocitnou v potížích, v případě potřeby nepomůže.

Problematicky europarlament vidí i poměrně složitá pravidla rozhodování v orgánech mechanismu a koncept mezivládních dohod, který má fungování SRM upravit, neboť takový způsob podle nich obchází evropská pravidla a instituce. Například Německo na mezivládních dohodách naopak trvá, jinak by podle něj bylo nutné měnit základní právo EU.

Parlament a členské země se také liší v názoru, kdo by měl mít odpovědnost za rozhodnutí o krachu banky. Europoslanci míní, že by se mělo jednat o výlučnou roli ECB, členské země zase předpokládají, že do věci budou moci promluvit národní dohledové orgány i nyní domlouvaný mechanismus.

Podle řeckého předsednictví by ministři financí v úterý měli hledat možné kompromisy právě okolo mezivládních dohod, řešit otázku případné finanční pojistky pro situaci, kdy peníze ve fondu nebudou stačit, a také řešit způsoby rozhodování. Diskutovat se bude o možnosti změnit názor unijních zemí na role národních dohledových autorit a rozhodování mechanismu o tom, jak postupovat v případě potíží malých bank a bank s pobočkami v jiných zemích.

Úternímu jednání ministrů financí evropské osmadvacítky bude v pondělí jako obvykle předcházet užší setkání Euroskupiny, tedy zástupců zemí platících společnou evropskou měnou. Na pondělní večer je pak naplánována další ze schůzek, na nichž se postupně připravuje konkrétní podoba oněch mezivládních dohod.

Zdroj: ČTK

Bankovní unieEvropská unieEvropské banky
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa