US MARKETOtevírá za: 43 h 57 m
DOW JONES-0,61 %
NASDAQ-1,00 %
S&P 500-0,67 %

V Česku klesá počet lidí nakupujících potraviny v supermarketech

V Česku klesá počet lidí, kteří kupují potraviny ve velkých supermarketech na delší dobu než na týden. Podle sociologického průzkumu, který na konci loňského roku udělala Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), už je to méně než polovina dospělé populace. Zároveň přibývá lidí, kteří se zajímají o původ potravin, což je podle SZPI i důsledkem afér s polskými potravinami, řekl ve čtvrtek mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Redakce IW
Redakce IW
27. 2. 2014 | 12:28
Česká republika

Inspekce se ptala na spotřebitelské návyky více než tisícovky lidí starších 18 let rozdělených tak, aby byl výsledek reprezentativní.

"Trend nakupování jde ve prospěch diskontních a drobných prodejen," uvedl Kopřiva. S tím může souviset i tento týden zveřejněná zpráva, že velkým obchodním řetězcům klesají tržby a snaží se nalákat zákazníky na inovované privátní značky.

Podle výzkumu lze označit čtvrtinu spotřebitelů za informované, aktivně si informace o potravinách vyhledávají, zajímá je jejich složení či původ. "Zpravidla jde o lidi s vyšším socioekonomickým statusem mezi 25 a 54 lety. Jsou ochotni si za kvalitnější potraviny i připlatit, čtou si informace na obalech a orientují se v problematice," vysvětlil Kopřiva.

Na opačném pólu stojí skupina lidí mezi 18 a 24 lety a lidé starší než 65 let, jsou to více spotřebitelé s nižším socioekonomickým statusem. SZPI považuje tuto skupinu za rizikovou ve vztahu k potravinám, jejich kvalitě a bezpečnosti. "Orientují se jednoznačně podle ceny, vyhledávají zboží v akci. Vědomě rezignují na kvalitu potravin a často i na bezpečnost. Třetina spotřebitelů někdy kupuje potraviny, o jejichž kvalitě a bezpečnosti není přesvědčená. Důvodem je neinformovanost a tíživá ekonomická situace," řekl Kopřiva. Z toho vyplývá i snaha inspekce častěji kontrolovat potraviny, které patří do nižších cenových kategorií.

Zdroj: ČTK

Česká republikaPotraviny
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast