US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,22 %
KB-0,20 %
Erste-0,11 %

Čínský premiér se nechce fixovat na 7,5% ekonomický růst

Čínský premiér Li Kche-čchiang na závěr zasedání Národního lidového kongresu ve čtvrtek na tiskové konferenci prohlásil, že je zapotřebí určitá "pružnost" kolem 7,5% cíle růstu HDP pro letošní rok. Důležitější než číslo samotné podle něj je to, aby ekonomika zajistila lidem práci.

Redakce IW
Redakce IW
13. 3. 2014 | 14:46
Čína

"Cíl ekonomického růstu v letošním roce stanovujeme kolem 7,5 %; toto 'kolem' ukazuje na jistou míru pružnosti," prohlásil Li Kche-čchiang, čímž naznačil, že vláda je ochotná tolerovat i trochu pomalejší růst. Na přímou otázku, jaké nejpomalejší tempo růstu HDP je přijatelné, premiér neodpověděl.

Namísto toho prohlásil, že "toto HDP musí zajistit plnou zaměstnanost a pomoct zvýšit příjmy obyvatel". "O růst HDP se nebojíme. Růst, který chceme, je však ten, který přinese skutečné benefity našim lidem, pomůže zvýšit kvalitu a efektivitu ekonomického rozvoje a přispěje k debatám o energetice a ochraně životního prostředí," uvedl Li Kche-čchiang.

V loňském roce čínská ekonomika expandovala tempem 7,7 %, bezpečně nad 7,5% cílem vlády, ale nedávná slabší data naznačují, že by mohla začít zpomalovat.

Zdroj: CNBC

ČínaHDP
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná