Americké akcie ve čtvrtek navzdory příznivým makrodatům oslabily

Americké akcie ve čtvrtek zahájily v plusu a index S&P 500 se v jednu chvíli pohyboval necelé čtyři body pod svým historickým maximem. Mezi investory však rychle převážila prodejní nálada a hlavní akciové indexy se přibližně po hodině propadly pod nulu. Lepší než očekávaná americká makordata tak investoři na úkor slabých čísel z čínské ekonomiky přešli takřka bez povšimnutí.
Dow oslabil o 1,41 % na 16 108,89 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,17 % na 1 846,34 bodu a technologický Nasdaq klesl o 1,46 % na 4 260,42 bodu. Nejvíce odepisovaly technologické tituly, sektor zdravotnictví, průmyslové odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží. Z deseti hlavních odvětví posílil pouze sektor služeb.
"Prakticky od začátku března se americké trhy nacházejí v jistém druhu informačního vakua," poznamenal Dan Greenhouse, hlavní stratég pro globální trhy společnosti BTIG. "Osobně se proto domnívám, že se na burzy aktivita vrátí až s příchodem nové výsledkové sezóny."
Hlavní čtvrteční události na americkém trhu
- Maloobchodní tržby ve Spojených státech v únoru vzrostly meziměsíčně o 0,3 %, čekal se mírnější růst o 0,2 %. Lednový 0,4% pokles byl revidován na -0,6 %. Bez zahrnutí dopravních prostředků tržby vzrostly také o 0,3 % po lednovém propadu o 0,6 % (revidováno z 0,0 %). Růst tržeb by nyní měl podle analytiků začít zrychlovat společně s teplejším počasím a zlepšujícími se příjmy domácností. Maloobchodní tržby se na celkových výdajích spotřebitelů podílejí asi 30 %.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 8. března klesl o 9 tisíc na 315 tisíc, čekal se mírný růst na 330 tisíc. Předchozí data byla revidována na 324 tisíc z 323 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 1. března klesl na 2,855 milionu z 2,907 milionu, čekal se mírnější pokles na 2,903 milionu. Čtyřtýdenní průměr klesl na 330 500 z 336 750 (revidováno z 336 500).
- Americký federální rozpočet skončil v únoru se schodkem 193,5 miliardy dolarů. Je to méně než deficit ve stejném období před rokem, který činil 203,5 miliardy dolarů, a zároveň lepší výsledek, než se čekalo. Vyplývá to z čtvrtečních údajů amerického ministerstva financí. Analytici v průzkumu agentury Reuters předpokládali, že v únoru federální rozpočtový deficit dosáhne 212 miliard dolarů.
- Podnikové zásoby v lednu vzrostly o 0,4 % v souladu s odhady (prosinec: +0,5 %).
- Bezpečnostní experti společnosti Target varovali vedení před možným únikem dat již na konci listopadu. To však nereagovalo, což vyústilo v odcizení až 40 milionů platebních údajů a 70 milionů dalších soukromých dat zákazníků řetězce Target. Informoval o tom Bloomberg Businessweek.
- Americká automobilka General Motors majitelům 1,6 milionu aut svolaných minulý měsíc do servisů nabídla zapůjčení vozu zdarma a příspěvek 500 dolarů na nový vůz. Chce tak zahladit špatný dojem ze svého přístupu k vadnému zapalování u řady vozů, kvůli němuž zemřelo při haváriích 12 lidí. Firma v dokumentech, které ve středu předložila úřadům, přiznala, že poruchu zapalování zjistila u některých aut již v roce 2001, o tři roky dříve, než uváděla dosud.
- Řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's ve Spojených státech čelí několika žalobám kvůli své mzdové politice. Zaměstnanci firmu obviňují z různých metod, kterými jim neoprávněně snižuje mzdy. "Jde tu o zaměstnance, kterým McDonald's záměrně a systematicky upírá mzdy," uvedl právník Joseph Sellers, jenž se na přípravě některých žalob podílel.
Z indexu Dow ve čtvrtek zlevnily všechny tituly. Největší výprodeje zasáhly akcie farmaceutické společnosti Pfizer (-2,69 %), technologického podniku United Technologies (-2,52 %) a provozovatele platebních karet American Express (-2,38 %). Pouze nepatrně zlevnily cenné papíry výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-0,06 %) a mobilního operátora AT&T (-0,09 %).
Cena akcií maloobchodního prodejce kuchyňského vybavení a spotřebičů Williams-Sonoma (+9,78 %) vystřelila poté, co společnost oznámila, že ve čtvrtém čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařila se ziskem 133,8 milionu USD neboli 1,38 USD na akcii při tržbách 1,41 miliardy USD. Analytici očekávali zisk na akcii 1,35 USD. Firma dále uvedla, že zvýší vyplácenou dividendu o dva centy na 0,33 USD na akcii. Rozhodným dnem pro vyplacení dividendy je 25. duben.
Po kvartálních finančních výsledcích zdražily také cenné papíry výrobce palivových článků Plug Power (+17,65 %). Společnost ve čtvrtek sice oznámila, že ve čtvrtém čtvrtletí prohloubila ztrátu na 28,9 milionu USD neboli 0,28 USD na akcii, zároveň ale uvedla, že pro letošní rok aktuálně eviduje objednávky v souhrnném objemu 60 milionů USD. Po očištění o jednorázové položky firma ve čtvrtém čtvrtletí prodělala v souladu s odhady 0,08 USD na akcii. Tržby Plug Power vzrostly ve 4Q2013 meziročně z 5,9 milionu USD na 8 milionů USD (odhad: 7,4 milionu USD).
Zdražily také cenné papíry telekomunikační společnosti Frontier Communications (+2,70 %), která již minulý měsíc zveřejnila lepší než očekávané čtvrtletní finanční výsledky.
Dařilo se i výrobci koblih Krispy Kreme Doughnuts (+1,16 %), jehož akcie zdražily poté, co společnost uvedla, že ve čtvrtém čtvrtletí svého fiskálního roku ztrojnásobila zisk na 14,8 milionu USD neboli 0,21 USD na akcii z 4,78 milionu USD neboli 0,07 USD na akcii v stejném období v předešlém roce. Tržby společnosti nicméně klesly ze 118,1 milionu USD na 112,8 milionu USD. Firma dále uvedla, že ve fiskálním roce 2015 očekává upravený zisk na akcii 0,73 až 0,79 USD (odhad trhu: 0,76 USD na akcii), a oznámila, že navyšuje objem programu zpětného odkupu akcií z 50 milionů dolarů na 80 milionů dolarů.
Nedařilo se naopak cenným papírům výrobce potravinových doplňků Herbalife (-5,38 %), jejichž cena klesla v reakci na zprávu, že je společnost vyšetřována americkou Federální obchodní komisí (FTC). Akcie firmy jsou již delší dobu předmětem ostrých sporů mezi manažery hedgeových fondů, kteří proti sobě sázejí na růst i pokles jejich ceny. Začátek těchto sporů spadá do roku 2012, kdy na výrazný pokles začal spekulovat aktivistický investor Bill Ackman z fondu Pershing Capital Management.
Zlevnily i cenné papíry poskytovatele cloudových služeb Salesforce.com (-4,00 %), který začátkem března oznámil plán na otevření tří nových evropských datových center. První z nich společnost plánuje zprovoznit již v srpnu ve Velké Británii, komerční fungování zbylých dvou provozů hodlá odstartovat v roce 2015 v Německu a ve Francii. Akcie Salesforce.com se nicméně již od konce února, kdy společnost oznámila, že ve čtvrtém čtvrtletí svého fiskálního roku prohloubila ztrátu na 116,62 milionu USD z 20,84 milionu USD ve stejném období v předešlém roce, nacházejí pod prodejním tlakem.
Euro k dolaru během dne vystoupilo nejvýše za dva a půl roku
Dolar ve čtvrtek na devizových trzích ztrácel vůči euru, které se přibližně v polovině obchodní seance vyšplhalo dokonce na nejvyšší úroveň za zhruba dva a půl roku. Jednotná evropská měna dále těží z nedávného rozhodnutí Evropské centrální banky nepřikročit k dalšímu uvolňování měnové politiky. Eurodolar zahajoval na hladině 1,390 a své intradenní maximum stanovil až nad 1,396. Odpoledne ale iniciativu převzala americká měna, která nakonec krátce po desáté hodině vůči euru mírně posilovala na 1,386 EUR/USD.
K japonskému jenu se dolar dopoledne prodával za 102,80 USD/JPY, odpoledne však začal ztrácet a krátce po uzavření amerických burz se obchodoval za 101,61 JPY.
Světové ceny ropy se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně. Severomořský Brent zlevňoval, zatímco severoamerická lehká ropa WTI zdražovala.
Barel ropy Brent se v úvodu obchodování prodával za 108,35 USD. Během dne však Brent v reakci na zprávu, že tempo růstu průmyslové výroby v Číně za první dva měsíce roku zpomalilo na nejnižší úroveň za poledních pět let, začal zlevňovat a kolem desáté hodiny se prodával za 107,42 USD za barel. Trh s ropou nadále ovlivňují také napětí mezi Ruskem a západními velmocemi kvůli Ukrajině a související obavy z možného narušení dodávek.
Severoamerická lehká ropa WTI naopak během dne zdražila přibližně o 0,15 % na 98,27 USD za barel. Ve středu se přitom cena ropy WTI kvůli nečekanému plánu americké vlády uvolnit zkušebně část strategických rezerv ropy propadla o více než dva dolary.
Zlato ve čtvrtek zdražilo přibližně o čtyři a půl dolaru na 1 371,65 USD za trojskou unci. Cena žlutého kovu se tak aktuálně pohybuje nejvýše od začátku září 2013.
Zdroj: ČTK, CNBC