US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,14 %
KB-0,20 %
Erste+0,06 %

Čína oznámila plány na rozšíření měst, bude do nich investovat

Čína chce zintenzivnit přesun obyvatelstva z venkova do měst, a plánuje proto rozsáhlé rozšíření dopravní sítě a městské infrastruktury. Peking počítá s tím, že příchod milionů lidí za lépe placenou prací ve městech podpoří domácí spotřebu, která má být oporou čínské ekonomiky namísto zahraničního obchodu a investic.

Redakce IW
Redakce IW
17. 3. 2014 | 10:52
Čína

Podle víceletého plánu urbanizace, který Peking zveřejnil v neděli, se má podíl městského obyvatelstva v Číně do roku 2020 zvýšit ze současných 53,7 % na 60 %. Znamená to příliv dalších 90 milionů lidí do čínských měst, kde nyní žije skoro 1,4 miliardy obyvatel, napsala dnes agentura AP.

"Domácí poptávka je základním impulsem pro rozvoj Číny a největší potenciál pro zvýšení domácí poptávky spočívá v urbanizaci," citovala podle agentury Reuters ze zprávy čínských úřadů státní tisková agentura Nová Čína.

Plán vytvoří "obrovskou" poptávku pro investice ve veřejné infrastruktuře. Zvýšit se má počet malých a středně velkých měst, přičemž úřady do roku 2020 chtějí podstatně rozšířit možnosti sociálního bydlení či sítě městské podzemní dopravy. Každé město s více než 200 000 obyvateli bude do roku 2020 spojeno standardní železniční sítí. Rychlostní vlaky pak mají zajišťovat spojení mezi městy s více než půl milionem obyvatel a síť civilní letecké dopravy má pokrývat zhruba 90 % obyvatel.

Z dlouhodobého hlediska čínské úřady očekávají, že do roku 2030 se z venkova do měst přestěhuje 300 milionů lidí, což odpovídá zhruba populaci Spojených států.

Jednu z velkých z překážek však podle Reuters představuje složitý systém registrací, který spojuje domácnosti s rodnými městy. Migrantům, kteří žijí ve městech třeba několik let, může bránit v přístupu ke zdravotní péči či školnímu vzdělávání. Základní služby pak systém upírá těm, kdo se přestěhují bez povolení, což může vyvolat sociální nepokoje. Podle Nové Číny ovšem nejnovější plán slibuje získání stálého městského statusu pro 100 milionů migrantů z venkova.

V plánu urbanizace pro období 2014-2020 se počítá i se zlepšením kvality ovzduší a dodávek pitné vody; podle zprávy se podstatně zvýší množství výrobků šetřících spotřebu energií a vody, zboží z recyklovaných materiálů a objem "zelené výstavby". Znečištění a s ním spojená zdravotní rizika se v Číně v posledních letech stala závažným problémem. Peking loni v únoru poprvé připustil, že mohou existovat takzvané "rakovinné vesnice", tedy oblasti, které zasáhly vysoké úrovně znečištění vody, vzduchu a půdy a které se podle Reuters staly příznakem mnohaletého rychlého hospodářského růstu Číny, která má druhou největší ekonomiku na světě.

Zdroj: ČTK

ČínaInfrastruktura
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná