Fed omezí tempo nákupu dluhopisů o dalších 10 miliard dolarů, upouští od cílové míry nezaměstnanosti a sazby chce zvedat dříve

Fed po dvoudenním zasedání rozhodl, že omezí tempo nákupu dluhopisů o dalších 10 miliard dolarů na 55 miliard měsíčně. Zároveň FOMC rozhodl o tom, že míra nezaměstnanosti, která byla do nynějška klíčovým faktorem, jenž měl určit nastartování růstu úrokových sazeb, už tolik klíčová není. Již dříve Fed zdůraznil, že nízké úrokové sazby udrží déle i poté, co míra nezaměstnanosti klesne na cílových 6,5 %. Tiskovou konferenci Janet Yellenové jsme sledovali živě.
Z nové zprávy vyplývá, že většina guvernérů Fedu předvídá první zvýšení úrokových sazeb už v roce 2015.
Toto je graf očekávání úrovně základní sazby podle jednotlivých členů FOMC. Medián je nyní na 1 % pro konec roku 2015 a 2,25 % na konci roku 2016. Loni v prosinci to bylo 0,75 %, respektive 1,75 %.
Americké akcie na zveřejnění rozhodnutí reagují prudkým poklesem.
"Z dat, která FOMC obdržel od své lednové schůze, vyplývá, že ekonomická aktivita se v průběhu zimních měsíců zpomalila, což částečně odráží drsné počasí," konstatuje tisková zpráva FOMC. Indikátory trhu práce byly podle FOMC smíšené, ale v podstatě ukazují na další zlepšení. Míra nezaměstnanosti však stále zůstává zvýšená. Zlepšují se výdaje domácností i investice firem, zatímco oživení na trhu s nemovitostmi zůstává utlumené. Fiskální politika dle názoru guvernérů brzdí ekonomický růst, ale rozsah tohoto útlumu se zmenšuje. "Inflace se pohybuje pod cílem FOMC, ale dlouhodobá inflační očekávání zůstávají stabilní," konstatuje zpráva.
Namísto 6,5% cílové nezaměstnanosti zpráva zmiňuje pouze "maximální zaměstnanost" a uvádí, že se v současné době míra nezaměstnanosti již 6,5 % blíží, a proto FOMC považuje za vhodné změnit rétoriku. Neznamená to však, že Fed mění své záměry, nadále hodlá udržet měnovou politiku velmi uvolněnou dlouhou dobu.
"Měnový výbor potvrdil svůj záměr pokračovat v uvolněné měnové politice, aby podpořil pokračující pokrok směrem k maximální zaměstnanosti a cenové stabilitě. V rozhodování o tom, jak dlouho budou sazby v rozmezí 0-0,25 %, bude Výbor zvažovat vývoj - jak skutečný, tak očekávaný - směrem ke svým cílům maximální zaměstnanosti a 2% inflace," píše se ve zprávě. "Toho hodnocení bude zahrnovat širokou škálu informací, včetně podmínek na trhu práce, indikátorů inflačních tlaků a inflačních očekávání i podmínek na finančních trzích," dodává. Výbor také předpokládá, že sazby zůstanou nízko i poté, co Fed zcela ukončí program nákupu dluhopisů.
Tisková konference Janet Yellenové
19.30 První tisková konference Janet Yellenové ve funkci šéfky Fedu začíná.
19.31 Yellenová: Upravili jsme naši guidance. Zdůrazňuji, že to neznamená změnu našich záměrů. Úrokové sazby zůstanou nízko i po dosažení 6,5% míry nezaměstnanosti.
19.32 Yellenová: Podmínky na trhu práce se zlepšují. Míra nezaměstnanosti klesá, a navíc ještě více klesá i širší míra nezaměstnanosti zahrnující lidi, kteří pracují na poloviční úvazek, ale chtěli by pracovat více.
19.33 Yellenová: Inflace je pod 2% cílem, ale očekávání jsou pevně ukotvená a očekáváme, že bude postupně zrychlovat. Uvědomujeme si, že nízká inflace by mohla představovat riziko pro ekonomické oživení. Budeme bedlivě zvažovat přicházející data.
19.36 Yellenová: Pokud data budou ukazovat na zlepšování situace na trhu práce a zrychlování inflace, budeme dále pokračovat v omezování tempa nákupu dluhopisů. Nemáme však pevný rozvrh, o tom, jestli omezíme, nebo ne, budeme rozhodovat na každém zasedání FOMC.
19.39 Yellenová: Na konci loňského roku FOMC změnil svou rétoriku a zdůraznil, že úrokové sazby budou nízko "dlouho poté" co míra nezaměstnanosti klesne na 6,5 %, obzvláště pokud inflace nebude blízko 2% cíle. Dnes jsme tyto formulace ještě více revidovali, aby lépe reflektovaly náš postoj.
19.42 Yellenová: Očekáváme, že úrokové sazby zůstanou nízko ještě dlouho poté, co zcela ukončíme program odkupu dluhopisů, obzvláště pokud inflace bude pod 2% cílem. I když budou nezaměstnanost a inflace blízko námi stanovených cílů, může se stát, že ekonomické podmínky budou vyžadovat, aby úrokové sazby zůstaly pod tím, co Fed považuje za normální hladinu v dlouhodobém horizontu.
19.45 Yellenová: Důvod, proč jsme upřesnili svou rétoriku, nebyl ten, že bychom si mysleli, že byla neefektivní. Právě naopak, dosavadní guidance byla podle nás velmi efektivní. Ale nezaměstnanost se blížila prahu 6,5 % a brzy by jej prorazila - bylo tedy třeba upřesnit, co se stane ve chvíli, kdy se to stane. Snažili jsme se také upřesnit obecně, na které faktory se budeme soustředit. S mírou nezaměstnanosti jako cílovým prahem jsme začali, protože to bylo jednodušší - míra nezaměstnanosti tehdy byla výrazně nad plnou zaměstnaností, proto bylo jednodušší ji určit jako klíčový faktor. Proto nyní dodáváme, že sledujeme více těchto faktorů, nejen míru nezaměstnanosti.
19.50 Yellenová: Nynější hodnocení FOMC se od toho prosincového liší jen minimálně. Predikce růstu úrokových sazeb neberte příliš vážně, budou se stále měnit, takže není vhodné jim přikládat přílišnou váhu. Rok 2016 je daleko a my budeme přizpůsobovat měnovou politiku ekonomickému vývoji.
19.59 Yellenová: Strávili jsme hodně času diskuzemi o tom, jak ovlivnilo ekonomiku počasí. Zcela určitě mělo na růst vliv, ale je jenom jedním z faktorů. Je důležitým faktorem, ale ne jediným. Mezi prosincem a lednem jsme viděli data, která nám dodávala trochu více optimismu. Od ledna však tak skvělá nebyla - částečně kvůli počasí, ale částečně také kvůli tomu, že jsme v lednu byli příliš optimističtí.
Měnový výbor na březnovém zasedání mírně snížil projekci HDP (viz tabulka). Proto prohlášení Janet Yellenové o tom, že se projekce a hodnocení ekonomiky od prosincového zasedání v podstatě nezměnilo, vyvolalo mezi novináři nepochopení. Server Zero Hedge její slova na Twitteru komentoval následovně: "Hodnocení ekonomiky je téměř identické prosincovým projekcím. Až na to snížení predikce růstu HDP."
Ceny akcií se řítí dolů, Dow odepisuje 170 bodů.
20.15 Yellenová: Tempo JOLTS se zrychluje, ale v klesající míře participace je cyklická složka a tempo najímání nových zaměstnanců je také slabé. Růst mezd by měl být mezi 3 až 4 %, v současnosti je 2%.
20.18 Yellenová: Prožili jsme si devastující krizi, která si vybrala svou daň napříč ekonomikou - na trhu s nemovitostmi, hypotékami, na trhu práce. Krize zanechala podniky nejisté, a proto jednají velmi opatrně. Navíc v USA máme velmi restriktivní fiskální politiku. Normálně ( v historii) by fiskální politika pomáhala trhu práce a vytvářela pracovní místa, nyní je spíše protivětrem, které ekonomiku brzdí.
20.22 Yellenová: Budeme se snažit komunikovat tak jasně, jak to bude možné, abychom poskytli maximální transparentnost naší politiky.
20.24 Yellenová: Mnoho mladých lidí žije s rodiči a chtělo by se přestěhovat. Myslím, že jsou tady silné demografické faktory, které by měly podpořit stavbu nových nemovitostí. Očekávám, že trh s nemovitostmi oživí.
20.25 Yellenová: Můj cíl je zajistit, aby ekonomika oživila a aby Američané opět měli práci. Jsem oddaná stejným cílům, jako byl Ben Bernanke. Mou prioritou je také zabývat se problematikou too-big-to-fail a hrozbami ve finančním systému, protože nikdo nechceme zažít další finanční krizi.
Tisková konference Janet Yellenové končí.
Zdroj: Bloomberg