Vítek odvolal zakladatele společnosti Orco Jeana-Françoise Otta i celé vedení

Realitní podnikatel Radovan Vítek je blíže k ovládnutí společnosti Orco Property Group. Podle serveru IHNED.cz na představenstvu odvolal zakladatele skupiny Jeana-Françoise Otta. Ten skončil i v čele dceřiné společnosti Orco Germany.
"Jean-François Ott už není generální ředitel Orco Property Group ani Orco Germany. Představenstvo ho z obou pozic odvolalo," řekl Hospodářským novinám generální ředitel Vítkovy developerské společnosti CPI Zdeněk Havelka. K Ottovu odvolání prý vedly neefektivnost v řízení společnosti a investice do ztrátových projektů ve střední Evropě.
Vítek místo Otta do čela Orco Property Group dosadil dosavadního člena představenstva Tomáše Salajku. Jeho pozici v Orco Germany zaujme další Vítkův člověk - dosavadní člen představenstva Orco Germany Martin Němeček, píše server.
Kromě Otta ve vedení skončili ve vedení i Nicolas Tommasini, Aleš Vobruba a Brad Taylor. "Dohodli jsme se v souladu s jejich nárokem na odstupné. Bývalý výkonný tým může získat nějaká aktiva ze skupiny," uvedlo Orco v tiskové zprávě.
Vítek přitom v únoru v rozhovoru pro ČTK řekl, že právě podmínky zlatých padáků nejvyššího vedení snižují cenu Orka o další desítky milionů eur. "Management společnosti se zabarikádoval pomocí takzvaných otrávených pilulek v podobě zlatých padáků splatných v případě převzetí kontroly. Generálnímu řediteli Jeanu-Françoisovi Ottovi by v takovém případě náleželo deset milionů eur, jeho dvěma zástupcům pak každému po třech milionech eur," prozradil Vítek první z komplikací, která brání ovládnutí celé skupiny. Zda vyplatila zlaté padáky v této výši, však společnost nezveřejnila.
Není to prý však jediná překážka. Druhou jsou takzvané warranty vydané nejspíš v roce 2007. I u nich speciální klauzule COCCA (Change of Control Compensation Amount) nařizuje v případě změny kontroly nad celou skupinou vyplacení náhrady. Pokud by k převzetí došlo nyní, muselo by Orco podle Vítka zaplatit celkem 23 až 24 milionů eur. Tyto warranty mají navíc prodlouženou platnost až do roku 2019.
"Nášlapná mina, kterou by musela společnost zaplatit, tak dosahuje 40 milionů eur. Na rozdíl od dluhopisů za 73 milionů eur, Orco o těchto dodatečných závazcích zatím nikde neúčtuje," podotkl Vítek, podle nějž by tak tyto peníze museli zaplatit všichni akcionáři Orka.
Ott i nadále zůstává členem představenstva skupiny, na dubnové valné hromadě však Vítek, který je největším akcionářem Orka, nejspíš navrhne jeho odvolání i z tohoto orgánu. Zakladatel Orka, který společnost založil už v roce 1991, zůstane se skoro desetiprocentním podílem jedním z největších akcionářů realitní skupiny.
Vítek fakticky ovládl celou skupinu Orco na začátku letošního ledna, kdy valná hromada schválila jeho návrh na vytěsnění zástupců fondů Kingstown a Alchemy z představenstva Orka. Další ránu svým soupeřům o vliv v Orku zasadil na začátku února, kdy lucemburský soud povolil Vítkovi převzít třetinu Orco Germany, která je nejvýdělečnější částí celé skupiny. Představenstvo německé společnosti už na konci loňského listopadu rozhodlo o navýšení základního kapitálu o sto milionů eur. Vítkova firma Tandis poté upsala 114,6 milionu akcií v ceně 0,47 eura za kus. To však na žádost akcionářů skupiny Orco a amerických firem Kingstown a Alchemy, lucemburský soud před časem zablokoval. Obě americké společnosti se s Vítkem přou o rozložení sil v Orku.
Vítek se skrze společnosti Gamala a Crestline stal dominantním akcionářem skupiny Orco se zhruba 30 % akcií. Dalších 12,5 % ovládá skupina Kingstown, 10,5 % fondy Alchemy a zhruba devět procent generální ředitel skupiny Jean-François Ott. Tito čtyři akcionáři dohromady ovládají takřka 74 procent akcií skupiny.
Zdroj: ČTK