Beneš (ČEZ): Česká republika může mít po roce 2030 energetický produkční deficit

Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše Česku hrozí, že v zemi bude po roce 2030 významný deficit výroby elektřiny. A to přesto, že nyní je v zemi energie přebytek. Důvodem je odstavení zdrojů a pokles těžby. Beneš to ve středu řekl poslancům na schůzi sněmovního hospodářského výboru. Řekl také, že dividendová politika ČEZ by měla být předvídatelná. Do konce dubna dá valné hromadě návrh na rozdělení zisku, valná hromada rozhodne v červnu.
Na nedostatku elektřiny se podle Beneše bude podílet pokles těžby lignitu i dožití existujících hnědouhelných a černouhelných zdrojů. Navíc poroste spotřeba, v průměru o 0,8 % ročně. Nedostatek výroby po roce 2025 musí Česko řešit v souladu s principy spolehlivosti dodávek, udržitelnosti a dopadu na spotřebitele.
Šéf ČEZ upozornil na to, že pokud by bylo nutné odstavit Jadernou elektrárnu Dukovany již v roce 2025, považoval by to za tragédii v české energetice. Připomněl, že Dukovany jsou jednou z nejméně poruchových elektráren na světě.
Beneš před poslanci zopakoval, že dividendová politika firmy je v rukou akcionářů ČEZ. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) koncem března navrhl, aby ČEZ akcionářům vyplatil celý loňský zisk. Pokud by ČEZ několik let po sobě vyplácel na dividendách 100 % čistého zisku, což nedělá nikdo z velkých hráčů, tak současně vedle toho není možné financovat dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, prohlásil dále Beneš.
Čistý zisk ČEZ loni činil 35,2 miliardy korun. Stát, který ve firmě vlastní 70% podíl, by tak získal zhruba 25 miliard korun, o deset miliard více než loni. Dosud ČEZ vyplácel zhruba 50 až 60 % zisku.
"Nemohu v tuto chvíli rozhodně říci, co ministerstvo financí bude přesně zastávat za názor na valné hromadě, protože takové rozhodnutí dosud určitě nepadlo," řekl členům výboru ředitel odboru legislativy ministerstva financí Robert Pelikán. "To, co padlo jako rozhodnutí, je, že chceme přezkoumat dividendovou politiku z hlediska její efektivity," dodal.
Hospodářský výbor po místy vypjaté debatě nakonec podpořil několik návrhů svého člena Františka Laudáta (TOP 09). Například vyjádřil obavy nad tím, že změna dosavadní dividendové politiky skupiny ČEZ by mohla ohrozit její ekonomickou stabilitu a investice do klíčových energetických zdrojů. Výbor se také vyjádřil v tom smyslu, že nedoporučuje změny v přístupu státu u dividendové politiky. Jako usnesení však výbor tyto návrhy nepřijal, protože odchodem jednoho poslanců z místnosti klesl počet jeho zbylých kolegů pod přípustnou hranici a výbor už nebyl usnášeníschopný.
Zdroj: ČTK, Bloomberg
Aktuality
