Světová aktivita podle vedení MMF zesiluje, rizika ale zůstávají

Globální ekonomická aktivita nadále zesiluje. Oživování je ale křehké a nebezpečí možného zhoršení přetrvává. Konstatoval to v spbotním komuniké Mezinárodní měnový a finanční výbor, který určuje strategii Mezinárodního měnového fondu. Evropská centrální banka by podle něj měla uvažovat o dalších krocích, pokud nízká inflace nabude trvalejšího rázu.
"Globální aktivita nadále posiluje. Oživování je ovšem stále křehké a nepříznivá rizika přetrvávají," sdělil výbor v závěru jarního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, které v neděli končí.
Výbor konstatuje, že se aktivita ve vyspělých ekonomikách, především ve Spojených státech a v Británii, loni zlepšila. Růst v eurozóně jako celku se obrátil k lepšímu, zůstává ale křehký. V mnoha vyspělých ekonomikách navíc přetrvává míra inflace pod cílovou úrovní a pravděpodobně zůstane utlumená.
Šéfka MMF Christine Lagardeová sdělila, že svět prošel vleklou ekonomickou "pohromou", ale nyní postupuje obdobím posilujícího růstu.
Růst relativně mladých tržních ekonomik se zmírnil a čeká se jeho pozvolné oživování, konstatuje také výbor. Pro globální výhled přetrvávají nepříznivá rizika, která zahrnují "především obnovenou volatilitu trhu, velmi nízkou inflaci v některých vyspělých ekonomikách, vysokou úroveň veřejného dluhu a geopolitické napětí. V mnoha zemích je stále vytrvale vysoká nezaměstnanost," stojí také v prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters.
Kritika se však v dokumentu snesla na Spojené státy, jejichž zákonodárci zatím neschválili legislativu, která by MMF umožnila rozšířit úvěrové prostředky na pomoc zemím, které se dostanou do finančních problémů. Pokud americký Kongres toto opatření neschválí do konce roku, bude MMF podle svého vyjádření zkoumat další možnosti. Takové možnosti by ale podle činitelů mohly oslabit schopnost USA ovlivňovat světovou ekonomiku a mít za výsledek roztříštěnější svět, napsala agentura AP.
Co na to guvernér ČNB?
V rámci Mezinárodního měnového fondu se v současnosti vyhodnocují rizika spojená s krizí na Ukrajině. Nezdá se ale zatím, že by toto geopolitické riziko mohlo zastavit obecný zlepšující se trend světové ekonomiky, uvedl guvernér České národní banky Miroslav Singer, který se účastní zasedání MMF ve Washingtonu.
"Probíhá mapování rizik, toho, jak velká aktiva mají evropské bankovní skupiny na Ukrajině a v Rusku. Do jaké míry závisejí jednotlivé země na dodávkách plynu a ropy přes Ukrajinu z Ruska," řekl Singer. Tato rizika podle něj nejsou ohromující "v celkovém rozměru evropského finančního systému", nejsou ale ani zanedbatelná a pro některé bankovní skupiny by prý mohly být nepříjemná. Podrobnosti týkající se konkrétního číselného vyjádření ale odmítl sdělit s poukazem na to, že výstupy z těchto jednání zatím nebyly schváleny.
"Svět je v tuto chvíli v relativně optimističtějším výhledu, rizika existují, nejnovějším rizikem je Ukrajina, Rusko, ale nevypadají v tuto chvíli tak, že by měly obecně zablokovat postup vpřed," uvedl Singer, podle nějž šlo i s přihlédnutím k nejnovějším nebezpečím kolem ukrajinské krize o první optimistické zasedání "za zhruba čtyři nebo pět let".
Zdroj: ČTK