NWR dostane od vlády pomoc 600 milionů Kč na podporu horníků, v dolu Paskov se bude těžit do roku 2017

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka je státní podpora určena pro horníky, nikoli pro firmu OKD, která NWR patří. Pomoc je podmíněna splněním několika podmínek.
Do roku 2017 bude OKD podle dohody udržovat na vlastní náklady těžbu a minimální průměrný počet horníků (1 800) s tím, že před koncem tohoto období se bude snižovat počet zaměstnanců k 1 600.
V částce 600 milionů není podle Mládka započítáno 500 milionů na zavření dolu Paskov. Mládek uvedl, že na zavření nejen dolu Paskov, ale i dalších dolů má firma na zvláštním účtu 700 milionů Kč. To ale nemusí stačit a není jasné, zda tyto náklady nepřipadnou na stát. "Firma čelí hrozbě konkurzu, to se týká především mateřské NWR," uvedl Mládek.
Státní podpora je podmíněna také tím, že OKD bude existovat jako právnická osoba. "V případě konkurzu OKD, NWR Amsterdam nebo NWR Londýn má vláda možnost odstoupit od smlouvy," řekl Mládek.
OKD si stanovila podmínku, že cena uhlí ve třech po sobě jdoucích obdobích neklesne pod 110 USD/t. V takovém případě by dohoda padla a začalo další jednání. V současnosti se cena uhlí pohybuje kolem 120 USD/t. Pokud by naopak nastal opačný případ a firma byla čtyři kvartály po sobě zisková (do zisku se nepočítá platba centrále), je to také důvod k odstoupení od smlouvy.
"Pokud by cena uhlí vzrostla a důl se dostal do černých čísel, rádi bychom ho provozovali i po roce 2017," uvedl mediální zástupce NWR Petr Jonák.
Součástí dohody je také přístup OKD k průmyslové zóně Nové pole v Karviné.
Stát podle dohody nebude muset vydat žádné peníze, dokud OKD nesplní všechny podmínky. Zároveň dohoda ošetřuje, že v roce 2017 budou peníze skutečně využity na pomoc horníkům a "ani koruna se nedostane k akcionářům OKD".
Premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že čeká, že dohoda bude podepsána.
Akcie NWR nijak výrazně nereagovaly.
"V dohodě nejsou velké změny proti tomu, co dříve oznámil ministr financí. Pozitivní pro NWR je, že bylo nastaveno dno pro ceny uhlí, pod kterým je současná dohoda neplatná. Toto dno je asi 8 % pod současnými cenami, takže se NWR nezavazuje držet Paskov v chodu za každou cenu. Vypadá to také, že NWR našla dostatek prostoru pro nákladové škrty, aby udržela Paskov v provozu až do roku 2017, ale přitom nevytvořila výrazně vyšší ztrátu než 40 až 50 milionů EUR odhadovaných v případě okamžitého zavření dolu Paskov. To také znamená, že by v případě postupného oživení cen mohl Paskov přežít i dlouhodobě. Zprávu tak vidíme jako lehce pozitivní, ne ani tak díky dohodě se státem, ale díky naznačeným nákladovým škrtům," říká analytik z České spořitelny Petr Bártek.
Zdroj: Bloomberg