US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Všichni prodávají americký dluh. Jen Čína ho kupuje

Výnosy amerických dluhopisů jsou v současné době pro investory záhadou. Očekávalo se, že spolu s tím, jak Fed začne utahovat svoji extrémně uvolněnou měnovou politiku a hospodářský růst bude zrychlovat, porostou i výnosy amerických dluhopisů. Opak je pravdou.

Výnos třicetiletých dluhopisů je nyní zhruba půl procentního bodu pod hladinou, na níž byl na začátku letošního roku, a výnosová křivka, tedy rozdíl mezi výnosy dluhopisů s odlišnou dobou splatnosti, se ve skutečnosti zploštila.

David Yoo, stratég specializující se na měny a sazby v Bank of America Merrill Lynch, se domnívá, že ví, co tlačí výnosy dluhopisů dolů. Čína.

Nedostatek likvidity na vlastním trhu žene podle Yooa Čínu k nakupování amerických dluhopisů v době, kdy je většina investorů - především ty s delší splatností - prodává. Investoři se totiž obávají, že jakmile Fed ukončí program odkupu dluhopisů, sazby nebudou mít jinou možnost než začít stoupat a cena klesne.

Naproti tomu Čína, která čelí nedostatku likvidity kvůli snaze o zpomalení toku kapitálu, a snaží se současně bojovat s hrozbou úvěrové bubliny, raději parkuje peníze v dluhopisech, čímž drží jejich výnosy nízko, tvrdí Yoo.

V poznámce klientům uvádí dva důvody, proč jsou podle něj výnosy amerických dluhopisů a dolar pod tlakem.

  1. Trh dostatečně nezahrnuje do ceny zlepšení počasí po drsné zimě. Konsenzus počítá s růstem HDP Spojených států ve druhém čtvrtletí jen o 3 %, Wall Street tedy počítá s nejslabším oživením po zimě za posledních 50 let.
  2. Omezení likvidity v Číně, které je výsledkem snahy čínských úřadů bojovat s neudržitelným růstem úvěrů, přitahuje zvýšení kapitálových toků do Číny. To následně vede ke zrychlení tempa akumulace rezerv. Recyklace těchto rezerv v amerických dluhopisech by pak mohla snížit citlivost výnosů (i dolaru) na pozdější dobré zprávy z americké ekonomiky.

Aktuálně se Yoo domnívá, že se jedná o dočasný fenomén. Čína, přestože je největším světovým držitelem amerického dluhu (1,27 bilionu dolarů), nemusí navíc ani zdaleka být jediným vysvětlením.

Podle zprávy Fedu banky navýšily své pozice v dluhopisech poté, co je v loňském roce agresivně prodávaly. Nákupy dluhopisů navíc zvýšily i penzijní fondy. Dluhopisy mohou podle Yooa kupovat i světové centrální banky, byť to na to nevypadá, kromě jasného příkladu v Belgii, která navýšila nákup o 95 miliard dolarů, což podle Yooa jen odráží čínský případ.

Nicméně žádné z těchto nákupů se nezdají být tak objemné, aby samy o sobě mohly držet výnos třicetiletých dluhopisů tak nízko. Yoo uznává, že jeho názor ohledně dočasnosti čínské aktivity může být špatný, a pokud by tomu tak bylo, mohlo by to pro investory představovat problém. "Největší riziko podle nás spočívá v reakci rizikových aktiv na další omezování tempa nákupu dluhopisů ze strany Fedu a snížení objemu nakupovaných dluhopisů Čínou. Obáváme se toho, že poptávka z Číny ve skutečnosti zamaskovala skutečný vliv utahování politiky Fedu. A to by znamenalo, že volatilita je příliš nízká," dodává Yoo.

Zdroj: CNBC

Americká ekonomikaAmerické státní dluhopisyČína
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

dnes-Pavel Kohár