US MARKETZavírá za: 2 h 28 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Argentina uzavřela s Pařížským klubem dohodu o splacení dluhů

Argentina uzavřela s Pařížským klubem věřitelů dohodu o splacení dluhů v objemu 9,7 miliardy dolarů, u kterých již vypršela lhůta splatnosti. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Dohoda by mohla podle ekonomů otevřít cestu zahraničnímu kapitálu, který Argentina nutně potřebuje.

Argentina podle dohody splatí dluhy během pěti let - na uhrazení první splátky v hodnotě minimálně 1,15 miliardy dolarů má čas do května příštího roku. Spor ohledně nesplacených dluhů byl v roce 2001 důsledkem státního bankrotu Argentiny. Právě bankrot zemi do značné míry odstřihl od mezinárodních kapitálových trhů.

"Pařížský klub vítá pokrok, jehož Argentina dosáhla na cestě k normalizaci vztahů s věřiteli, mezinárodní finanční komunitou a institucemi," uvedl Pařížský klub. Dohoda umožní exportním úvěrovým agenturám jeho členských zemí obnovit spolupráci s Argentinou, což by mělo v této zemi usnadnit zahraniční investice.

Argentina investice potřebuje například pro rozvoj těžby ropy a zemního plynu z břidlicových hornin. Investice by podle ekonomů tudíž mohly zajistit oživení argentinské ekonomiky, která se v letošním roce potýká s poklesem.

Největším věřitelem Argentiny je v rámci Pařížského klubu Německo, na které připadá asi 30 % nesplacených pohledávek. Na druhém místě je Japonsko se zhruba čtvrtinovým podílem.

Zdroj: ČTK

ArgentinaZadlužení
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika