Ceny ropy prudce rostou. Stoupenci Al-Káidy táhnou na Bagdád

Ropa ve čtvrtek prudce zdražuje. Může za to situace v Iráku, kde islamisté napojení na Al-Káidu obsadili sever země a dostali se do vzdálenosti 100 km od hlavního města.
Ropa Brent tak ve čtvrtek odpoledne zdražovala o necelá dvě procenta ke 112 USD za barel.
Podobně se zvýšila i cena americké lehké ropy WTI. Barel WTI se prodával za necelých 106 USD.
Islamističtí radikálové po dobytí významných měst v severních částech Iráku postupují směrem k metropoli Bagdádu, od níž jsou vzdáleni méně než 100 kilometrů. Jejich mluvčí ve středu vyzval všechny stoupence, aby se zapojili do pochodu na irácké hlavní město. O Iráku bude jednat Rada bezpečnosti OSN.
Irácký parlament se ve čtvrtek nesešel v dostatečném počtu, aby rozhodl o vyhlášení výjimečného stavu, o což poslance požádal premiér Núrí Málikí. Výjimečný stav by podle listu The New York Times mohl rozšířit pravomoci vlády a zahrnout například také omezení médií i pohybu civilistů či vyhlášení zákazu vycházení. Některé pravomoci by mohly být převedeny na armádu.
Islamisté ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) napojené na Al-Káidu ve středu dobyli významné město Tikrít, středisko provincie Saláhaddín vzdálené asi 150 kilometrů od metropole. Irácká televize ve čtvrtek oznámila, že armáda Tikrít dobyla zpět. Z dalšího významného města Kirkúku sice uprchly federální vojenské jednotky, avšak město drží kurdské milice pešmergů. Jejich mluvčí sdělil, že v Kirkúku nyní žádní federální vojáci nejsou. Kirkúk je domovem Arabů, Kurdů i Turkmenů a leží ve významné ropné oblasti severně od Bagdádu.
Radikálové již v úterý dobyli Mosul, správní středisko provincie Ninive. Před ozbrojenci tam uteklo přes půl milionu lidí.
ISIL chce ustavit v severních oblastech Sýrie a Iráku islámský stát a spoléhá na podporu sunnitských kmenů. V Sýrii drží území východní ropné provincie Dajr az-Zaur. Podle analytiků za ISIL bojují bývalí vojáci armády někdejšího prezidenta Saddáma Husajna, kteří museli po Saddámově pádu z vojska odejít. Iráckou armádu nyní tvoří lidé vycvičení americkou a britskou armádou.
Podle policie radikálové kontrolují v severním Iráku kapacity na produkci 310 tisíc barelů ropy za den.
Kolik ropy se produkuje v jednotlivých zemích na Blízkém východě a kolik jí proteče strategickými místy ukazuje následující mapa.
A kdo jsou největší producenti ropy na světě?:
Zdroj: ČTK, Bloomberg