US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

10 algoritmů, které řídí náš svět

Důležitost algoritmů v současném světě je nezpochybnitelná. Používají je všichni od finančních institucí až po internetové seznamky. Některé algoritmy jsou však pro náš svět skoro nepostradatelné. Přinášíme deset těch nejdůležitějších.

Redakce IW
Redakce IW
20. 6. 2014 | 7:00
Technologie

Neexistuje sice formální definice algoritmu, zjednodušeně řečeno je to však soubor pravidel, která říkají počítači, jak vyřešit nějaký problém nebo dosáhnout určitého cíle. Které jsou nejznámější?

1. Google Search

Není to tak dávno, co internetové vyhledávače mezi sebou soupeřily o dominantní postavení na trhu. Ale potom přišel Google se svým inovativním algoritmem PageRank. Dnes Google ovládá 66,7 % amerického trhu, druhý je za ním s velkou ztrátou Microsoft, který ovládá 18,1 %. Google dominuje tak, že řadu lidí ani nenapadne, že by to mohlo být jinak.

Algoritmus PageRank vyhodnocuje počet a kvalitu odkazů, které vedou na dané stránky, aby přiřadil stránkám důležitost. Je to vlastně soutěž popularity. Algoritmus dále vyhodnocuje frekvenci a umístění klíčových slov na stránce a to, jak dlouho stránka existuje.

2. Facebook

Možná si to nechceme přiznat, ale výpis statusů na Facebooku je místo na internetu, kde vyplýtváme spoustu času. A pokud nepatříte k těm, kteří si nechávají zobrazovat všechny aktivity všech svých přátel, vidíte výběr, který pro vás vybral algoritmus Facebooku. Ten bere při v úvahu počet komentářů, kdo status napsal a o jaký typ statusu jde.

3. Internetové seznamky

On-line randění je byznys za 2 miliardy dolarů. Odvětví expanduje v USA od roku 2008 o 3,5 % ročně a očekává se, že tento trend bude pokračovat. Není to totiž jen cesta, jak najít životního partnera, ale i kolegu do práce. A seznamky samozřejmě používají algoritmus k tomu, aby k sobě vybraly ty nejlepší partnery. Třeba bezplatná seznamka založená harvardským matematikem Christianem Rudderem OKCupid používá vzorec, který páruje lidi nejen podle jejich zájmů, ale i podle toho, jakou jednotlivým otázkám na své zájmy a povahu přikládají důležitost.

4. Data sbíraná NSA

Lidé jsou sledováni nikoli ostatními lidmi, ale algoritmy. Jak víme díky Edwardu Snowdenovi, americká NSA a její mezinárodní partneři sledují miliony lidí pomocí společně provozovaných programů. Monitorují telefonické hovory, e-maily, webové kamery. Ti, kdo to dělají, samozřejmě nejsou lidé, protože ti by nebyli schopni takové množství dat zvládnout, ale algoritmy. Nejzajímavější na tom je, že NSA tvrdí, že o nikom data nesbírá. Podle ní jsou totiž data považována za sebraná, jen když jsou získána pro použití zaměstnancem ke splnění jeho povinností.

5. Mohlo by vás také zajímat...

Servery jako Amazon nebo Netflix používají algoritmy, aby nám doporučily knihy nebo videa podle našeho vkusu. Ale pozor, tyto algoritmy vytvářejí takzvanou filtrovou bublinu. To je případ, kdy je uživatel odtržen od informací, které nespadají do jeho profilu. Podobně se vlastně chová i vyhledávání na Googlu.

6. Google AdWords

Algoritmus, který živí společnost Google, umisťuje reklamu na stránky podle zájmů uživatele. Podobný model zvolil i Facebook, ale přiznejte si, kdy jste naposledy klikli na reklamu na Facebooku.

7. Vysokofrekvenční obchodování

Finanční sektor používá algoritmy k odhadu pohybů trhu již dlouho. Stále častěji se však používají pro vysokorychlostní obchodování. Tyto algoritmy (nebo roboti) jsou schopny provést rozhodnutí v řádu milisekund. Člověku to trvá minimálně celou vteřinu. Roboti tak v obchodování nahrazují lidi.

8. Komprese do formátu MP3

Algoritmy, které snižují objem dat, jsou jedním ze základních stavebních kamenů digitálního světa. V roce 1987 přišli němečtí vědci s formátem MP3, který umožňoval zmenšit audio soubory na desetinu jejich velikosti. To spustilo revoluci v hudebním průmyslu.

9. CRUSH od IBM

Tento systém svět ještě nezměnil, ale brzy by mohl. Stále více policejních oddělení využívá predikční analýzu, tedy systém, který tak trochu připomíná film Minority Report. Snaží se vytipovat riziková místa a osoby a alokovat síly tak, aby předcházel zločinům. Systém CRUSH (Criminal Reduction Utilizing Statistical History) od IBM používá třeba policie v Memphisu, která pomocí něj prý snížila kriminalitu o 30 %.

10. Automatické ladění podobných písní

Nakonec je tu spíše pro zábavu automatické ladění podobných skladeb, které je nyní velmi populární. Zajímavé je, že tato technologie byla původně vyvinuta pro ExxonMobil a měla interpretovat seismická data.

Zdroj: io9.com

Alphabet (Google)InternetTechnologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná