Šéf ČEZ jednal v Rumunsku o podpoře obnovitelných zdrojů

Generální ředitel české elektrárenské firmy ČEZ Daniel Beneš jednal v Bukurešti s premiérem Victorem Pontou a ministrem pro energetiku Razvanem-Eugenem Nicolescu o podpoře obnovitelných zdrojů v zemi. Tématem diskuse bylo i přidělování zelených certifikátů, které fungují v zemi jako podpora výroby z obnovitelných zdrojů. Diskuse o certifikátech pro rumunskou větrnou farmu ČEZ Fantanele a Cogealac se vyvíjela pozitivním směrem, informovala ve středu v tiskovém prohlášení mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.
Větrný park Fantanele a Cogealac má instalovaný výkon 600 megawattů, a celková investice činila 1,1 miliardy eur. V Evropě jde o největší takové zařízení, které stojí na pevnině, ne na moři. Výroba elektřiny v parku se podílí deseti procenty na celkové rumunské výrobě z obnovitelných zdrojů. Na počátku dubna se však objevily zprávy, že ČEZ kvůli snížení dotací pro obnovitelné zdroje uvažuje o prodeji části rumunského větrného parku. Podle Půlpánové ČEZ nyní testuje možný zájem investorů.
ČEZ má nyní problémy s certifikáty pro část parku Fantanele Vest. Důvodem jsou změny v rumunské legislativě, kvůli kterým nemohla být podpora ČEZ včas řádně přiznána Evropskou unií. Jedná proto o možnostech jak problém rychle vyřešit.
Schůzka byla několikátá v řadě. Při své nedávné návštěvě Rumunka lobboval u vysoce postavených rumunských politiků za ČEZ i prezident Miloš Zeman.
ČEZ podle Půlpánové vstoupil na zahraniční trhy před deseti lety, kdy k tomu vybízelo využití volných peněz v investorsky dobře hodnocených zemích z hlediska rozvojového potenciálu. Situaci na Balkáně však výrazně ovlivnila hospodářská krize spolu s unijní politikou podpory obnovitelných zdrojů. V tuto chvíli je strategií Skupiny ČEZ v zahraničí snížit expozice na neperspektivních trzích a zaměřit zájem na země s vyšší politickou a ekonomickou stabilitou.
Zdroj: ČTK