Dánsko je další zemí, která chce těžit plyn z břidlic

Dánsko je další zemí, která má zájem těžit plyn z břidlic. Město v severním Dánsku Frederikshavn udělilo povolení francouzské energetické firmě Total k provedení vůbec prvních průzkumných vrtů v zemi, které mají zjistit možnosti budoucí těžby plynu z břidlic. Povolení získala firma v době, kdy konvenční těžba plynu v Dánsku klesá. Informovala o tom ve čtvrtek mluvčí města Frederikshavn Karin Rasmussenová.
Dánsko loni poprvé od roku 1997 spotřebovalo více energie, než kolik vyprodukovalo. Země sice zůstává čistým vývozcem ropy a zemního plynu, těžba ropy však loni klesla o 13 % a plynu o 18 %.
"Zastupitelstvo města Frederikshavn vydalo povolení k zahájení testovacích vrtů rezerv břidlicového plynu v zemi," uvedla Rasmussenová. "Konsorcium, které tvoří francouzská energetická firma Total a státní fond Nordsoefonden, plánují spustit průzkumný vrt koncem léta letošního roku." Total má v konsorciu podíl 80 %.
Skupina lobbující za těžbu plynu z břidlic Shale Gas Europe rozhodnutí přivítala. "Dánsko, spolu s Británií, Španělskem, Polskem a Rumunskem, učinilo rozumné a vyvážené rozhodnutí, že břidlicový plyn má důležitou úlohu při uspokojení jejich budoucích energetických potřeb," uvedla skupina v prohlášení.
Rasmussenová však upozornila, že Total zatím získal povolení pouze na vrtání konvenčním způsobem, aby získal testovací vzorky. Zatím nesmí použít hydraulické štěpení, které se obvykle používá při těžbě plynu z břidlic. Hydraulické štěpení využívá chemikálie, písek a vodu pro rozlomení břidličných formací hluboko pod zemí a uvolnění plynu.
Ochránci životního prostředí v Dánsku proti plánům na průzkum těžby z břidlic protestují. Obávají se, že by hydraulické štěpení mohlo kontaminovat podzemní vody. Rasmussenová dodala, že tato metoda bude vyžadovat samostatnou studii dopadu na životní prostředí a zvláštní povolení.
Vláda vydala Totalu a fondu dvě licence na průzkum v severovýchodním Dánsku v roce 2010. Břidličné formace se zde nacházejí v hloubce kolem 4 tisíc metrů. Těžba v zemi by však neměla začít dříve než v roce 2020.
Zdroj: ČTK