US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akcie mají za sebou ztrátový týden, přestože se jim v pátek podařilo uzavřít v plusu

Americké akcie v pátek kolísaly a S&P 500 si připsal týdenní ztrátu poté, co firma DuPont zhoršila predikci celoročního zisku.

Redakce IW
Redakce IW
27. 6. 2014 | 22:00
Americké akcie

Dow v pátek posílil o 0,03 %, S&P 500 o 0,19 % a technologický Nasdaq o 0,43 %.

Za celý týden Dow oslabil o 0,56 %, S&P 500 o 0,1 % a Nasdaq posílil o 0,68 %.

Akcie společnosti DuPont ztrácely přes čtyři procenta poté, co výrobce geneticky modifikované pšenice snížil predikci celoročního zisku kvůli poklesu poptávky po pšenici a zvýšené poptávce po sóje.

Akcie Dollar General negativně reagovaly na zprávu o tom, že se ředitel Rick Dreiling chystá odejít do penze.

Nejlépe si v pátek vedla síťová odvětví. Za letošní rok sektor v indexu S&P 500 posílil už o 16 %.

Cenné papíry společnosti Finish Line posílily o více než procento poté, co firma zveřejnila lepší než očekávané kvartální výsledky.

GoPro po svém čtvrtečním uvedení na burze dále strmě stoupá, její akcie, které první den obchodování zhodnotily o více než 30 %, v pátek připsaly téměř 15 %.

Podle Kim Caughey Forrestové, hlavní akciové analytičky Fort Pitt Capital, nejsou páteční data o spotřebitelské důvěře tak dobrá, jak se zdají. Index sledovaný Michiganskou univerzitou sice dopadl lépe, než se čekalo, podle Forrestové jsou však spotřebitelé stále pod tlakem. "Neuspokojivá data od maloobchodních prodejců by měla fungovat jako žluté výstražné světlo značící, že spotřebitelé si nevedou lépe. Dokud neuvidíme růst mezd a více pracovních míst, měl bychom být opatrní ohledně tvrzení o zrychlující ekonomice," říká Forrestová.

Ceny ropy se v pátek téměř nezměnily, investoři upravují pozice

Ceny ropy se na závěr týdne téměř nezměnila. Po výrazném poklesu ceny v posledních dnech, způsobeném zmírněním obav o dodávky z Iráku, se investoři rozhodli upravovat své pozice.

Cena severomořské ropy Brent kolem 22.00 SELČ vzrostla o 4 centy na 113,25 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zlevnila o deset centů na 105,75 dolaru za barel.

Cena ropy Brent kvůli nepokojům v Iráku 19. června stoupla až na 115,71, nejvýše za devět měsíců. Od té doby však již klesla o více než dva dolary, protože nepokoje se soustředí na sever a západ země a na ropná pole na jihu Iráku, která mají hlavní podíl na celkové těžbě v zemi, konflikt dopad nemá.

Obavy o dodávky zmírnila také zpráva, že z jednoho z přístavů v Libyi byl obnoven vývoz a dnes odtud vyplul tanker s ropou do Itálie. Přístav byl zavřený kvůli protestům bezpečnostní stráže. Těžba v Libyi pak podle posledních zpráv roste.

Na ropu má negativní dopad také statistika z USA. Výdaje spotřebitelů v květnu rostly pomaleji, než se čekalo, což přimělo některé analytiky snížit své odhady ekonomického růstu pro druhé čtvrtletí. Slabší růst znamená nižší poptávku po ropě v USA, které jsou největším konzumentem ropy na světě, napsala agentura Reuters.

Hlavní páteční události na amerických trzích

  • Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v červnu podle finálních dat Michiganské univerzity výrazně zlepšila. Index vzrostl na 82,5 bodu z květnových 81,9 bodu. Předběžná přitom data počítala s poklesem na 81,2 bodu.
  • Banka BNP Paribas plánuje snížení dividendy a prodat dluhopisy v hodnotě miliard eur kvůli vyrovnání se Spojenými státy, v rámci kterého má zaplatit až 9 miliard dolarů. Plány se podle nejmenovaného zdroje teprve finalizují a měly by být známy v příštím týdnu. Celková výše vyrovnání s USA by měla být zveřejněna 30. června.
  • Bank of America snižuje svou predikci růstu amerického HDP ve druhém čtvrtletí na 3,2 % ze 4 %.
  • Obliba hedgeových fondů mezi investory dosahuje rekordních maxim. Podle společnosti eVestment velikost odvětví hedgeových fondů v dubnu poprvé v historii překročila 3 biliony dolarů a dále roste.
  • Světově největší výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola se již nějakou dobu potýká s poklesem tržeb i zisku. Společnost proto s vidinou změny tohoto trendu masivně investovala do své propagace v rámci brazilského mistrovství světa ve fotbale. To by se jí mohlo vyplatit, protože v Brazílii byste jen těžko hledali místo bez typického červeno-bílého loga. Mezitím se ale firma dostala do problémů na dalším vysoce atraktivním trhu, v Indii.

Hlavní události minulého týdne na amerických trzích

  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 21. června klesl na 312 tisíc. Čekal se pokles na 311 tisíc z původně hlášených 312 tisíc (revidováno na 314 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 14. června na 2,571 milionu z 2,561 milionu, očekával se růst na 2,565 milionu.
  • Osobní příjmy ve Spojených státech v květnu vzrostly o 0,4 %, jak se očekávalo. Výdaje vzrostly o 0,2 %, tedy o 0,2 procentního bodu méně, než trh predikoval. Jádrové výdaje na osobní spotřebu v květnu meziměsíčně rostou o 0,2 %, čekal se 0,3% růst po 0,2 % v dubnu. Meziročně výdaje na osobní spotřebu rostou o 1,5 % v souladu s odhady.
  • Míra nezaměstnanosti v USA zřejmě ještě letos klesne pod šest procent a inflace se vrátí ke dvěma procentům. Ve čtvrtek to uvedl prezident Federální rezervní banky v St. Louis James Bullard. Pokud se jeho očekávání naplní, bude to podle něj znamenat, že je americká ekonomika ke svému normálnímu dlouhodobému stavu blíže, než se předpokládá. Úrokové sazby by se podle Bullarda v takovém případě měly začít zvyšovat z nynější prakticky nulové úrovně nejpozději v prvním čtvrtletí příštího roku.
  • Největší čínský internetový obchod Alibaba Group Holding nabídne své akcie v rámci primární nabídky (IPO) na newyorské akciové burze NYSE, které dá přednost před konkurenční technologickou burzou Nasdaq. Alibaba by měla vstoupit na trh letos v létě a mohla by se stát historicky největší primární nabídkou v technologickém sektoru USA. Mohla by tak překonat i primární nabídku Facebooku z roku 2012, jejíž hodnota byla 15 miliard USD. Alibaba se po IPO stane největší čínskou společností, která se bude obchodovat na americké burze, její tržní hodnota by mohla být až 200 miliard USD.
  • Tabáková společnost Philip Morris International ve čtvrtek snížila výhled celoročního zisku. Letošní rok se podle prohlášení firmy ukázal být "atypickým" a ziskům společnosti škodí mimo jiné i měnové kurzy, slabé makroekonomické prostředí v EU a složité prostředí v Asii, které však částečně vyvažuje výborný výkon na mnoha trzích, tvrdí ředitel firmy André Calantzopoulos. Společnost Philip Morris proto varovala, že celoroční růst zisku na akcii by se mohl nacházet pouze na spodní hranici odhadovaných 6 až 8 %.
  • Hliníkárenský gigant Alcoa koupí od společnosti Oak Hill výrobce součástek pro letecký a kosmický průmysl Firth Roxson za 2,85 miliardy dolarů. "Tato transakce svede dohromady největší inovátory v oblasti vývoje součástí pro motory; výrazně rozšíříme svou pozici na trhu a zvýšíme svůj růstový potenciál," prohlásil ředitel společnosti Alcoa Klaus Kleinfeld. Alcoa za firmu zaplatí celkem 2,35 miliardy USD v hotovosti a 500 milionů dolarů svými akciemi. Správní rady obou firem již dohodu schválily, dokončena má být do konce letošního roku.
  • Největší americká automobilka General Motors vyzvala prodejce ve Spojených státech a Kanadě, aby kvůli možným potížím s airbagem zastavili prodej některých vozů Chevrolet Cruze. Informoval o tom server BBC. Chevrolet Cruze je nejprodávanějším modelem GM v Severní Americe.
  • Výsledky Nike v 4QFY2014: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,75 USD), tržby 7,43 miliardy USD (odhad: odhad: 7,34 miliardy USD).
  • Podle finálního zpřesnění se americký HDP v prvním čtvrtletí propadl o 2,9 %. První rychlý odhad přitom počítal s 0,1% růstem, který byl následně revidován na 1% pokles. Analytici očekávali, že tento propad bude revidován na 1,8% pokles.
  • Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen ve středu prohlásil, že nevidí známky toho, že by Rusko dostálo svým mezinárodním závazkům ohledně Ukrajiny. "Mrzí mě, že to musím říct, ale nevidíme známky toho, že by Rusko dostálo svým mezinárodním závazkům," řekl Rasmussen na setkání ministrů zahraničních věcí NATO v Bruselu.
  • Podle předběžných dat agentury Markit expanze v americkém sektoru služeb v červnu nečekaně zrychlila. Index nákupních manažerů ve službách vyskočil na 61,2 bodu z 58,1 bodu v květnu, ačkoliv se očekával pokles na 58 bodů. Kompozitní index díky tomu vzrostl na 61,1 bodu z květnových 58,4 bodu.
  • Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v květnu ve Spojených státech klesly o procento, ačkoli se očekával mírnější pokles o 0,2 %. Bez zahrnutí dopravních prostředků klesly objednávky o 0,1 %, čekal se 0,3% růst.
  • Výsledky Monsanto ve 3Q: Zisk na akcii 1,62 USD (odhad: 1,68 USD), tržby 4,25 miliardy USD ) odhad: 4,248 miliardy USD).
  • Výsledky General Mills ve 4Q: Zisk na akcii 0,67 USD (odhad: 0,72 USD), tržby: 4,28 miliardy USD (odhad: 4,42 miliardy USD).
  • Podle nejnovějších dat Američané dluží téměř 60 bilionů dolarů. Sečtením všech možných zadlužení, včetně vládního dluhu, podnikových dluhů, hypoték a dluhů spotřebitelů docházíme k částce 59,4 bilionu dolarů. Jak si takovou částku představit? Například kdybyste žili v dobách Ježíše Krista a od té chvíle denně utráceli 80 milionů dolarů, stále byste se k této sumě nedostali. A to přitom největší část tohoto dluhy vznikla v posledních desetiletích.
  • Spotřebitelská důvěra v USA v červnu vystoupila na nejvyšší úroveň od ledna 2008. Index spotřebitelské důvěry vzrostl na 85,2 bodu z 82,2 bodu v květnu, a překonal tak odhady, které počítaly s mírnějším růstem na 83,7 bodu. Vyplývá to z průzkumu organizace Conference Board. Údaj za květen byl revidován z původních 83 bodů. Průzkum ukázal, že roste počet Američanů, kteří příznivě hodnotí podnikatelské podmínky a vyhlídky na trhu práce. Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně, neboť se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.
  • Ceny domů ve Spojených státech v dubnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve 20 amerických městech, meziročně vzrostly o 10,8 %, což je o 0,6 procentního bodu méně, než se čekalo. Meziměsíčně index podle sezónně neočištěných údajů vzrostl o 1,1 % (březen: +0,9 %, březen: +0,8 %). Sezónně očištěné ceny meziměsíčně vzrostly o 0,2 % (odhad: +0,8 %).
  • Index cen domů FHFA v dubnu meziměsíčně stagnoval (odhad: +0,5 %).
  • Prodeje nových domů ve Spojených státech amerických v červnu meziměsíčně vzrostly o 18,6 %, nejvíce za za posledních 22 let, na 504 tisíc jednotek. Podle agentury Bloomberg tento vývoj jednoznačně dokazuje, že negativní dopady tvrdé zimy, která se v USA podepsala i na realitním trhu, definitivně odezněly.
  • Index průmyslové aktivity Fedu v Richmondu v červnu klesl na 3 body (odhad: 7 bodů, květen: 7 bodů).
  • Americká ekonomika se blíží cílům Fedu dříve, než se čekalo, což by mohlo uspíšit plány centrální banky na zvyšování úrokových sazeb. V úterý to řekl šéf filadelfského Fedu Charles Plosser. Věří dosavadnímu ekonomickému oživení a zároveň se domnívá, že inflace směřuje nahoru a míra nezaměstnanosti klesne rychleji, než Fed predikuje.
  • Dodavatelé společnosti Apple v Číně zahájí masovou produkci nového modelu iPhonu příští měsíc. Uvedly to nejmenované zdroje obeznámené se situací. Apple připravuje na dva větší modely - jeden by měl mít 4,7palcovou obrazovku oproti čtyřpalcovému iPhonu 5S a měl by být k dostání v září letošního roku, druhý by pak měl disponovat displejem o velikosti 5,5 palce a mohl by na pulty dorazit ve stejnou dobu.
  • Americká internetová společnost Google plánuje vlastní službu pro registraci internetových domén. Především malým firmám má umožnit najít, koupit a získat název domény, pod kterou by na webu provozovaly svou činnost, oznámila tento týden internetová společnost. Google, který provozuje jeden z nejoblíbenějších internetových vyhledávačů na světě, by novou službou podle analytiků přímo konkuroval společnosti GoDaddy, významnému světovému registrátorovi domén.
  • Výrobce léků Endo International koupí za 575 milionů dolarů společnost DAVA Pharmaceuticals.
  • Výsledky Carnival v 2QFY2014: Zisk na akcii 0,10 USD (odhad: 0,02 USD) tržby 3,633 miliardy USD (odhad: 3,603 miliardy USD).
  • Americká ropná firma ExxonMobil jedná se státní tureckou společností Turkish Petroleum Corporation (TPAO) o společném podniku zaměřeném na průzkum těžby ropy z břidlic v jihovýchodní a severozápadní části Turecka. Agentuře Reuters to řekli úředníci z tureckého ministerstva pro energetiku.
  • BNP Paribas a američtí žalobci se dohodli na podmínkách vyrovnání za porušení sankcí. Podle zdrojů blízkých případu má jít o 8 až 9 miliard USD a ochotu BNP Paribas přijmout další trest.
  • Americký výrobce softwaru Oracle koupí za 5,3 miliardy dolarů firmu Micros Systems, která poskytuje software a hardware firmám z oblasti pohostinství a maloobchodu. Dohoda je největším převzetím Oraclu od roku 2009, kdy firma koupila podnik Sun Microsystems.
  • Prodeje starších domů ve Spojených státech v květnu vzrostly o 4,9 % meziměsíčně na 4,89 milionu anualizovaně. Očekával se meziměsíční nárůst o 1,9 % na 4,74 milionu jednotek. Dubnový 1,3% růst byl revidován na 1,5% růst na 4,66 milionu jednotek z původně hlášených 4,65 milionu. Mediánová cena domu v květnu meziročně vyskočila o 1,5 % na 213 400 dolarů.
  • Aktivita v americkém zpracovatelském průmyslu rostla tento měsíc nečekaně rychle a její tempo se dostalo na nejvyšší úroveň za více než čtyři roky. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery průmyslových firem, jehož předběžné výsledky v pondělí zveřejnila společnost Markit.
  • Americký investor Mark Cuban varuje, že na trhu se studentskými půjčkami na školné ve Spojených státech je bublina srovnatelná s tou na trhu s nemovitostmi před několika lety. Až praskne, dopadne to podle něj stejně jako tehdy. Ceny školného se propadnou na minimum a školy začnou krachovat.
  • Ministr zahraničí John Kerry překvapivě navštívil Irák. Chce přimět premiéra Núrího Málikího, aby vytvořil stabilnější vládu v reakci na napětí v zemi.

Zdroj: Bloomberg, ČTK, MarketWatch

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie