Globální produkce piva se od roku 1998 zvýšila o 50 %. Kde se za něj utrácí nejvíce?

Podle dat organizace Statista se globální produkce piva mezi lety 1998 a 2012 zvýšila o 50 %, jeho spotřeba se však v různých částech světa výrazně liší. Například v Saúdské Arábii je konzumace piva a jiného alkoholu zcela zakázána, naproti tomu v Německu nebo Čechách je to součást kultury země.
Na grafice serveru FinancesOnline.com, který sestavil žebříček deseti zemí, kde ročně lidé utrácejí nejvíce peněz za pivo na hlavu, bychom Českou republiku hledali marně. Nejvíce za pivo utrácejí v průměru Australané, v závěsu za nimi se drží Irové a Finové.
Důležitou roli může v tomto případě hrát demografie, stejně jako cena piva. Například průměrný věk obyvatel Irska je o jedenáct let nižší než v Německu. Pivo bývá levnější než víno a tvrdý alkohol, proto ho upřednostňují mladší ročníky, které nedisponují tak velkou hotovostí. Jinými slovy, čím více mladých lidí v zemi, tím více se utratí za pivo na osobu, což zároveň vysvětluje, proč Irové utratí za pivo téměř třikrát tolik co Němci.
Daří se především pivovarníkům ve Spojených státech. Za posledních 35 let narůstal počet pivovarů tempem 10 % ročně a z méně než sta na konci 70. let se vyšplhal na více než 2 500 v roce 2012. Stejným tempem by do roku 2025 mohlo být ve Spojených státech více než 6 500 pivovarů.
Austrálii první místo v žebříčku zajišťují především vysoké ceny piva. Jak upozorňuje server FinancesOnline.com, ceny piva v Austrálii jsou osmé nejvyšší na světě. Za velké pivo zde v průměru utratíte 4,45 dolaru, tedy zhruba 90 korun. Co do spotřeby je Austrálie druhá na světě, ale kvůli vysokým daním na alkohol se v žebříčku zemí, kde se za pivo nejvíce utrácí, umisťuje na vrcholu.
V žebříčku nejprodávanějších piv se mezi prvními deseti drží za rok 2012 tři čínské značky. Na třetí místo se však úspěšně vetřel Budweiser.
Zdroj: fool.com