Americké akcie po silném úvodu nakonec ve čtvrtek mírně oslabily, index S&P 500 neuhájil hladinu 2 000 bodů

Americké burzy v úvodu čtvrteční seance zažily nová historická maxima, když investory naplnil optimismem oznámený program odkupů cenných papírů a snížení sazeb ze strany ECB. Nálada se ale postupně zhoršovala, část obchodníků je opatrná před pátečními daty z amerického trhu práce.
Dow oslabil o 0,05 % na 17 069,58 bodu, S&P 500 po stanovení nového intradenního rekordu 2 011,17 bodu nakonec spadl pod psychologickou metu dvou tisíc bodů na 1 997,65 bodu (-0,15 %) a Nasdaq ztratil 0,22 % na 4 562,29 bodu. V plusu se udržely například sektory cyklického spotřebního zboží a telekomunikací, nejvíce naopak oslabily akcie firem z odvětví energetiky a zdravotní péče. Index volatility VIX přidal 3 % na 12,78 bodu. Výnos 10letých státních dluhopisů USA vzrostl o pět bazických bodů na 2,45 %.
"Zasedání ECB je za námi, dalším katalyzátorem budou data z amerického trhu práce," říká Art Hogan z Wunderlich Securities. Analytici v průměru očekávají pokles míry nezaměstnanosti na 6,1 % a zhruba 220 tisíc nových pracovních míst. Report ADP dopadl ve čtvrtek sice mírně hůře, ale stále v "pásmu klidu" nad 200 tisíci míst.
Trh je nyní velice citlivý na jakákoli třeba i jen smíšená data. Index S&P 500 je minimálně krátkodobě překoupený, pullback v řádu několika procent může spustit jakákoli nepříznivá zpráva.
Investoři navíc stále sledují Fed, který na rozdíl od ECB ustupuje od programu nákupu dluhopisů a v příštím roce se chystá zvedat sazby. Proto i silná data z americké ekonomiky a určitá "záloha" v podobě uvolněné měnové politiky v eurozóně mohou guvernéry Fedu přivést na zářijovém zasedání třeba i k vypuštění formulace o "delší době", po kterou zůstanou jeho sazby na minimu. To by byl jasný signál, že se v USA chystá normalizace měnové politiky.
Šéfka clevelandského Fedu Loretta Mesterová, která je hlasující členkou výboru rozhodujícího o nastavení měnové politiky, ve svém čtvrtečním projevu prohlásila, že by americká centrální banka měla co nejdříve upravit svůj výhled na spravování úrokových sazeb, aby plně reflektoval rychlost, se kterou se Fed v otázce podpory amerického hospodářství dostává k vytyčeným cílům. Vývoj inflace je podle ní povzbudivý a spolu s růstem cen má prý banka očekávat i růst mezd.
Akcie PVH (majitelky značek jako Tommy Hilfiger a Calvin Klein) posílily o 9,6 % poté, co zisk firmy překonal odhady. Ropná společnost BP naopak oslabila o 5,91 %, soud totiž rozhodl, že je firma hlavním viníkem ropné havárie v Mexickém zálivu v roce 2010.
David Tepper, zakladatel hedgeového fondu Appaloosa Management, pro Bloomberg uvedl, že je rally na dluhopisovém trhu u konce. Jeho komentář je v rozporu s názorem uznávaného dluhopisového experta Jeffa Gundlacha z DoubleLine Funds, který na začátku srpna odhadl, že letos výnos 10letých amerických vládních dluhopisů již nevybočí z pásma 2,2-2,8 %.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pátek nařídí armádě, aby začala dodržovat příměří na východě země, kde bojuje s proruskými separatisty a podle všeho i s ruskou armádou. Klid zbraní bude ale podle něj záviset na tom, zda zúčastněné strany začnou vyjednávat v Minsku. Povstalci slíbili přistoupit na příměří, pokud bude v Minsku dosaženo dohody o politickém urovnání konfliktu, informovala dnes agentura Reuters.
Po zasedání ECB začal prudce posilovat dolar vůči euru. Den zakončil o zhruba 1,5 % silnější, po více než roce se EUR/USD obchoduje pod 1,20.
Kvůli tomu v dolarovém vyjádření mírně zlevnila americká ropa WTI. Geopolitická rizika, především situace v Libyi a Iráku, ale trvají. Zpráva o ropných rezervách v USA navíc ukázala, země má více zásob, než se čekalo. To na cenu ropy také působilo spíše negativně.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Soukromý sektor ve Spojených státech v srpnu vytvořil podle zprávy agentury ADP 204 tisíc nových pracovních míst. Čekalo se 223 tisíc po červencových 212 tisících (revidováno z 218 tisíc). Investoři nyní budou netrpělivě očekávat páteční souhrnná data za celou ekonomiku.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 30. srpna vzrostl o 4 tisíce na 302 tisíc. Čekal se mírnější růst na 300 tisíc z předchozích 298 tisíc. Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 23. srpna na 2,464 milionu z 2,528 milionu (revidováno z 2,527 milionu). Čtyřtýdenní průměr nových žádostí vzrostl o 3 tisíce na 302,75 tisíce.
- Schodek zahraničního obchodu Spojených států v červenci pokračoval v poklesu a snížil se na nejnižší úroveň za šest měsíců. Vývoz se vyšplhal na nový rekord, rostl i dovoz. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů amerického ministerstva obchodu.
- Růst aktivity v americkém sektoru služeb v srpnu zpomalil. Index nákupních manažerů v sektoru služeb klesl na 59,5 bodu z červencové úrovně 60,8 bodu. Vyplývá to ze čtvrteční zprávy společnosti Markit Economics. Čekal se pokles indexu na 58,5 bodu. Kompozitní index nákupních manažerů klesl na 59,7 bodu z 60,6 bodu v červenci.
- Tempo růstu v americkém nevýrobním sektoru v srpnu vzrostlo na nejvyšší úroveň za posledních devět let. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů institutu ISM. Index nákupních manažerů v nevýrobním sektoru vzrostl na 59,6 bodu z 58,7 bodu v červenci. Dostal se tak na nejvyšší hodnotu od srpna 2005. Čekal se přitom pokles indexu na 57,3 bodu. Nevýrobní sektor v USA zajišťuje více než dvě třetiny celkové ekonomické aktivity. Dílčí index zaměstnanosti se vyhoupl na 57,1 bodu, a dostal se tak nejvýše od února 2006.
Výsledková sezóna
- Výsledky Joy Global v 3QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,80 USD (loni: 1,70 USD), čisté tržby 876 milionů USD (meziročně -34 %).
- Výsledky Ciena v 3QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,32 USD (odhad: 0,28 USD), tržby 603,6 milionu USD (odhad: 601 milionů USD).
- Výsledky VeriFone v 3QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,40 USD (odhad: 0,42 USD), tržby 476 milionů USD (odhad: 459 milionů USD).
Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg