Šéfka MMF Lagardeová: Japonská ekonomika potřebuje více žen

Japonsko by mělo mnohem více využívat ekonomický potenciál žen, doporučila v pátek zemi šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Výzva k většímu zapojení žen je naléhavá, protože populace třetí největší ekonomiky světa stárne rychleji než v kterékoli jiné zemi, zdůraznila Lagardeová. Šéfka MMF tak v Tokiu podpořila snahy japonského premiéra Šinzóa Abeho.
Posílení pozice žen a zajištění rovných příležitostí jsou podle Lagardeové klíčové k podpoře zotavení světového hospodářství a k oživení ekonomiky Japonska. "Ženy by mohly Japonsko zachránit," řekla šéfka MMF během konference nazvané "Světové shromáždění pro ženy". Fórum v Tokiu uspořádal právě premiér Abe. Šéf vlády chce posílit pozici žen v japonské společnosti, kde jsou tradičně muži vnímáni jako výrazně dominantní. Do roku 2020 tak chce zvýšit podíl žen na vedoucích pozicích na 30 %. V současnosti zastávají ženy v Japonsku jen desetinu řídících funkcí.
Lagardeová Japonsku doporučuje, aby změnilo současnou firemní kulturu, která ženy znevýhodňuje a brání jim v kariéře. Řada velkých firem si totiž na jistá pracovní místa vybírá muže, zatímco ženy se musejí spokojit s hůře placenými a nejistými pozicemi. Japonské ženy přitom patří k nejtalentovanějším a nejvzdělanějším na světě, dodala ředitelka MMF.
Po narození prvního dítěte přestane podle údajů agentury DPA pracovat 60 % japonských matek. Do roku 2018 chce vláda zřídit 400 000 dodatečných míst v zařízeních pro péči o děti.
Zdroj: ČTK
Aktuality
