Ruský rubl klesl na nové minimum, centrální banka později zasáhla

Ruský rubl klesl během úterý vůči americkému dolaru na nové rekordní minimum téměř 39 USD/RUB. Později ale oživil díky signálům, že centrální banka uvolní na trh zvýšené množství deviz, což se také večer stalo. Ruský rubl klesá od poloviny minulého týdne kvůli dopadům západních sankcí na přísun zahraničních měn, poklesu světových cen ropy a všeobecné slabosti na rozvíjejících se trzích světa.
Kurz rublu se propadl až na 38,93 USD/RUB, ke konci dne pak oživil na 38,60 USD/RUB, což proti pondělku znamenalo oslabení o 0,6 %. Vůči euru oslabila ruská měna o 0,8 % na 50,02 EUR/RUB. Už minulý týden ve čtvrtek rubl překonal březnové minimum 37 USD/RUB a v pondělí se dostal nad 38 USD/RUB.
Odpoledne ruská měna oživila, když náměstek ministra financí Alexej Mojsejev řekl, že ministerstvo financí a centrální banka diskutují o způsobech zajištění dodatečných deviz na trh. "Kdyby se to stalo, byla by to pro měnový trh velká zpráva," řekl agentuře Reuters analytik Dmitrij Savčenko z moskevské pobočky Nordea Bank.
V úterý večer ruská centrální banka oznámila, že zahajuje jednodenní swapové operace, v nichž bude bankám měnit rubly za dolary. Uvedla, že tím chce zvýšit krátkodobou likviditu bankovního sektoru.
Ruský devizový trh pociťuje v poslední době vlivem západních sankcí vůči Rusku kvůli ukrajinské krizi nedostatek deviz, protože sankce omezily přístup velkých bank a ropných společností k zahraničnímu kapitálu. Centrální banka v červenci sdělila, že je připravena poskytnout zasaženým bankám dodatečnou peněžní likviditu.
Zdroj: ČTK