US MARKETOtevírá za: 33 h 45 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Protesty v Hongkongu mohou stát místní obchodníky až 2 miliardy HKD

Obchodníci v Hongkongu by mohli kvůli současným prodemokratickým protestům přijít až o dvě miliardy hongkongských dolarů. Vyplývá to z odhadu banky ANZ, který zveřejnil zpravodajský server BBC. Demonstrace se shodují s takzvaným zlatým týdnem, jak je označováno sedmidenní volno na počátku října u příležitosti založení Čínské lidové republiky.

Redakce IW
Redakce IW
3. 10. 2014 | 17:23
Asijská ekonomika

Toto období je spojeno s přílivem nakupujících z pevninské Číny a pro některé místní obchodníky je období od 1. do 7. října srovnatelné s tím, čím je pro západní obchodníky období předvánoční. Čínští turisté se na celkovém počtu návštěvníků Hongkongu podílejí až dvěma třetinami a podle odhadů společnosti Kepler Cheuvreux mají na maloobchodních tržbách Hongkongu podíl 75 %.

Čína ale kvůli protestům pozastavila vydávání nových povolení pro cesty do Hongkongu. Čínský úřad pro turistiku pak v pondělí cestovním kancelářím sdělil, aby až do odvolání zrušily organizování turistických cest do Hongkongu. Rozhodnutí se netýká cest, které již byly prodané, i tak jsou zde však obavy z dopadu rozhodnutí na místní podnikatele.

Hongkongští obchodníci, kteří mají své obchody blízko míst protestů, už je kvůli nepokojům zavřeli. Negativní dopady cítí i některé restaurace a bary, které zavírají dříve.

"Prodej luxusního zboží, kosmetických produktů a spotřební zboží dlouhodobé spotřeby to určitě tvrdě zasáhne," upozornil Reymond Yeung, ekonom banky ANZ. Supermarkety a obchody se smíšeným zbožím by se však měly udržet. Podle Yeunga tak nelze říct, že by domácí spotřeba kolabovala.

Během zlatého týdne přicestují obvykle do Hongkongu stovky tisíc Číňanů. Organizované turistické skupiny mají na tomto počtu podíl zhruba deset procent. Zájemci míří hlavně do místních obchodů s luxusním zbožím. Podle odhadů společnosti Bernstein Research má Hongkong na celosvětových tržbách z prodeje luxusního zboží podíl čtyři procenta.

Zdroj: ČTK

Asijská ekonomikaČína
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika