Německou železnici ochromila stávka strojvůdců Deutsche Bahn

Německou železnici dnes ochromila stávka strojvůdců největšího dopravce Deutsche Bahn (DB). Kvůli protestní akci, která potrvá až do pondělního rána, jezdí jen asi třetina osobních vlaků, nákladní vlaky slouží jen k zajištění dodávek uhlí do elektráren. Stávka ovlivnila i železniční spojení Německa s Českem, vlaky na trati z Prahy do Berlína končí v Drážďanech. Cestující pro stávku nemají pochopení, klesá pro ni podpora i uvnitř odborového svazu strojvůdců (GDL).
DB se snaží soudní cestou prosadit zrušení stávky. Soud ve Frankfurtu nad Mohanem by měl ve čtvrtek od 16.30 SEČ jednat o tom, zda je stávka legální. Právní experti oslovení agenturou DPA ale železniční společnosti velkou šanci na úspěch nedávají. "Soudy v minulosti zpravidla potvrzovaly právo zaměstnanců na stávku," řekl právník Reinhard Schütte.
Strojvůdci v osobní dopravě vstoupili do stávky ve čtvrtek v 02.00, strojvůdci nákladních vlaků stávkují už od středečního odpoledne. Protestní akce postihla celé německé území a výrazně omezila provoz dálkových a regionálních vlaků. Ve většině německých velkoměst se zcela zastavila také široce rozšířená městská železnice.
DB se snaží zajistit alespoň částečný provoz pomocí strojvůdců, kteří nejsou organizováni v GDL. "V dálkové dopravě jede asi 30 % vlaků, hlavně na páteřních tratích z východu na západ a ze severu na jih," řekl mluvčí DB Achim Stauss. "V regionální dopravě jsou rozdíly, na východě země jezdí asi 15 % vlaků, na západě asi 40 %," dodal.
V omezené míře jezdí i nákladní vlaky. "Snažíme se především zajistit nejdůležitější infrastrukturu, jako jsou dodávky uhlí do elektráren," uvedl Stauss.
Německá nádraží jsou kvůli stávce téměř prázdná, cestující většinou předem zvolili jiný způsob dopravy. Na berlínském hlavním nádraží se ale dnes ráno tvořily fronty u informačních stánků. Mezi lidmi, kteří se snažili zjistit možnost dopravy do cíle své cesty, převažovali cizinci.
Cestující pro stávku nemají pochopení. Zatímco v říjnu ještě požadavky strojvůdců na zvýšení mezd a zkrácení pracovní doby podporovalo 48 procent Němců, nyní už to je pouze 21 procent, ukázal průzkum společnosti Forsa. Podle 78 procent dotázaných je současná stávka neodůvodněná.
Podle televize n-tv už i uvnitř GDL roste nesouhlas s postupem odborů. Někteří strojvůdci jsou přesvědčeni, že vedení svazu zachází příliš daleko ve snaze získat významnější pozici v rámci DB. "Všechno, co jsme chtěli, bylo jen trochu peněz navíc a o něco kratší pracovní doba," řekl televizi pod podmínkou anonymity jeden z nespokojených členů GDL.
Kriticky se ke stávce staví i němečtí politici. Kancléřka Angela Merkelová ve středu vyzvala GDL k uměřenosti při protestních akcích. Sociálnědemokratický vicekancléř Sigmar Gabriel v rozhovoru, který dnes přinesl deník Bild, uvedl, že odbory zneužívají právo na stávku a že jim nejde o pracovní podmínky, ale o moc.
Současná stávka na německé železnici je už šestá od konce srpna a nejdelší v historii DB. GDL zpočátku usiloval hlavně o zkrácení pracovní doby strojvůdců z 39 na 37 hodin týdně a žádal zvýšení platů od 1. ledna o pět procent. Nyní se průměrný plat strojvůdců pohybuje v závislosti na odpracovaných letech mezi 36 000 a 46 000 eury ročně.
Zdroj: ČTK