WTO podle svého šéfa čelí největší krizi ve své historii

Světová obchodní organizace (WTO) v současnosti čelí největší krizi ve své historii, a to kvůli hrozícímu krachu globální dohody o liberalizaci obchodu. Uvedl to v sobotu podle agentury AFP šéf organizace Roberto Azevedo během jednání členských zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Pekingu.
Obchodní dohodu loni v prosinci sjednali ministři 160 členských zemí WTO na Bali. Letos v červenci ji však vetovala Indie kvůli výhradám týkajícím se pravidel pro zemědělský sektor.
"Mezinárodní jednání v rámci organizace jsou kvůli této patové situaci prakticky paralyzována," prohlásil Azevedo. "Je to nejvážnější krize, jaké kdy WTO čelila," dodal.
Indie již kvůli svým výhradám jednala se Spojenými státy. "Vypadá to však, že během těchto rozhovorů nebylo dosaženo žádného pokroku," uvedl Azevedo. "Členským státům rychle dochází trpělivost," upozornil.
Indické veto oživilo pochybnosti ohledně budoucnosti WTO jako fóra pro sjednávání globálních obchodních dohod. Bez dokončení dohody by podle expertů mohla být ohrožena také role WTO při řešení a urovnávání obchodních sporů mezi zeměmi.
WTO odhadovala, že dohoda spočívající ve zmírnění celních a dalších bariér obchodu by zvýšila hodnotu globálního obchodu o jeden bilion dolarů na zhruba 23 bilionů dolarů ročně. Během let by díky ní mohlo vzniknout až 21 milionů pracovních míst, zejména v rozvojových zemích.
Zdroj: ČTK
Aktuality

