Americká ekonomika v listopadu válela, vytvořila 321 tisíc nových míst

Americká ekonomika v listopadu mimo zemědělství vytvořila 321 tisíc nových pracovních míst. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom očekávali přírůstek jen 230 tisíc míst po říjnových 243 tisících (revidováno z 214 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti v souladu s odhady stagnovala na 5,8 %, což je nejnižší úroveň od července 2008.
Více než 200 tisíc pracovních míst mimo zemědělství americká ekonomika v listopadu vytvořila již desátý měsíc v řadě, což je nejdelší taková série od roku 1994. Podporuje to obecný názor, že je situace na americkém trhu stabilní a nadále se zlepšuje. Listopadových 321 tisíc nových pracovních míst je navíc největší přírůstek od ledna 2012. Kladný výsledek takzvaných payrolls zaznamenaly USA 50. měsíc za sebou.
Výrazně nahoru byla navíc revidována také čísla za říjen a významné úpravy se dočkala i čísla za září. V říjnu po revizi údajů americká ekonomika vytvořila 243 tisíc nových pracovních míst (původní údaj: 214 tisíc) a v září se postarala o vznik 271 tisíc nových míst (původní údaj: 256 tisíc).
"Počet nově vytvořených pracovních míst dramaticky překonal očekávání. Směrem nahoru byly navíc revidovány i přírůstky v předchozích dvou měsících. Data o počtu vytvořených pracovních míst se tak dostala do lepšího souladu s vývojem celkové míry nezaměstnanosti, která v předchozích měsících neustále klesala. Pozitivní je i to, že mírně zrychlil růst mezd (o 0,4 % meziměsíčně a 2,1 % meziročně)," uvedl k datům Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny. "Data z poslední doby potvrzují solidní stav americké ekonomiky a údaje z trhu práce to jen posílily. Situace na trhu práce by měla umožnit Fedu zvýšit sazby podle očekávání ve druhém čtvrtletí příštího roku. Situaci by nicméně ještě mohla zkomplikovat inflace, a to pokud by byla, mimo jiné v důsledku poklesu cen ropy, příliš nízká."
Podle Iana Sheperdsona z Pantheon Macroeconomics je ale na vytváření závěrů brzy. Listopadová data z trhu práce totiž v posledních pěti letech podléhala v rámci tří následujících měsíců, kdy vycházejí revize údajů z předchozích období, výrazně vyšším než průměrným změnám. Medián změny, jakkoli je u pětiletého období zkreslující, byl v letech 2009-2013 celých +71 tisíc pracovních míst, medián zbývajících 11 měsíců roku pouze +23 tisíc pracovních míst. "Skutečná data z trhu práce za listopad tak budou vlastně oznámena až v únoru," upozornil a dodal, že by finální údaje mohly být klidně ještě lepší.
Průměrná hodinová mzda se v listopadu zvýšila o 0,4 % při očekávání růstu o 0,2 %. Meziměsíčně tak platy v USA rostly nejvíce od loňského června. V říjnu se mzdy meziměsíčně zvýšily jen o 0,1 %. Meziročně hodinová mzda v listopadu vzrostla o 2,1 %.
"Skutečnost, že se dosud platy v USA zvyšovaly relativně pomalu, podporovala postoj Fedu, že se zvyšováním úrokových sazeb není potřeba příliš spěchat," poznamenal před zveřejněním páteční statistiky Thomas Costerg, ekonom ze Standard Chartered Bank. Většina ekonomů se nyní domnívá, že Fed se sazbami začne hýbat v první polovině příštího roku.
"Ohledně tempa růstu mezd jsme nadále optimističtí. Firmy dlouhodobě říkají, že jsou ochotny mzdy zvyšovat, aby získaly kvalifikovanou a kvalitní pracovní sílu," doplnila Michelle Girardová, hlavní ekonomka Royal Bank of Scotland. Páteční data naznačují, že se tak minimálně v listopadu začalo skutečně dít.
Míra participace (podíl lidí hlášených v kategorii pracovních sil) v listopadu stagnovala na 62,8 % a míra nezaměstnanosti "U-6" zahrnující kromě lidí bez práce také zaměstnance pracující nedobrovolně jen na částečný úvazek klesla na 11,4 % z 11,5 % v říjnu.
"Spojené státy jsou v rámci globální ekonomiky nejhezčím domem v celém městě," řekl podle agentury Reuters Ryan Sweet, ekonom z analytického oddělení Moody's. Data z amerického trhu práce podle něj stejně jako údaje o americkém HDP naznačují, že se USA nadále úspěšně brání negativnímu působení slabých ekonomik v Evropě a Asii.
Dolar k euru v rekci na zveřejněnou statistiku během pěti minut skokově posílil z 1,236 EUR/USD na 1,230 EUR/USD.
Páteční data byla opravdu velkým překvapením. Středeční statistika agentury ADP totiž naznačovala, že by se investoři mohli dočkat značného zklamání. Podle středeční zprávy vytvořil soukromý sektor ve Spojených státech v listopadu 208 tisíc nových pracovních míst. Po říjnovém přírůstku o 233 tisíc se přitom očekával výsledek 222 tisíc.
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle zpřesněného odhadu expandovala tempem 3,9 % meziročně. První rychlý údaj počítal s růstem HDP o 3,5 % meziročně, trh očekával jeho revizi níže na 3,3 %. Ve druhém čtvrtletí ekonomika expandovala tempem 4,6 %. Zpřesněné údaje rovněž ukázaly, že podnikatelské i spotřebitelské výdaje v USA byly ve třetím čtvrtletí vyšší, než se předpokládalo. Tempo růstu exportu nicméně ministerstvo opravilo směrem dolů.
Zdroj: ČTK, Bloomberg