Státní duma v pátek schválila štědrou pomoc ruskému bankovnímu sektoru

Dolní komora ruského parlamentu v pátek schválila návrh zákona, který má do ruského bankovního sektoru napumpovat až jeden bilion rublů. Opatření má pomoci bankám, které trpí protiruskými sankcemi Západu. Zákon ještě musí schválit horní komora ruského parlamentu a nakonec jej musí svým podpisem stvrdit také prezident Vladimir Putin. Tyto kroky by však podle analytiků již měly být jen pouhou formalitou.
Státní duma na svém webu v pátek uvedla, že zákon na podporu stability ruských bank schválila bez zbytečných průtahů v nejbližším možném termínu. Ruský ministr financí Anton Silujanov pak novinářům řekl, že by ruské banky měly finanční pomoc začít dostávat již na začátku příštího roku. Které banky budou moci získat podporu, se určí podle významu, který mají pro ekonomiku, dodal ministr. Vláda už letos poskytla dodatečný kapitál několika velkým bankám v čele s VTB Bank.
Ruský bankovní sektor byl v letošním roce de facto odstřižen od mezinárodních kapitálových trhů poté, co na Rusko Spojené státy a Evropská unie uvalily sankce za jeho postup v ukrajinské krizi. Mezi bankami, kterých se protiruské sankce týkají, jsou Sberbank, VTB Bank, Gazprombank, Vněšekonombank a Rosselchozbank.
Ruská centrální banka navíc tento týden v rámci opatření ke stabilizaci domácích finančních trhů na ochranu před pádem rublu zmírnila bankovní regulaci. Zejména umožnila komerčním bankám nevytvářet rezervy na úvěrové ztráty v případě, že zhoršení jejich finanční situace způsobily protiruské sankce.
Zdroj: ČTK, Reuters