US MARKETZavírá za: 2 h 16 m
DOW JONES-0,37 %
NASDAQ-0,62 %
S&P 500-0,40 %
ČEZ+1,25 %
KB-0,88 %
Erste-2,16 %

Jižní Korea snížila odhad růstu HDP na letošní i příští rok

Jihokorejská vláda v pondělí zhoršila hospodářský výhled pro letošní i příští rok, zejména kvůli slabé spotřebitelské i podnikatelské důvěře. Ministerstvo financí a plánování nyní předpokládá, že v letošním roce hrubý domácí produkt stoupne o 3,4 %, zatímco v červencové prognóze počítalo s růstem o 3,7 %. Jižní Korea je čtvrtou největší ekonomikou Asie.

Redakce IW
Redakce IW
22. 12. 2014 | 8:04
HDP

Odhad hospodářského růstu na příští rok ministerstvo snížilo na 3,8 % z dříve předpokládaných čtyř procent. Podle některých analytiků je však i nová prognóza příliš optimistická.

"Odhad 3,8 % se zdá být poněkud vysoký. Růst by se měl v příštím roce podobně jako letos pohybovat kolem 3,5 %," řekl agentuře Reuters jeden z ekonomů makléřské společnosti Hana Daetoo Securities. Předpověděl také, že jihokorejská centrální banka začátkem příštího roku přikročí k dalšímu snížení úrokových sazeb.

Ministerstvo upozornilo, že spotřebitelskou a podnikatelskou náladu podkopala nejistota ohledně budoucích ekonomických podmínek, což vedlo ke zhoršení hospodářského výhledu. Dodalo, že vláda v příštím roce zavede opatření k podpoře růstu mezd a bude se snažit přimět podniky k tvorbě nových pracovních míst a ke zvyšování investic.

Zdroj: ČTK

HDPJižní Korea
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast