Americké akcie v úterý při nízkém objemu obchodů zlevnily přibližně o půl procenta

Americké akcie v první polovině úterní obchodní seance mírně oslabovaly. Ve druhé polovině obchodování ztráty zprvu prohloubily, nakonec ale mírně oživily a vrátily se na dopolední úrovně. Investory před koncem roku znepokojuje politická situace v Řecku, kde se v lednu budou konat předčasné parlamentní volby.
Dow klesl o 0,31 % na 17 983,07 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,49 % na 2 080,35 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,61 % na 4 777,44 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 5,71 % na 15,92 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů Spojených států klesly o dva bazické body na 2,19 %.
Ztratilo devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce zlevnily cenné papíry ze sektoru služeb, energetické tituly a akcie z telekomunikačního odvětví. Mírně nad nulou se v úterý udržel pouze sektor základních materiálů.
Řecký parlament v pondělí ani napotřetí nedokázal zvolit prezidenta. Premiér Antonis Samaras poté v souladu s ústavou oznámil, že předčasné parlamentní volby se v zemi uskuteční 25. ledna. Podle posledních průzkumů by řecké volby těsně vyhrála levicová formace SYRIZA, která se staví proti úsporným opatřením spojeným s mezinárodním záchranným programem.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Valné shromáždění Organizace spojených národů (OSN) schválilo plán na vytvoření nového právního rámce pro proces restrukturalizace státních dluhů. Tento krok má zabránit spekulativním akcím, které způsobily, že se letos Argentina dostala již podruhé do platební neschopnosti, uvedla agentura AP.
- Spoluzakladatel a největší individuální podílník mikroblogovací sociální sítě Twitter Evan Williams v prosinci prodal 744 tisíc akcií firmy za téměř 28 milionů dolarů. Celkově pak insideři Twitteru v období od 1. do 23. prosince prodali téměř 1,2 milionu akcií firmy za 44,89 milionů USD.
- Ceny domů ve Spojených státech v říjnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve 20 amerických městech, meziročně vzrostly o 4,5 %, což je o desetinu procentního bodu více, než čekaly odhady, avšak nejméně za poslední dva roky. V září index stoupl o 4,9 %.
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v prosinci po listopadovém poklesu oživila. Náladu spotřebitelů podpořilo zlepšené hodnocení současné ekonomické situace. Index spotřebitelské důvěry vzrostl na 92,6 bodu z 91 bodů v listopadu (revidováno z 88,7 bodu). Vyplývá to z úterní zprávy organizace Conference Board. Čekal se růst indexu na 93 bodů.
- Pokud ze strany Spojených států amerických dojde k dalšímu rozšiřování protiruských sankcí, může se americká vláda rozloučit s pomocí Ruska v jednání o íránském jaderném programu či řešení syrského konfliktu. V úterý to prohlásil mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič. Moskva tak reagovala na doplnění dalších čtyř jmen na sankční seznam USA.
"Je před námi úplný závěr roku, takže částečné vybírání zisků pro nás není ničím překvapivým," řekl podle agentury Bloomberg David Lafferty, hlavní tržní stratég společnosti Natixis Global Asset Management. "Objemy obchodů nejsou nijak závratné a ani zítřejší poslední obchodní den letošního roku by na tom neměl nic změnit."
Z indexu Dow v úterý nejvíce zlevnily akcie výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar (-1,20 %), výrobce počítačových čipů Intel (-1,13 %) a softwarové společnosti Microsoft (-0,91 %). Zdražily naopak akcie zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+0,51 %), investiční banky JPMorgan Chase (+0,30 %) či maloobchodního prodejce Wal-Mart (+0,17 %).
Akcie společnosti Civeo (-52,60 %) specializující se na poskytování ubytování a služeb pracovníkům mimo domov zlevnily poté, co firma oznámila výrazné úspory na straně výdajů a snížení čtvrtletně vyplácené dividendy. Firma uvedla, že za těmito kroky stojí klesající výdaje ropných firem, které patří mezi její hlavní zákazníky. Dále společnost uvedla, že za celý příští rok očekává tržby 540 až 600 milionů dolarů a zisk EBITDA 135 až 160 milionů dolarů. Analytici dosud odhadovali, že firma vykáže zisk EBITDA 262,3 milionu dolarů při tržbách 817,2 milionu dolarů.
Nedařilo se ani akciím energetické společnosti Southwestern Energy (-6,78 %), která oznámila, že pro rok 2015 navyšuje plán kapitálových výdajů na 2,6 miliardy dolarů. Původně firma počítala s kapitálovými výdaji ve výši 2,4 miliardy dolarů. Záměr podniku je poměrně překvapivý, jelikož ostatní producenti ropy a zemního plynu naopak výdaje kvůli poklesu cen energetických komodit snižují.
Raketově naopak vystřelila cena akcií izraelské farmaceutické společnosti NeuroDerm (+195,43 %), která oznámila dosažení pozitivních výsledků v léčbě Parkinsonovy choroby. Firma uvedla, že úspěchu dosáhla se dvěma látkami, s jejichž použitím je možné zcela vyloučit provádění jinak nezbytných chirurgických zákroků u pacientů s těžkou formou nemoci.
Zdražily i akcie světově největšího těžaře zlata Newmont Mining (+3,60 %), kterého podpořil návrat ceny žlutého kovu k hladině 1 200 dolarů za trojskou unci.
Dolar oslabil k euru i jenu, ropa pokračovala ve zlevňování
Dolar v úterý na devizových trzích oslabil vůči ostatním předním měnám, protože investoři před koncem roku vybírali zisky z jeho předchozího růstu. Kurz eurodolaru se v úvodu úterní obchodní seance pohyboval kolem 1,214 a krátce po desáté hodině se americká měna obchodovala jen těsně pod úrovní 1,216 EUR/USD. K japonskému jenu dolar oslabil z 120,50 USD/JPY na 119,50 USD/JPY.
"Z makroekonomického hlediska nenastal žádný nový vývoj, který by zdůvodňoval slabost dolaru, takže se domnívám, že to převážně souvisí s přehodnocováním pozic před koncem roku," uvedl k poklesu americké měny analytik devizového trhu Martin Schwerdtfeger z makléřské společnosti TD Securities. Upozornil, že dolar zůstal v blízkosti svých nedávných maxim, a předpověděl, že úterní pokles bude zřejmě pouze krátkodobou záležitostí.
Dolar letos vůči koši ostatních předních měn posílil o více než 12 %. Podle analytiků by jeho růst mohl pokračovat také v příštím roce, protože americká centrální banka směřuje ke zvyšování úrokových sazeb.
Světové ceny ropy v úterý pokračovaly v poklesu na nová minima za pět a půl roku. Cena Brentu během dopoledne klesla až na 56,74 USD za barel, po poledni ale Brent oživil a krátce po desáté hodině se obchodoval za 57,51 USD za barel. Cena americké lehké ropy WTI dopoledne sestoupila na 52,75 USD za barel, odpoledne ale surovina také oživila a krátce po desáté hodině se obchodovala za 53,64 USD.
Ropný trh letos dolů nadále táhne vysoká nabídka, kterou zvyšuje především boom americké těžby z břidlic, zatímco globální poptávka zůstává slabá. Pokles cen ropy zrychlil po listopadovém rozhodnutí ropného kartelu OPEC nezasáhnout proti nepříznivému vývoji cen omezením těžby ropy. Ceny suroviny jsou tak na cestě k nejvýraznější roční ztrátě od globální finanční krize z roku 2008 a ke druhému nejhlubšímu propadu od 80. let, kdy se začalo obchodovat s termínovými kontrakty.
Zlato v úterý zdražilo téměř o 16 dolarů na 1 199 USD za trojskou unci a cena stříbra vzrostla o 48 centů na 16,29 USD za trojskou unci.
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK
Aktuality

