Americký kongresman potvrdil, že centrální banky obchodují s futures na americké akcie

Server Zero Hedge, který je mezi investory dobře známý svým extrémně vyhraněným pohledem na rostoucí investiční apetit veřejných institucí, přišel zhruba před rokem s důkazem, že světové centrální banky obchodují s futures kontrakty na americké akcie. Nyní web zveřejnil pokračování tohoto příběhu, ve kterém se hlavní role ujal americký kongresman a člen sněmovního Výboru pro finanční služby a Podvýboru pro kapitálové trhy Dennis A. Ross.
Kongresman v dopise zveřejněném na webu Zero Hedge reaguje na dotaz týkající se dokumentu, ve kterém burzovní společnost CME Group světovým centrálním bankám nabízí obchodování s burzovními instrumenty za speciální ceny. Právě ten web minulý rok v lednu použil jako údajný důkaz, že centrální banky obchodují s futures kontrakty na americké akcie.
"Pobídkový program pro centrální banky od společnosti CME Group těmto institucím umožňuje obchodovat s produkty CME Group za snížené poplatky," napsal Ross.
"Podle vyjádření CME Group byl tento pobídkový program vytvořen primárně pro neamerické centrální banky za účelem zvýšení likvidity na trzích," uvedl dále kongresman v dopise, jehož adresáta následně ubezpečil, že bude iniciovat vznik a dodržování přísného dohledu nad všemi obchodními pobídkovými programy certifikovanými americkou Komisí pro obchodování komoditních futures.
K tomu samozřejmě server Zero Hedge nemohl nemít ironickou poznámku, že to, co je dobré pro podporu likvidity na trzích, je jistě dobré i pro každého průměrného občana.
Zdroj: Zero Hedge