Americké akcie v úterý navzdory zhoršení predikce růstu světové ekonomiky mírně zdražily

Americké akcie v první části úterního obchodování rychle smazaly počáteční zisky a zamířily pod nulu. Investoři tak reagovali na nejnovější zprávu Mezinárodního měnového fondu, který zhoršil odhad růstu světové ekonomiky pro letošní a příští rok. V druhé polovině obchodování se ale všechny tři nejsledovanější indexy vzpamatovaly a nakonec se vyšplhaly zpět do zelených čísel. V pondělí zůstaly americké burzy kvůli státnímu svátku zavřené.
Dow posílil o 0,02 % na 17 515,23 bodu, širší S&P 500 připsal 0,15 % na 2 022,55 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,44 % na 4 654,85 bodu. Index volatility VIX klesl o více než pět procent na 19,89 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se snížily o pět bazických bodů na 1,79 %.
Dařilo se zejména technologickým titulům, akciím z telekomunikačního odvětví a cenným papírům z průmyslového sektoru. Pod nulou naopak skončily energetické odvětví, sektor cyklického spotřebního zboží a finanční odvětví.
"Americký trh je po poměrně divoké první polovině ledna značně přeprodaný," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Bruce Bittles, hlavní investiční stratég RW Baird & Co. "Pokud tento týden Evropská centrální banka přijde s masivním kvantitativním uvolňováním, zvýší se naděje, že Evropa nesklouzne do deflace, a posílí se tak i očekávání pokračujícího solidního růstu amerického hospodářství."
Světová ekonomika letos podle aktualizované prognózy MMF stoupne o 3,5 % a příští rok její růst zrychlí na 3,7 %. Odhady jsou ale v obou případech nižší, než fond předpovídal v říjnu. Vyspělým ekonomikám MMF doporučil, aby se držely podpůrné měnové politiky a vyhnuly se zvyšování úrokových sazeb, neboť levnější ropa zvyšuje nebezpečí deflace. Krok fondu podle pozorovatelů podpořil naděje, že světové centrální banky přistoupí k razantnějším opatřením, aby pomohly zrychlit hospodářský růst.
V noci na středu má výsledek jednání měnového výboru oznámit japonská centrální banka (BoJ), ve čtvrtek pak bude následovat Evropská centrální banka (ECB). Všeobecně se očekává, že ECB oznámí začátek nákupu státních dluhopisů (kvantitativní uvolňování) ve snaze podpořit ekonomiku eurozóny.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Index trhu s nemovitostmi NAHB v lednu spadl na 57 bodů, trh očekával stagnaci na prosincových 58 bodech (revidováno z 57 bodů).
- Sociální síť Facebook má přes 1,35 miliardy uživatelů, což by z ní činilo druhý nejlidnatější stát na světě, kdyby byla zemí. Ačkoli by uživatelé sítě Facebook mohli obývat pouze virtuální zemi, firma samotná má i reálný dopad na světovou ekonomiku, v loňském roce to prý bylo konkrétně 227 miliard dolarů a 4,5 milionu pracovních míst. Uvedla to ve své zprávě společnost Deloitte & Touche.
- Globální nezaměstnanost podle odhadů Mezinárodní organizace práce (ILO) do roku 2019 vzroste o tři miliony na 212 milionů lidí. K uzavření toho, co ILO nazývá "globální mezerou v zaměstnanosti", bude v roce 2019 nutné vytvořit 280 milionů pracovních míst.
- Podle guvernéra Fedu Jeroma Powella bude možná zapotřebí zavést další regulační opatření, aby byly trhy transparentnější a bezpečnější. Powell, který je letos hlasujícím členem měnového výboru Fedu, se domnívá, že by se společnosti působící na trzích mohly do jisté míry regulovat samy a jednání s nimi je v tomto ohledu konstruktivní, ale zároveň podle něj nejspíše budou nutná další regulační opatření.
- Společnost Baker Hughes, která působí v odvětví služeb navázaných na těžbu a zpracování ropy, odhaduje, že počet aktivních těžebních zařízení v USA může spadnout až o 60 %, než se propad na trhu s ropou zastaví.
- David Einhorn z hedgeového fondu Greenlight Capital v dopise podílníkům uvedl, že do portfolia zahrnul nově akcie společnosti Time Warner a v malé míře také akcie výrobce léků Shire poté, co této firmě nevyšla jednání o převzetí ze strany AbbVie.
Výsledková sezóna
- Zisk americké banky Morgan Stanley v loňském čtvrtém čtvrtletí prudce stoupl a dosáhl 920 milionů dolarů. O rok dříve činil jen 36 milionů dolarů. Za zlepšením je podle sdělení banky hlavně pokles výdajů na právní zastoupení. Výsledek ale i tak výrazně zaostal za očekáváním analytiků v anketě agentury Reuters.
- Výsledky Johnson & Johnson ve 4Q2014: Zisk na akcii 1,27 USD (odhad: 1,26 USD), tržby: 18,25 miliardy USD (odhad: 18,55 miliardy USD).
- Výsledky Delta Air Lines ve 4Q2014: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,77 USD), tržby: 9,65 miliardy USD (odhad: 9,55 miliardy USD).
- Výsledky Halliburton ve 4Q2014: Zisk na akcii 1,19 USD (odhad: 1,10 USD), tržby: 8,77 miliardy USD (odhad: 8,79 miliardy USD).
- Výsledky Netflix ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 0,72 USD (odhad: 0,45 USD), tržby 1,48 miliardy USD (odhad: 1,485 miliardy USD).
- Výsledky IBM ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 5,81 USD (odhad: 5,43 USD), tržby 24,1 miliardy USD (odhad: 24,8 miliardy USD).
Z indexu Dow v úterý po prodlouženém víkendu nejvíce zdražily akcie výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+1,48 %), provozovatele platebních karet American Express (+1,42 %) a technologické společnosti Cisco Systems (+1,41 %). Nedařilo se naopak cenným papírům farmaceutické firmy Johnson & Johnson (-2,64 %), výrobce počítačových čipů Intel (-1,02 %) či banky Goldman Sachs (-0,90 %).
Výrazně zdražily akcie aerolinek Delta Air Lines (+7,26 %), které před začátkem obchodování reportovaly výsledky za loňské poslední čtvrtletí. Firma uvedla, že ve 4Q2014 hospodařila s čistou ztrátou 712 milionů dolarů neboli 0,86 USD na akcii oproti zisku 9,89 USD na akcii v předchozím roce. Po očištění výsledků o jednorázové položky firma dosáhla zisku 0,78 USD na akcii při tržbách 9,65 miliardy dolarů. Analytici čekali upravený zisk 0,77 USD na akcii a tržby 9,55 miliardy USD.
Přes pět procent připsaly akcie těžební společnosti Newmont Mining (+5,74 %), na které se investoři více zaměřili díky zdražování zlata. Cena žlutého kovu od začátku roku vzrostla již téměř o deset procent a aktuálně se pohybuje poblíž 1 300 dolarů za trojskou unci.
Nedařilo se naopak akciím banky Morgan Stanley (-0,40 %), které sice v posledním loňském čtvrtletí prudce stoupl zisk na 920 milionů dolarů, i tak ale výrazně zaostal za očekáváním analytiků sebraných agenturou Reuters. Pokles výdajů na právní spory bance ve čtvrtletí kompenzoval prudký propad příjmů divize pro obchodování s dluhopisy, měnami a komoditami. Výsledky této divize negativně ovlivnila neklidná situace na trzích, ke které přispěly například klesající ceny ropy a politické nejistota v Řecku.
Kvartální hospodářské výsledky poslaly do červených čísel také cenné papíry společnosti Johnson & Johnson (-2,64 %). Firma před začátkem obchodování na amerických burzách oznámila, že v posledních třech měsících loňského roku hospodařila s upraveným ziskem 1,27 USD na akcii při tržbách 18,25 miliardy dolarů. Trh čekal upravený zisk 1,26 USD na akcii a tržby 18,55 miliardy dolarů. Zároveň společnost zveřejnila výhled svého hospodaření pro letošní rok. Za dvanáct měsíců by měla vydělat 6,12 až 6,27 USD na akcii. Analytici oslovení agenturou Reuters za rok 2015 čekají zisk 6,13 USD na akcii.
Po konci úterního obchodování zveřejnily čtvrtletní hospodářské výsledky například společnosti Netflix a IBM.
Internetová videopůjčovna Netflix (v řádném obchodování +3,40 %) v posledním čtvrtletí loňského roku vydělala 1,35 USD na akcii oproti zisku 0,79 USD na akcii ve stejném období v roce 2013. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,72 USD, trh čekal 0,45 USD. Tržby firmy činily 1,48 miliardy dolarů, a mírně tak zaostaly za odhadem trhu, který hovořil o 1,485 miliardy dolarů. Akcie firmy Netflix v poobchodní fázi v reakci na výsledky zdražovaly přes dvanáct procent.
Počítačová společnost IBM (v řádném obchodování -0,12 %) vykázala za 4Q2014 upravený zisk 5,81 USD na akcii. Trh čekal jen 5,43 USD na akcii. Tržby na úrovni 24,1 miliardy dolarů mírně zaostaly za odhadem trhu 24,8 miliardy dolarů. Hrubá marže vzrostla na 53,3 % z 52,4 % v předešlém roce. Akcie IBM v after-marketu nejdříve rostly přes dvě procenta, poté ale přešly do zhruba 1,5% ztráty.
Dolar posílil k euru i jenu
Americký dolar v úterý rostl k euru i k japonskému jenu. Trh tak reagoval na nejnovější data, podle kterých hospodářský růst Číny zpomalil o něco méně, než se čekalo. Obchodníci navíc spekulují, že by japonská centrální banka mohla na aktuálním zasedání svého měnového výboru dále uvolnit měnovou politiku, což by zbrzdilo poptávku po japonské měně. Dolaru k růstu pomohla i nová prognóza Mezinárodního měnového fondu, podle které letos ekonomiku Spojených států čeká rychlejší růst než většinu jiných velkých světových ekonomik.
Kurz eurodolaru se dopoledne pohyboval kolem 1,158 a krátce po desáté hodině večer se americká měna obchodovala za 1,155 EUR/USD. K jenu dolar posílil ze 117,73 na 118,78 USD/JPY.
"Nad novými faktory podporujícími růst světové ekonomiky, tedy nižšími cenami ropy a znehodnocováním eura a jenu, převažují přetrvávající nepříznivé síly," uvedl hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard.
Světové ceny ropy v úterý pokračovaly v poklesu a severomořská ropa Brent se během dne dostala až pod hranici 48 dolarů za barel. Náladu na trzích ovlivnila horší prognóza Mezinárodního měnového fondu pro růst světové ekonomiky a také nejnovější data z Číny.
Ropa Brent v úterý zlevnila o 70 centů na 48,19 USD za barel, a cena severoamerické lehké ropy WTI klesla dokonce téměř o pět procent na 46,69 USD za barel.
Trh s ropou byl v úterý pod tlakem i kvůli nejnovějším datům z Číny. Druhá největší ekonomika světa, jež je rovněž největším světovým spotřebitelem energií, loni stoupla o 7,4 %, což představuje nejpomalejší tempo růstu za posledních 24 let. Ekonomové nicméně čekali, že bude růst ještě slabší.
Zlato v úterý zdražilo o více než šestnáct dolarů na 1 293 USD za trojskou unci a cena stříbra vzrostla o 25 centů na 17,96 USD za trojskou unci. Cena zlata je nejvýše od srpna 2014 a její sedmidenní růst o zhruba 7 % je nejsilnější takto dlouhou periodou od září 2007.
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK