Unipetrol v loňském roce snížil ztrátu na 556 milionů korun

Petrochemický holding Unipetrol v loňském roce snížil ztrátu na 556 milionů korun z předloňských 1,396 miliardy Kč. Tržby vzrostly o čtvrtinu na 124,2 miliardy korun. V posledních třech měsících roku firma vykázala zisk 598 milionů Kč. Společnost to v pátek oznámila na svých webových stránkách. Analytici lepší meziroční výsledky očekávali.
Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku Unipetrol navázal na velmi dobré výsledky z předchozího období a potvrdil výrazné zlepšení svých provozních ukazatelů a také ziskovosti. Na úrovni provozního zisku před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) společnost dosáhla výsledku 2,618 miliardy korun. Obrat firmě meziročně vzrostl o 15 % a dosáhl hodnoty 28,94 miliardy korun.
Za jeden z klíčových bodů celého roku Unipetrol považuje hospodářské výsledky ve druhém pololetí. Ziskové bylo už třetí čtvrtletí, společnost v něm vydělala 1,4 miliardy korun. V předloňském roce byla firma v obou posledních čtvrtletích ve ztrátě.
Firmě v posledním čtvrtletí pomohlo mimo jiné meziroční zvýšení objemu zpracované ropy o 44 % na 1,3 milionu tun a růst míry využití rafinérských kapacit meziročně na 88 %. V rámci petrochemické výroby byla etylénová jednotka vytížena z 90 %. Proti předloňskému roku se zvýšila i rafinérská marže na 2,2 dolaru za barel a petrochemická marže vzrostla na 714 eur za tunu.
"Výsledky Unipetrolu nás příjemně překvapily, a to především v petrochemickém a retailovém segmentu, které dosáhly nejlepšího výsledku v historii firmy. Tyto segmenty tak vyvážily slabý zisk z rafinérského segmentu. Věříme, že aktuální tržní prostředí je pro akcie prorůstové, jedinou překážkou je nízká likvidita akcií společnosti," napsal v komentáři analytik z Erste Group Bank Tamás Pletser.
V rámci segmentu downstream, který kombinuje původní segmenty rafinérie a petrochemie, společnost ve čtvrtém čtvrtletí dosáhla provozního zisku EBITDA LIFO 2,33 miliardy korun. Dosažený výsledek pozitivně ovlivnila lepší úroveň marží (petrochemické i rafinérské) podpořená klesajícími cenami ropy, oslabování koruny k dolaru a vyšší prodejní objemy segmentu. Dalším pozitivním faktorem bylo omezení šedé zóny na trhu s palivy, které se promítlo do lepších prodejů i zlepšených marží. V neposlední řadě pak ke kladnému výsledku downstream segmentu přispěly nižší energetické náklady způsobené klesající cenou ropy a projekty realizované v oblasti provozní dokonalosti. Negativně se naopak do výsledku downstream segmentu promítl efekt přecenění zásob (-775 milionů korun) a jednorázové snížení hodnoty rafinérského majetku o 151 milionů korun.
V rafinérské části segmentu downstream bylo ve čtvrtém čtvrtletí roku 2014 dosaženo objemu zpracované ropy 1,30 milionu tun, což představuje meziroční nárůst o 44 %. Ve stejném období vykázala rafinérská část segmentu downstream kladný provozní zisk EBITDA LIFO 118 milionů korun. Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o 38 % na úroveň 1,05 milionu tun, zejména z důvodu vyšších prodejů benzínu i nafty.
Provozní zisk EBITDA LIFO petrochemické části segmentu downstream dosáhl ve čtvrtém čtvrtletí 2,21 miliardy korun. Prodeje petrochemických produktů meziročně vzrostly o 4 % na 439 tisíc tun s ohledem na vyšší tržní poptávku. Ta byla způsobena nižší cenovou hladinou produkce v důsledku poklesu ceny ropy. Prodeje polyetylenu vzrostly meziročně o 13 %, v případě polypropylenu nárůst dosáhl 12 %.
Maloobchodní segment zaznamenal posledním loňském čtvrtletí velmi dobrý provozní zisk EBITDA LIFO 316 milionů korun, zejména díky lepší úrovni palivových marží a vyšším palivovým i nepalivovým prodejům, podpořených aktivitami v oblasti cenotvorby a marketingu. Pozitivně se do výsledku segmentu promítla také zlepšená dynamika tuzemské ekonomiky. Tržní podíl Benziny dosahuje 15 %.
Finanční výsledky za celý rok 2014 výrazně ovlivnilo zaúčtování několika jednorázových účetních položek. Nejvýznamnější z nich bylo snížení hodnoty rafinérských aktiv (-4,72 miliardy korun) ve druhém čtvrtletí. Bez jednorázových vlivů by skupina Unipetrol za loňský rok vykázala čistý zisk 2,094 miliardy korun, s jejich započtením se meziročně podařilo snížit čistou ztrátu společnosti na 556 milionů korun (z 1,396 miliardy Kč v roce 2013).
Polská státní forma PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy v Polsku a majoritním akcionářem českého Unipetrolu, v posledním loňském čtvrtletí prohloubila čistou ztrátu na 1,22 miliardy zlotých. Je to zhruba trojnásobek ztráty, kterou společnost vykázala před rokem. Výsledek je zároveň výrazně horší, než očekávaly trhy. Vyplývá to z pátečního oznámení firmy. Hospodaření polského koncernu nepříznivě ovlivnil pokles hodnoty zásob ropy a vyšší finanční náklady.
Analytici podle agentury Reuters čekali, že čistá ztráta za tři měsíce do konce prosince dosáhne 631 milionů PLN. V předloňském čtvrtém čtvrtletí byl státem ovládaný koncern ve ztrátě 421 milionů PLN.
Ztrátový byl pro podnik i celý uplynulý rok. Celoroční ztráta dosáhla rekordních 5,81 miliardy zlotých, včetně odpisů v souvislosti s kanadskou těžební divizí TriOil.
Na energetické firmy po celém světě doléhají nižší ceny ropy, které od loňského června klesly o zhruba 60 %. Řadu ropných firem to přimělo k omezování investic. PKN Orlen podle pátečního sdělení předpokládá, že investiční výdaje pro tento rok zůstanou meziročně beze změn na úrovni 3,8 miliardy zlotých. Zároveň sdělila, že na počátku letošního roku zaznamenala nárůst rafinerských marží.
Zdroj: Unipetrol, ČTK