Eurozóna: Růst aktivity ve výrobním sektoru i službách v lednu zrychlil

Ekonomika eurozóny vstoupila do nového roku v lepší kondici, než se čekalo. Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se v souladu s odhadem zvýšil na 51 bodů z 50,6 bodu v prosinci a v sektoru služeb vzrostl na 52,3 bodu z 51,6 bodu (odhad: 52 bodů). Kompozitní index nákupních manažerů se zvýšil na 52,2 bodu z 51,4 bodu v prosinci. Čekal se růst na 51,8 bodu.
Tempo růstu aktivity ve výrobním sektoru a službách vzrostlo na 5měsíční maximum, stejně jako tempo růstu nových objednávek. Nezpracované objednávky naopak mírně klesly. Zlepšení podmínek na začátku roku podpořilo ochotu firem přijímat nové zaměstnance, nárůst zaměstnanosti byl podle předběžných lednových údajů nejvyšší od července 2014.
Náladu firem podporují i klesající ceny ropy, díky kterým se firmám v lednu poprvé od května 2013 snížily výrobní náklady. Pozitivně se pokles cen ropy projevil zejména ve zpracovatelském sektoru. V sektoru služeb byl pokles nákladů částečně kompenzován růstem mezd.
"Vzdalujeme se minimům, na kterých jsme byli ke konci loňského roku. Naznačované aktuální tempo růstu aktivity je ale stále mírné," sdělil podle agentury Reuters ekonom společnosti Markit Rob Dobson.
Index podnikatelské aktivity se již 19 měsíců za sebou drží nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Lednový výsledek překonal o 0,4 bodu očekávání analytiků v průzkumu agentury Reuters. Dílčí údaje však ukazují, že firmy k zajištění tohoto růstu opět musely snižovat ceny, a to nejprudším tempem za skoro pět let.
"Eurozóna do nového roku vstoupila v dobrém rozpoložení. Indexy nákupních manažerů ukazují, že tempo růstu aktivity ve výrobním sektoru i sektoru služeb dosahuje nejvyšších úrovní za posledních pět měsíců," napsal v komentáři hlavní ekonom společnosti Markit Chris Williamson. "Tempo růstu ekonomické aktivity v eurozóně sice není nijak závratné, pozitivní ale je, že více méně koreluje s vývojem hrubého domácího produktu společenství zemí platících eurem," dodal.
Oficiální statistiky již dříve ukázaly, že eurozóna i Evropská unie sestoupily kvůli propadu cen energií v prosinci do deflace. Evropská centrální banka (ECB) se ve čtvrtek v historickém kroku rozhodla zahájit takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, které zahrnuje tisknutí nových peněz a nákupy vládních dluhopisů. Chce tak zabránit dalšímu poklesu cenové hladiny a oživit ekonomiku měnového bloku.
Zdroj: ČTK, Markit