US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Kauza MUS bude uzavřena až v polovině roku, plánují žalobci

Kauzu Mostecké uhelné (MUS), ve které se z údajného tunelování a podvodného ovládnutí společnosti zodpovídají od roku 2012 bývalí manažeři a vlastníci dolů, chce olomoucké vrchní státní zastupitelství uzavřít zhruba v polovině letošního roku. Oproti původním plánům se tak vyšetřování protáhne ještě o několik měsíců. Brzdí jej nejen zajišťování důkazů z ciziny, ale i překlad obrovského množství materiálů ze Švýcarska, kde byli muži nepravomocně odsouzeni v roce 2013.

Redakce IW
Redakce IW
4. 2. 2015 | 15:25
Česká republika

Žalobci se původně domnívali, že by kauzu mohli dokončit do konce loňského roku. "Počítám s tím, že by se tak mohlo stát v půlce roku, určitě ne dřív. Ještě čekáme na některé věci z ciziny, některé materiály došly teprve nedávno. Například před Vánocemi byl proveden jeden z výslechů v cizině, který nám přišel až koncem ledna," řekl ve středu žalobce Petr Šereda. Podotkl také, že je potřeba vyhodnotit a přeložit řadu dokumentů. "Hlavně ze Švýcarska a z ostrovů Man dorazilo obrovské množství materiálů, které je velmi náročné zpracovat," doplnil Šereda.

Rozsáhlá kauza zaměstnává policii i žalobce několik let. Kromě mezinárodní právní pomoci z Ostrova Man, která se zaměřila na toky prostředků a přesuny akcií v letech 1997-2003, si žalobci vyžádali důkazy také z Kypru, které mapují obchodní transakce spojené s privatizací dolů. Policie také už na konci roku 2012 obstavila podezřelým majetek a v jeho zabavování pokračovala i loni, kdy bylo zabaveno dalších několik set milionů korun od společnosti, která v případu figuruje a obstaveny byly také dvě nemovitosti v centru Prahy, které patří firmě uhlobarona Antonína Koláčka. Další podobné kroky zřejmě už nejsou v plánu. "Spíše už se zaměřujeme na to, abychom vyšetřování skončili a mohli spis uzavřít," uvedl Šereda.

Vyšetřování v Česku by mohlo ovlivnit rozhodnutí odvolacího soudu proti rozsudku soudu ve švýcarské Bellinzoně. Exmanažery MUS Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého švýcarský soud za podvody a praní špinavých peněz potrestal nepodmíněnými tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Pravomocný rozsudek je pro českou stranu zásadní proto, že majitelé MUS současně nemohou být souzeni v obou zemích ze stejných porušení zákona. "Podle mých posledních informací zatím nebylo odvolací řízení nařízeno," dodal žalobce Petr Šereda.

Zdroj: ČTK

Česká republikaPodvodUhlí
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie