US MARKETOtevírá za: 57 h 31 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Řecký reformní plán má neurčité znění úmyslně, tvrdí Varufakis. Chystá se třetí balík peněz pro zadluženou zemi?

Plán reforem pro Řecko, na němž se kvůli prodloužení úvěrové pomoci Atény tento týden dohodly s mezinárodními věřiteli, je úmyslně formulován neurčitě, aby bylo snazší pro něj získat souhlas v parlamentech zemí eurozóny. Podle agentury DPA to tvrdí řecký ministr financí Janis Varufakis, podle něhož mu taktika nepříliš konkrétních formulací byla doporučena na schůzce Euroskupiny.

Podle Varufakise jde o metodu "plodné neurčitosti", která prý dokumentu obsahujícímu plán reforem pomohla získat souhlas v parlamentech. Podle ministra takový postup poradili jeho kolegové z eurozóny, Varufakis ale nikoho konkrétního nejmenoval. V soukromém rozhovoru mu prý mimo jiné jeden z ministrů také řekl, že dřívější řecký závazek dosáhnout primárního rozpočtového přebytku 4,5 % je nerealistický.

Toto tvrzení v pátek vyvracel zdroj z německého ministerstva financí, podle kterého se 4,5 % počítá od příštího roku, aby v roce 2022 byly již Atény samy schopné plnit své závazky na volném dluhovém trhu.

Prodloužení evropské finanční pomoci Řecku o čtyři měsíce v pátek odsouhlasil německý Spolkový sněm, přestože někteří poslanci jsou k dohodě kritičtí. Ve čtvrtek řecký ministr financí Německo pobouřil, když oživil myšlenku částečného smazání řeckého dluhu.

Nyní ale zájem o podrobnosti řeckých plánů roste úměrně s obavami, že si Atény nebudou s finančními potížemi vědět rady. Obavy neskrývají ani Spojené státy, jejichž emisarka požádala v těchto dnech Řecko, aby upřesnilo své chystané reformy, které mají zahrnovat plány na privatizaci a na pokrytí jeho dluhů v letošním roce. Podle pátečního komuniké americké ambasády v Aténách Washington "chce i nadále, aby Řecko mělo stabilizační funkci v regionu".

Dohoda o prodloužení úvěrové pomoci odstraňuje bezprostřední riziko, že Řecku příští měsíc dojdou peníze a že by země mohla být nucena opustit eurozónu. Nová levicová vláda v Aténách tak dostala až do června prostor k tomu, aby se pokusila vyjednat dlouhodobě příznivější podmínky pro splácení dluhů mezinárodním věřitelům.

Řecký premiér Alexis Tsipras v pátek po zasedání své vlády popřel, že jeho země bude usilovat o třetí program pomoci poté, co ten stávající po nynějším prodloužení vyprší v červnu. Podle něj jeho vláda nadále od věřitelů požaduje "odpoutání od dusivého a ponižujícího opatrovnictví", jímž je míněn dohled nad plněním řeckých závazků ohledně rozpočtových úspor a strukturálních reforem. Má podle něho jít o dohodu, která skloubí splácení řeckých dluhů se sociálně udržitelnou řeckou vnitřní politikou. O třetím programu jako o takřka hotové věci hovoří německá média, podle nichž půjde o pomoc v hodnotě 30 miliard eur.

Podle agentury Reuters je Řecko prakticky bez peněz, což podle očekávání eurozóny přiměje Atény urychlit reformní kroky bez toho, aby čekaly až do konce dubna, kdy by jim jejich partneři uvolnili další prostředky. Reformy dojednané už předchozí řeckou vládou a ostře odmítané zatím tou současnou by mohly být podle Bruselu začít být uváděny do chodu v příštích dvou až třech týdnech.

Řecký týdeník To Vima ve svém pátečním komentáři na internetu uvádí, že poté, co se řecká vláda vrátila k realitě přijetím čestného kompromisu pro zemi a udržením eura, nyní pořádně neví, jak "prodat" uzavřenou dohodu domácímu publiku, protože jde samozřejmě přesně o opak toho, co vítězná strana SYRIZA slibovala před volbami.

List upozorňuje, že je ale nejvyšší čas, aby kabinet vyřešil, jak naplnit prázdnou státní kasu, a přesvědčil věřitele, že chce dostát svým závazkům a uskutečnit slíbené reformy. Potíž je prý ale v tom, že někteří ministři asi ještě nepochopili, že jsou v čele vládních úřadů, ne v rolích tribunů opozice - mají spoustu času vyjadřovat své názory naprosto ke všemu ve sdělovacích prostředcích, až vyvstává otázka, zda jim vůbec zbývá čas věnovat se obrovským problémům, které před nimi stojí.

Zdroj: ČTK

Dluhová krizeEurozónaPIIGSPolitikaŘecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika