Americké akcie ve středu pokračovaly v sestupu z rekordů, makrodata investory nenadchla

Data z americké ekonomiky Wall Street ve středu k růstu neinspirovala. Přírůstek pracovních míst v soukromém sektoru byl v únoru o něco nižší, než se čekalo. Nevýrazný byl i nárůst aktivity v americkém sektoru služeb podle indexu institutu ISM. Akcie tak druhý den v řadě sestupovaly z rekordních maxim a zakončily obchodování v červených číslech.
Index Dow Jones Industrial Average ztratil 0,58 % na 18 096,90 bodu a širší S&P 500 oslabil o 0,44 % na 2 098,53 bodu, což je nejnižší úroveň za poslední dva týdny. Technologický index Nasdaq uzavřel obchodování se ztrátou 0,26 % na 4 967,14 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,67 % na 14,23 bodu.
V červených číslech ve středu skončilo devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce ztrácely energetické odvětví (-0,54 %), síťové služby (-0,87 %) a sektor základních materiálů (-0,78 %). V plusu se udržel pouze sektor zdravotní péče (+0,34 %).
Pro investory budou ve zbytku týdne zajímavé především údaje o únorovém vývoji situace na americkém trhu práce, které vyjdou v pátek. Na jejich základě bude trh odhadovat, kdy Fed začne se zvyšováním úrokových sazeb. "Spíše než o hlavní číslo se budou investoři v pátek zajímat o růst mezd," upozorňuje Gabriela Santosová z JPMorgan Asset Management.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Americká ekonomika od začátku roku do poloviny února rostla mírným tempem, přestože kruté zimní bouře v některých regionech ekonomickou aktivitu narušily. Ve většině regionů se zvyšoval prodej aut a obecně rostly výdaje spotřebitelů. V pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky nazvané Béžová kniha to ve středu uvedla americká centrální banka.
- Odliv peněz z dluhopisového fondu Pimco Total Return v únoru zpomalil na 8,6 miliardy dolarů. V lednu z fondu odteklo 11,6 miliardy dolarů. Celková hodnota aktiv spravovaných fondem se v únoru snížila na 124,7 miliardy dolarů. Odliv peněz tak byl v druhém měsíci letošního roku nejnižší od odchodu Billa Grosse ze společnosti Pimco na konci září 2014.
- Počet schválených žádostí o hypotéku v týdnu do 27. února vzrostl o 0,1 % (předchozí týden: -3,5 %).
- Americká maloobchodní společnost Target chce ušetřit dvě miliardy dolarů. Plánuje proto propustit tisíce zaměstnanců. Propouštění by se mělo týkat zejména zaměstnanců v ústředí firmy v USA a Indii. O místo by se naopak podle vyjádření společnosti neměli obávat zaměstnanci necelých dvou tisíc obchodů řetězce. Firma zároveň oznámila, že plánuje investovat miliardu dolarů do technologií a zlepšení zásobování prodejních míst.
- BTIG zvyšuje investiční doporučení na akcie T-Mobile US na "buy" z "neutral".
- Kapitálové výdaje ropné firmy ExxonMobil by se letos měly snížit na 34 miliard dolarů.
- Podle zprávy agentury ADP soukromý sektor ve Spojených státech v únoru vytvořil 212 tisíc nových pracovních míst, čekalo se 220 tisíc. Zároveň došlo k výrazné revizi lednových dat směrem nahoru na 250 tisíc z původně hlášených 213 tisíc.
- Ekonomové vesměs očekávají, že americká centrální banka začne hýbat s úrokovými sazbami v polovině letošního roku. Šéf chicagského Fedu Charles Evans je nicméně toho názoru, že zvyšování sazeb ještě stále není na pořadu dne. Fed by podle něj měl počkat, až začne růst inflace a situace ve světové ekonomice se stabilizuje.
- Podnikatelská aktivita v sektoru služeb se v USA v únoru zvýšila. Index nákupních manažerů v sektoru služeb od společnosti Markit Economics vzrostl na 57,1 bodu z 54,2 bodu v lednu. Aktivita tak v meziměsíčním srovnání vzrostla nejrychleji od října 2014. Čekal se růst indexu na 54,8 bodu. Kompozitní index nákupních manažerů stoupl na 57,2 bodu z 54,4 bodu v lednu.
- Situace na americkém trhu práce se nadále zlepšuje a mzdy po dlouhé době konečně začínají růst. V lednu se průměrná hodinová mzda v USA meziročně zvýšila o 0,5 %, tedy nejprudším tempem od roku 2008. Růst mezd ale euforií nenaplňuje úplně všechny. Zatímco ekonomové jásají, investoři se bojí, jak se zvyšování mezd podepíše na hospodaření firem.
- RBC zvýšila doporučení na akcie řetězce rychlého občerstvení McDonald's ze "sector perform" na "outperform". Letos by měly firmě růst tržby a návratnost investic, trend by měl pokračovat i napřesrok.
- Prodejce videoher GameStop zvyšuje čtvrtletní dividendu o 9 % na 36 centů na akcii.
- USA: ISM index nákupních manažerů v sektoru služeb v únoru vzrostl na 56,9 bodu (odhad: 56,5 bodu, leden: 56,7 bodu).
- Podle dat amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) vzrostly zásoby ropy v USA za minulý týden o 10,3 milionu barelů. To je mnohem více, než se čekalo. Komerční zásoby ropy v USA rostou už řadu týdnů na nová maxima.
- Senát neprolomil Obamovo veto na ropovod Keystone XL. Ropovodem mělo na americký Středozápad proudit z kanadských ropných nalezišť přes 800 tisíc barelů ropy denně, Obama ale Keystone XL zdržuje z ekologických důvodů a pod tlakem části své strany už léta.
Výsledková sezóna
- Výsledky Abercrombie & Fitch ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,15 USD (odhad: 1,14 USD), tržby 1,12 miliardy USD (odhad: 1,17 miliardy USD).
- Výsledky TiVo ve 4Q: Výrobce digitálních videorekordérů vydělal 7 centů na akcii (odhad: 4 centy), tržby také překonaly očekávání.
Výrazně ve středu zdražily akcie biotechnologické firmy Novogen (+33,62 %) poté, co společnost provedla úspěšný test léku s označením TRXE-009. Solidně vzrostla také cena akcií společnosti Wayfair (+13,23 %), která oznámila, že ve čtvrtém čtvrtletí zaznamenala nárůst maloobchodních prodejů.
Akcie Alibaba Group Holding posílily o 4,79 % po zprávě, že se společnost chystá k nákupu podílu v hodnotě 382 milionů dolarů v čínské firmě Beijing Enlight Media. Nedařilo se naopak akciím firmy Bob Evans Farms (-22,27 %), která sice vykázala růst očištěného zisku za třetí čtvrtletí na 60 centů na akcii, odhady nicméně byly ještě o 10 centů vyšší.
Dolar na nových maximech, silnější měna zahýbala s ropou
Americký dolar ve středu posílil a vůči euru a koši hlavních měn se dostal na nová maxima za několik let. Jednotná evropská měna oslabuje před zahájením nákupů dluhopisů ze strany ECB.
Vůči jenu přidával dolar v průběhu středeční obchodní seance až 0,1 % na 119,75 USD/JPY. Ke koši šesti hlavních světových měn dolar vystoupil až na 96,04 bodu, nejvýše od září 2003. Později však zisky částečně umazal a dostal se na 95,96 bodu.
Výrazný nárůst zásob ropy na americkém trhu přispěl k poklesu cen této strategické suroviny. Severomořská ropa Brent se tak znovu dostala pod hranici 60 dolarů za barel i přesto, že zpočátku získávala podporu z vyjádření saúdskoarabského ministra pro ropu Alího Nuajmího. Ten prohlásil, že se trh s ropou brzy dostane do rovnováhy a ceny se ustálí.
Cena severomořského Brentu krátce po desáté hodině klesala o 1,15 % na 60,33 USD za barel.
Severoamerická lehká ropa WTI se odpoledne vrátila k růstu a po konci obchodování na amerických burzách navzdory zprávám o růstu objemu zásob zdražovala o 2,86 % na 51,76 USD za barel.
Podle údajů amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) za minulý týden zásoby ropy v USA vzrostly o 10,3 milionu barelů. To je mnohem více, než se čekalo. Komerční zásoby ropy v USA rostou už řadu týdnů na nová maxima.
Zdroj: MarketWatch, Bloomberg, ČTK
Aktuality
