EP schválil omezení poplatků za transakce platebními kartami

Evropský parlament (EP) v úterý schválil nařízení omezující poplatky, které si banky účtují za platbu kartou. U transakcí prováděných debetními kartami bude strop nově činit 0,2 % z placené částky, u transakcí kreditními kartami pak 0,3 %. Strop se přitom bude týkat jak přeshraničních, tak domácích plateb kartou. Omezení poplatků má přinést roční úsporu 730 milionů eur na straně spotřebitelů a šest miliard eur na straně obchodníků. Nová pravidla mají platit od září. Formálně je ještě musí schválit Rada ministrů.
"Tyto předpisy, spolu s projednávanou směrnicí o platebních službách, vytvoří rovné podmínky pro platby v celé Evropě. Měly by zvýšit transparentnost poplatků, podpořit hospodářskou soutěž a umožnit maloobchodníkům i uživatelům zvolit si taková schémata platebních karet, která jim nabízejí nejlepší podmínky," uvedl zpravodaj Evropského parlamentu Pablo Zalba. Pro směrnici hlasovalo 621 europoslanců. Proti jich bylo 26 a 29 se zdrželo hlasování.
Poplatek účtuje banka obchodníka bance majitele karty. Oficiálně je smyslem těchto mezibankovních poplatků dělba nákladů na transakci a rizik spojených s platbou. Výši určují společně banky a společnosti vydávající karty, jako jsou Visa nebo MasterCard. Podle Evropské komise, která návrh na omezení poplatků předložila v roce 2013, ale banka obchodníka přenáší mezibankovní poplatek na něj v podobě poplatků. Obchodník to pak promítne do ceny zboží nebo služby, aniž si toho je vědom zákazník, i ten, který platí hotovosti.
Výše mezibankovních poplatků se výrazně liší mezi členskými státy. V České republice patří podle komise v Evropské unii k nejvyšším, u Visy i MasterCard se v průměru pohybuje kolem 1,2 %. Vyšší úroveň je už jen v Polsku, na Kypru a v případě karet Visa v Německu.
Odpůrci regulace, tedy především právě vydavatelé karet, tvrdí, že je lepší vše nechat na působení trhu. Banky prý nakonec stejně přenesou ztráty po snížení poplatků na obchodníky a majitele karet, a to zvýšením ročního poplatku za užívání karty.
Norma také poskytovatelům platebních karet nařizuje, aby měl spotřebitel možnost mít na své kartě dvě či více různých značek platebních společností. "S dostatečným časovým předstihem před podpisem smlouvy dodá poskytovatel platebních služeb spotřebiteli jasné a objektivní informace o všech dostupných značkách platebních schémat i o jejich charakteristických rysech, včetně rozsahu funkcí, nákladů a bezpečnosti," stanoví mimo jiné norma.
Zdroj: ČTK
Aktuality
