LN: Jiří Rusnok zdůraznil, že se ČNB nemůže řídit přáním politiků

Rusnok, který je v současnosti jedním ze sedmi členů bankovní rady ČNB, připouští, že by si Zeman přál, aby politika oslabené koruny co nejdříve skončila, ale ČNB není instituce, která by se mohla řídit tím, co preferují političtí představitelé. Řekl to v rozhovoru pro Lidové noviny.
Pokud jde o budoucí posilování či oslabování koruny, Rusnokovo vyjádření pro LN se nijak neliší od slov současného guvernéra Miroslava Singera, který je paradoxně terčem ostré Zemanovy kritiky. Jisté je, že česká měna do druhé poloviny roku 2016 podle ČNB neposílí za hranici 27 korun za euro. Rusnok dokonce uvádí, že pokud bude potřeba, centrální banka platnost tohoto závazku ještě prodlouží.
"Ale také dál prodlužován být nemusí a může nastat nějaký tržní pohyb kurzu koruny oběma směry," dodal Rusnok zcela v souladu se stanovisky Singera či dalších členů bankovní rady. Vstřícnější postoj bude mít Rusnok jako příští guvernér k zavedení eura v Česku. Je mu ale jasné, že to v tuto chvíli není pro politiky atraktivní téma.
Euro není populární a vláda Bohuslava Sobotky se k rychlému vstupu do eurozóny nechystá. Představa, že budeme platit eurem už v roce 2020, není reálná. "Kdybych si měl tipnout, vsadil bych na to, že v Česku euro ještě dlouho nebude," říká Rusnok.
Bývalý premiér ale nesouhlasí s tvrzením Miloše Zemana, že zavedení eura ještě oddálily měnové intervence ČNB. Naopak si myslí, že když centrální banka v roce 2013 oslabila korunu, fakticky plánům na zavedení eura nahrála.
"Kolegům v bankovní radě se podařilo zbourat jeden mýtus," prohlásil Rusnok s tím, že šlo o mýtus pevné, stabilní, pomalu, ale jistě posilující české koruny.
Zdroj: Lidové noviny