US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Konzervativní strana dosavadního premiéra Camerona získala většinu v britském parlamentu. Nejistota ohledně vztahu k EU je ve hře

Lídr labouristů Ed Miliband v pátek rezignoval na svou stranickou funkci, stranu zatím povede Harriet Harmanová. Sám Miliband získal křeslo v parlamentu, ale například stínový ministr financí Ed Balls, dosud považovaný za možného příštího předsedu labouristů. Stranické funkce složili i předsedové liberálních demokratů Clegg a šéf separatistů z UKIP Farage.

Redakce IW
Redakce IW
8. 5. 2015 | 14:15
Politika

Na první pohled zaujme více než 50 křesel pro Skotskou národní stranu (mluví se o vysoké pravděpodobnosti dalších ústupků Londýna směrem ke samosprávě Skotska) a pouhé 1 získané křeslo dosud Farageovy UKIP, která přitom získala třetí největší počet hlasů.

Výsledek voleb přivítali pozitivně jak investoři do britských akcií, tak hráči na forexu, kteří svými obchody pomohly k posílení britské libry.

Vítězství konzervativců v britských volbách bude znamenat nejistotu ve vztahu Británie k Evropské unii. Shodli se na tom ekonomové dotázaní ČTK. Lídr vítězné strany David Cameron slíbil, že v případě vítězství uspořádá referendum o setrvání Británie v EU. "Trhy tak budou čelit zvýšené míře nejistoty ohledně dalšího vztahu Británie a Evropské unie," uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Poznamenal však, že trhy vítězství konzervativců přivítaly. S ohledem na výsledky Skotské národní strany také očekává, že vedle nejistoty ohledně setrvání Británie v EU bude ekonomika země čelit i nejistotě ohledně dalšího uspořádání Spojeného království, lépe řečeno o setrvání Skotska v něm.

Také hlavní ekonom Deloitte David Marek vnímá v politické rovině volební výsledky spíše jako rizikový jev než jako pozitivní. Cameron podle něj nyní bude muset splnit slib a dovést Británii k referendu o setrvání v EU, což může mít dopady na britskou politiku i celou unii. Je to projev nejistoty ve vývoji evropské integrace, míní.

Marek poukázal i na to, že budoucí britská vláda bude muset řešit dva zásadní problémy - schodek veřejných financí a vnější nerovnováhu. Fiskální konsolidaci není možné odkládat donekonečna, poznamenal. V případě konzervativců se pak podle něj dá očekávat větší důraz na škrty ve výdajích než na zvyšování daní.

Výsledek voleb podle Kovandy snižuje míru nejistoty ohledně dalších kroků vlády, protože lze počítat s víceméně kontinuálním pokračováním dosavadní hospodářské politiky. "Neúspěch labouristů rovněž trhy vítají, jelikož nedojde na jejich programová opatření vedoucí spíše ke spoutávání ekonomiky, například tužší regulaci bankovního sektoru nebo na vyšší zdanění bohatých," uvedl.

Zdroj: ČTK, BBC

PolitikaSpojené království
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná