Americké akcie ve čtvrtek navázaly na středeční rally a zakončily obchodování v zelených číslech

Americký trh ve čtvrtek mírně vzrostl. Výrazný růst ze začátku obchodování ale zpomalil, když Mezinárodní měnový fond (MMF) uvedl, že v jednáních s Řeckem o uvolnění zbývajících peněz z dohodnutého úvěrového programu přetrvávají "velké" rozpory. Náladu investorů naopak zlepšila statistika amerických maloobchodních tržeb za květen.
Index Dow Jones posílil o 0,22 % na 18 039,37 bodu, širší S&P připsal 0,17 % na 2 108,86 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,11 % na 5 082,51 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,8 % na 12,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o 10 bazických bodů na 2,38 %.
V plusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo sektoru zdravotní péče (+0,6 %) a telekomunikačnímu odvětví (+0,5 %). Klesly naopak energetický sektor (-0,33 %) a technologické odvětví (-0,03 %).
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Americká centrální banka (Fed) nebude mít dost odvahy na to, aby úrokové sazby zvýšila již letos. Tvrdí to zakladatel společnosti DoubleLine Capital a dluhopisový guru Jeffrey Gundlach. Hlavní důvod, proč Fed zvyšování sazeb odloží až na příští rok, je podle Gundlacha stále nízké tempo růstu mezd.
- Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve čtvrtek výrazně zvýšila odhad letošního růstu celosvětové poptávky po ropě. Nová prognóza je podle agentury Reuters další známkou toho, že prudký pokles cen přispívá k většímu využívání této suroviny. IEA nyní předpokládá, že poptávka po ropě letos stoupne o 1,4 milionu barelů denně na téměř 94 milionů barelů denně. V předchozí květnové prognóze přitom počítala s nárůstem o 1,1 milionu barelů denně.
- Světová banka (SB) snížila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 2,8 %. V lednu přitom počítala s tříprocentním růstem. Informoval o tom v noci na čtvrtek hlavní ekonom banky Kaushik Basu. Za zhoršením prognózy stojí zpomalení růstu v rozvíjejících se zemích a Spojených státech. Odhad letošního růstu v eurozóně však banka zlepšila na 1,5 % z dříve předpokládaného tempa růstu 1,1 %.
- Mediální magnát Rupert Murdoch hodlá odstoupit z funkce výkonného ředitele americké mediální skupiny 21st Century Fox. S odvoláním na zdroje blízké Murdochově rodině o tom ve čtvrtek informovala americká televizní stanice CNBC. Čtyřiaosmdesátiletý Murdoch prý žezlo předá synu Jamesovi.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 6. června vzrostl na 279 tisíc z 277 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 276 tisíc). Očekával se růst na 277 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 30. května vzrostl na 2,265 milionu z 2,204 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,196 milionu), čekal se pokles na 2,18 milionu.
- Maloobchodní tržby ve Spojených státech v květnu pokračovaly v růstu a ve srovnání s předešlým měsícem se zvýšily o 1,2 %. Američané více utráceli za auta, oděvy a další zboží, a to i přesto, že jim nepatrně vzrostly výdaje za benzin. Zpráva amerického ministerstva obchodu tak naznačuje, že největší ekonomika světa po propadu v prvních třech měsících roku nabírá na síle.
- Čistá hodnota majetku amerických domácností v prvním čtvrtletí vystoupila na nový rekord 84,9 bilionu dolarů. K růstu pomohla vyšší hodnota domů a investic díky růstu akciových trhů. Zadlužení domácností pak rostlo nejpomaleji od konce roku 2013. Údaje, které zveřejnila americká centrální banka (Fed), jsou pozitivní zprávou pro další vývoj výdajů spotřebitelů, které v USA tvoří zhruba 70 % ekonomické aktivity.
- Evropští regulátoři nejspíš zamítnou akvizici energetické divize francouzského Alstomu americkým konglomerátem GE kvůli možnému poškození konkurence.
- Americký internetový prodejce Amazon.com se stal terčem vyšetřování ze strany evropských antimonopolních úřadů. Ve čtvrtek bylo zahájeno oficiální vyšetřování, které má za úkol odhalit praktiky, jimiž Amazon jakožto největší distributor elektronických knih vyvíjí nátlak na nakladatele. Firma je podezřelá z toho, že s nakladateli uzavírá smlouvy, v nichž je nutí k tomu, aby jí sdělovali podrobnosti podmínek s konkurenčními distributory.
- Společnost Nike uzavřela smlouvu na 8 let o sponzoringu s americkou NBA, podrobnosti smlouvy nebyly zveřejněny.
- Shopify a Facebook rozšiřují testování nového tlačítka "koupit", které by mělo umožnit uživatelům Facebooku nakupovat na internetu bez opuštění této sociální sítě.
- Zakladatel společnosti lululemon athletica Chip Wilson a jeho rodina prodávají celý podíl ve firmě v hodnotě 20 milionů dolarů kvůli neshodám mezi vedením a Wilsonem.
- Brean začíná pokrývat akcie společnosti Hilton s doporučením "kupovat" díky vidině solidního růstu zisku v následujících letech.
- Wedbush snižuje doporučení na akcie Harley-Davidson na "neutral" z "outperform" kvůli "vlažnému" růstu poptávky.
- Americký výrobce letadel Boeing zvýšil odhad vývoje poptávky po letadlech na příštích 20 let o 3,5 %. Společnost nově očekává, že do roku 2034 se v celém světě prodá 38 050 letadel v hodnotě 5,6 bilionu USD. Loni Boeing předpovídal, že se prodá 36 770 letadel.
- Současný výkonný ředitel společnosti Twitter Dick Costolo odejde k 1. červenci z funkce. Uvedl to list The Wall Street Journal. Vedení společnosti by se měl ujmout jeden z jejích zakladatelů Jack Dorsey.
Z jednotlivých titulů se dařilo zejména akciím firmy Krispy Kreme Doughnuts, které zakončily obchodování silnější o 13,85 %. Společnost ve středu reportovala lepší než očekávané hospodářské výsledky za první čtvrtletí.
Výrazně posílily také akcie společnosti Citrix Systems (+6,7 %). Hegeový fond Elliott Associates, který má ve firmě zhruba sedmiprocentní podíl, uvedl, že se cena akcií Citrix může dostat i ke 100 USD. To je asi o 30 % vyšší cena, než za jakou se nyní tyto papíry obchodují.
V záporu naopak čtvrteční obchodování zakončily cenné papíry Chesapeake Energy (-4,29 %). Společnost Oppenheimer na ně snížila doporučení na "perform" z "outperform".
Ceny ropy stáhly dolů energetické firmy, mezi nimi i akcie gigantu Transocean (-4,98 %).
Dolar posílil, ropa zlevnila
Dolar ve čtvrtek na devizových trzích všeobecně zpevňoval. Americkou měnu podpořily solidní údaje o květnových tržbách maloobchodních prodejců. Ve srovnání s předešlým měsícem se tržby zvýšily 1,2 %.
Euro k dolaru po desáté hodině ztrácelo 0,43 % na 1,1272 USD.
Japonský jen vůči americkému dolaru oslaboval o 0,49 % na 123,35 JPY.
Ceny ropy ve čtvrtek klesaly, hlavním důvodem bylo posilování dolaru a také zhoršení výhledu růstu globální ekonomiky, o němž informovala Světová banka. Na trhu také přetrvávají obavy z nadměrných dodávek, které nezmírnila ani prognóza IEA.
Cena severomořská ropy Brent ve večerních hodinách klesala o 0,95 % na 65,65 dolaru za barel.
Severoamerická lehká ropa WTI ve stejnou chvíli ztrácela 0,13 % na 61,10 dolaru za barel.
Zlato ve čtvrtek zlevňovalo. Jeho cena večer klesala o 0,38 % na 1 181,50 dolaru za trojskou unci.
Zdroj: MarketWatch, Bloomberg, ČTK