Evropské akcie se ve středu vrátily do červených čísel, pokles jejich cen se ale zmírnil

Západoevropské akciové trhy středeční obchodní seanci zahájily poklesem a v mínusu obchodování také zakončily, ačkoli se během dne hlavní indexy britských, francouzských i německých akcií krátce dostaly až nad nulu.
Britský FTSE 100 oslabil o 1,68 % na 5 979,20 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 1,4 % na 4 501,05 bodu a německý DAX odepsal 1,29 % na 9 997,43 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 1,75 % na 350,14 bodu.
"Dokud nebude zcela jasné, co se na trzích děje, volatilita zůstane výrazně zvýšená," říká Jacques Porta z pařížské Ofi Gestion Privee. "Devalvace jüanu (čínskou centrální bankou) investory znepokojila a následující ekonomická data jejich obavy jen umocnila."
"Obavy z dalšího vývoje světové ekonomiky zesilují, podle mě jsou ale hodně přehnané," říká Christian Stocker, stratég z mnichovské pobočky UniCredit Bank. "Evropské trhy přišly za čtyři dny o 12 %, což už není způsobeno fundamentem, ale sentimentem. Na trhu nejsou signály nové recese, či snad dokonce finanční krize. Akciový trh je extrémně přeprodaný, což lze interpretovat také jako vhodnou příležitost ke vstupu do pozic."
Americké akcie v úterý předvedly nečekaný obrat, obchodní seanci sice zahájily výrazně v zelených číslech, zhruba v polovině obchodování ale začaly zisky odevzdávat a nakonec spadly pod nulu. Dow v úterý oslabil o 1,29 % 15 666,44 bodu, S&P 500 klesl o 1,35 % na 1 867,61 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,44 % na 4 506,49 bodu.
Asijské akciové trhy se ve středu po předchozích turbulencích stabilizovaly a s výjimkou čínské burzy uzavřely hlavní trhy v zelených číslech. Burza v Číně navíc klesla výrazně méně než v předchozích dnech. Čínský Shanghai Composite klesl o 1,27 % na 2 927,29 bodu, korejský KOSPI ale přidal 2,57 % na 1 894,09 bodu, australský S&P/ASX 200 zpevnil o 0,69 % na 5 172,80 bodu a japonský Nikkei 225 uzavřel se ziskem 3,2 % na 18 376,83 bodu. Hongkongský index Hang Seng nakonec odepsal 1,52 % na 21 080,39 bodu.
Evropské akcie ve středu nad nulou neudržela ani zpráva, podle které čínská centrální banka podpořila druhou největší ekonomiku světa injekcí v objemu 140 miliard jüanů. Podpora směřovala na čínský mezibankovní trh prostřednictvím opatření na podporu likvidity ve formě krátkodobého financování (SLO).
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Společnost Kepler Cheuvreux ve středu zvýšila investiční doporučení na akcie rakouské pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group (VIG) na "buy" z "hold". Již v úterý pak na titul analytici z Baader-Helvea potvrdili doporučení "hold" a analytici z Keefe, Bruyette & Woods a MainFirst Bank zopakovali doporučení "underperform". Cílovou cenu Kepler Cheuvreux mírně zvýšila na 28,63 eura z 28,45 eura.
- Obavy, že zájem Číny o nákup surovin po desetiletí silného růstu uvadá, poslal dolů ceny mnoha komodit. Obrovský podíl Číny na těchto trzích však znamená, že Čína bude v dlouhodobém horizontu dál komoditní trh utvářet, tvrdí ekonomové, které cituje list The Wall Street Journal (WSJ). Čína přitom nakupuje širokou škálu komodit, počínaje mědí a konče uhlím.
- Britská on-line herní a sázková společnost Betfair a její irský konkurent Paddy Power se dohodly na fúzi v hodnotě 5,5 miliardy liber. Spojením vznikne jedna z největších on-line herních a sázkových firem na světě podle objemu tržeb, které nyní dosahují asi 1,1 miliardy liber. Firmy uvedly, že stále jednají o některých podmínkách transakce, na hlavních bodech spojení se nicméně už dohodly.
- Míra nezaměstnanosti v Norsku je nejvyšší za deset let, k růstu počtu nezaměstnaných přispívá pokles cen ropy, který má negativní dopady na celou ekonomiku. Míra nezaměstnanosti za tři měsíce do konce července vystoupila na 4,5 % z 4,3 % v období duben až červen, uvedl ve středu norský statistický úřad.
- Protiinflačních rizik v poslední době přibývá. Prohlásil to ve středu hlavní ekonom Evropské centrální banky (ECB) Peter Praet. Rizika podle něj mimo jiné souvisejí s obavami ze slábnoucího růstu čínské ekonomiky.
- Finská společnost Rovio Entertainment, tvůrce elektronické hry Angry Birds, očekává v tomto roce pokles zisku. Firma ve středu podle agentury Reuters oznámila, že hodlá zrušit více než třetinu pracovních míst, aby se mohla zaměřit na klíčové aktivity.
- České ministerstvo financí (MF) v aukci střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů poprvé v historii České republiky dosáhlo záporného výnosu. U dluhopisu s tříletou splatností byl výnos -0,001 %. Díky nízkým výnosům ministerstvo ušetří na úrokových výdajích na obsluhu státního dluhu.
- Čínská centrální banka podpořila druhou největší ekonomiku světa injekcí v objemu 140 miliard jüanů. Podpora směřovala na mezibankovní trh prostřednictvím opatření na podporu likvidity ve formě krátkodobého financování (SLO). Banka chce tímto opatřením podpořit ekonomiku a stabilizovat situaci na trhu, kde v minulých dnech prudce klesaly ceny akcií.
Výsledková sezóna
- Největší ruské bance Sberbank klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 44 % na 54,6 miliardy rublů. Banka, která působí i v České republice, se potýká s dopadem západních sankcí a ekonomickým poklesem, jenž vedl k růstu objemu špatných úvěrů. Zisk ale výrazně překonal očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru čekali zisk 41,2 miliardy rublů. Proti prvnímu čtvrtletí pak zisk vzrostl o 78 %.
- Největší světová reklamní skupina WPP v prvním pololetí zvýšila čistý zisk zhruba o polovinu na 601 milionů liber. Výsledky podpořil silný růst v Severní Americe a Británii. Firma ve středu také vyjádřila optimismus ohledně reklamního trhu v Číně, a to navzdory zpomalování růstu čínské ekonomiky a výkyvům na tamních akciových trzích.
Zdroj: CNBC, Bloomberg, ČTK