US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,43 %
NASDAQ-0,16 %
S&P 500-0,04 %
ČEZ-1,54 %
KB+0,00 %
Erste-0,31 %

Americká ekonomika v srpnu vytvořila méně pracovních míst, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti však klesla na nejnižší hladinu od dubna 2008

Americká ekonomika v srpnu vytvořila 173 tisíc pracovních míst, čekalo se 217 tisíc míst. Zároveň však došlo k poklesu míry nezaměstnanosti na 5,1 %, tedy na nejnižší hladinu od dubna 2008, a pozitivně byly také revidovány údaje za červenec a červen.

Červencový údaj byl revidován výše na 245 tisíc z dříve hlášených 215 tisíc a červnový na 245 tisíc z původně hlášených 231 tisíc. Míra participace v srpnu zůstala na 62,6 %.

Podíl nezaměstnaných zahrnující ty, kteří pracují na zkrácený úvazek a přáli by si pracovat na úvazek plný, se snížil na 10,3 % z 10,4 % a meziroční růst průměrné hodinové mzdy zrychlil na 2,2 % (červencový růst o 2,1 % byl revidován výše na 2,2 %). Hodinové výdělky stouply proti předešlému měsíci o 0,3 % a prodloužila se průměrná týdenní odpracovaná doba.

"Data z amerického trhu práce jsou na první pohled sice poněkud matoucí, ale při bližším prozkoumání pozitivní. Celkový přírůstek pracovních míst trochu zaostal za očekáváním, ovšem se zahrnutím revizí z předchozích dvou měsíců je v souladu s očekáváním. Pozornost se asi hodně soustředí na další pokles míry nezaměstnanosti na 5,1 % a poněkud rychlejší růst mezd. Z hlediska Fedu to jsou určitě významnější parametry než mírně nižší počet vytvořených pracovních míst. Takže zvýšení sazeb v září je stále možné. Myslí si to i investoři - dolar lehce posílil a výnosy šly mírně nahoru," okomentoval zprávu Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

Soukromý sektor ve Spojených státech v srpnu podle středeční zprávy agentury ADP vytvořil 190 tisíc pracovních míst. Očekávalo se 200 tisíc nových pracovních míst po 177 tisících v červenci (revidováno níže z dříve hlášených 185 tisíc).

Páteční data z trhu práce jsou posledním klíčovým údajem, na němž by mohlo záviset rozhodnutí Fedu ohledně případného zvyšování sazeb ze současných rekordních minim. Rozhodnutí, k němuž dojde na dvoudenním zasedání 16. a 17. září, komplikuje fakt, že srpen bývá v oblasti statistiky z trhu práce nejvolatilnějším měsícem v roce. Za posledních 27 let podle zprávy Deutsche Bank čísla minula odhady trhu jednadvacetkrát a průměrná odchylka od predikce trhu činila 61 tisíc. Navíc častěji docházelo k tomu, že číslo bylo nižší, než se čekalo.

Srpnové údaje zároveň často procházejí výraznými revizemi. Například v roce 2011 první zpráva ohlásila nulový přírůstek pracovních míst, nakonec však došlo k revizím až na 104 tisíc. V loňském roce činil původní údaj 142 tisíc a později byl revidován až na 203 tisíc.

Prezident richmondské pobočky amerického Fedu Jeffrey Lacker v pátek prohlásil, že je načase, aby Fed ukončil období rekordně nízkých sazeb a přistoupil k prvnímu zvýšení. Nyní je k tomu podle něj vhodná doba, protože negativní vlivy zimního počasí a nízkých cen ropy již pominuly.

Zdroj: Bloomberg

Americká ekonomikaNezaměstnanost
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná