US MARKETZavírá za: 3 h 27 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Nejlepší a nejhorší letiště světa aneb Kudy (ne)chcete cestovat

Letištní haly nepatří mezi místa, kde bychom trávili čas nějak výjimečně rádi. Při cestování se jim ale lze jen těžko vyhnout. Naštěstí není letiště jako letiště. Čekaní na odlet je v některých terminálech hotové peklo, jindy ale může zdánlivě neosobní prostředí příjemně překvapit.

Hodnocení letišť je stejně jako hodnocení ubytování záležitostí osobních preferencí. Někteří lidé se zaměřují hlavně na čistotu prostředí, jiní na celkový komfort či nabídku občerstvení a pro někoho je měřítkem kvality letiště jen to, jak dlouho trvá, než se člověk dostane do letadla. Zážitky z letištních hal po celém světě lidé sdílejí na specializovaném recenzním serveru Skytrax, kde lze nalézt také žebříček sta nejlepších letišť.

Podle Skytraxu je nejlepším letištěm na světě Changi Airport v Singapuru. Přes tento dopravní uzel, druhý největší v Asii a sedmý na světě, prošlo v roce 2014 více než 51 milionů cestujících, přičemž celková kapacita letiště dosahuje 66 milionů pasažérů ročně. Druhým nejlepším letištěm světa je podle serveru jihokorejské Incheon International Airport a bronz bere Hong Kong International Airport. "Ohromující, pětihvězdičkový zážitek. Bezpečnostní pracovníci byli neuvěřitelně vstřícní. Všechno bylo prvotřídní," stojí v jedné z pochvalných recenzí na singapurské Changi Airport.

Naopak nejhůře z komplexního hodnocení vyšlo letiště u tureckého města Dalaman. Lidé, kteří jím prošli, se shodují, že byli mimo jiné šokování nehoráznými cenami jídla. Některé recenze dokonce tvrdí, že zážitky z tohoto letiště úplně zničily jinak skvělé dojmy z dovolené.

Nejlépe si nevedou ani americká letiště, kterým lidé nejčastěji vytýkají značnou omšelost. "Styď se, Newarku, ty rozhodně nejsi součástí amerického snu. Jsi noční můrou všech, kdo překročí tvůj práh," píše se v jedné z negativních recenzí amerického letiště Newark Liberty International. Zrovna chlubit se svým umístěním v žebříčku nemůže ani pražské Letiště Václava Havla, které se letos propadlo na 85. z loňského 70. místa.

Spíše než komplexní hodnocení letišť jsou ale zajímavé žebříčky sestavené pro jednotlivé kategorie.

Jednoznačně nejhorší je na letišti proces odbavování. Vyzvednutí letenky, odevzdání zavazadel, pasová kontrola, bezpečnostní prohlídka, zapínání a vypínání notebooků či fotoaparátů, to vše musíme absolvovat bez ohledu na to, jak dlouhou cestu před sebou máme. Někdy dokonce na letišti strávíme více času než v letadle. Stejně jako v přehledovém hodnocení podle cestovatelů z pohledu trvání letištních kontrol a dalších procesů berou první a druhou příčku singapurské letiště Changi Airport a jihokorejské Incheon International Airport. Příliš se nezdržíte ani na mezinárodním letišti v Curychu. Naopak nejméně vstřícné je z pohledu trvání odbavení londýnské letiště Stansted následované Miami a Lutonem. Průměrné hodnocení činí 2,7 z 5 bodů.

Kromě rychlosti odbavení si cestovatelé hodně všímají také toho, jak jsou na tom letiště s čistotou sociálních zařízení. Není nic horšího, než když po několikahodinovém letu vystoupíte z letadla a přijdete na toalety, kde někdo naposledy uklízel v lepším případě včera večer. Průměrné hodnocení čistoty letišť dosahuje 3,4 z 5 bodů, což není nijak oslnivý výsledek. Nejlépe dopadly opět jihokorejské letiště Incheon, mezinárodní letiště v Curychu a singapurské letiště Changi, na opačném konci žebříčku jsou letiště v egyptském Šarm aš-Šajchu a britském Liverpoolu.

První duty free shop byl otevřen v roce 1947 na irském letišti Shanon. Od té doby se z prodeje na letištích stal byznys obřích rozměrů. Jen loni dosáhly tržby duty free obchodů na celém světě téměř 50 miliard USD. Cestovatelé nákupní možnosti na letištích hodnotí v průměru 2,8 bodu. A nikoho již zřejmě nepřekvapí, že nejlépe z hodnocení vycházejí letiště Changi a Incheon. S velkými nákupy naopak nelze počítat v Dalamanu nebo Šarm aš-Šajchu.

Zdroj: priceonomics.com

DopravaDovolenáTurismus a cestovní ruch
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa