US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v září podle předběžných údajů rostla pomalejším tempem než v srpnu

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru eurozóny podle předběžných dat agentury Markit v září klesl na 52 bodů, jak se očekávalo, ze srpnových 52,3 bodu. V sektoru služeb se index snížil na 54 bodů z 54,9 bodu, čekal se pokles na 54,2 bodu. Kompozitní index proto klesl na 53,9 bodu z 54,3 bodu v srpnu, očekával se pokles na 54 bodů.

Redakce IW
Redakce IW
23. 9. 2015 | 10:00
Eurozóna

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v září zpomalil, slabší poptávka v Asii totiž vedla k omezování tvorby nových pracovních míst a ke snižování produkce v továrnách. Firmy nicméně v září poprvé za čtyři roky zvyšovaly ceny, což signalizuje ústup deflačních tlaků.

"Export kvůli Asii čelí tlaku, což snižuje celkovou poptávku," uvedl hlavní ekonom společnosti Markit Chris Williamson. Zářijová hodnota indexu podnikatelské aktivity podle něj signalizuje, že ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí vykáže růst o 0,4 %, což by bylo stejné tempo jako ve druhém kvartálu.

"Není to žádný překotný růst. Naznačuje to, že Evropskou centrální banku (ECB) výsledky jejího programu kvantitativního uvolňování měnové politiky trochu zklamou," upozornil Williamson.

Na finančních trzích v poslední době panují obavy ohledně vývoje světové ekonomiky, zejména kvůli zpomalování hospodářského růstu v Číně. Výsledky průzkumu společností Caixin a Markit mezi nákupními manažery dnes ukázaly, že aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu v září klesla nejprudším tempem za šest a půl roku. Čína je přitom v posledních letech hlavním motorem růstu světového hospodářství a stala se významným dovozcem komodit i spotřebního zboží.

ECB začátkem září snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na 1,4 % z dříve předpokládaných 1,5 %. Hospodářský růst by měl ale i tak zrychlit z loňských 0,9 %.

ECB v březnu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace v eurozóně spustila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, které zahrnuje rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. Banka v rámci tohoto programu, který potrvá minimálně do září příštího roku, pumpuje do finančního systému měsíčně asi 60 miliard eur. Začátkem září signalizoval šéf ECB Mario Draghi možnost rozšíření nákupu dluhopisů.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

EurozónaIndexy nákupních manažerů (PMI)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie