Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí expandovala rychleji, než se čekalo

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle finálních dat expandovala tempem 3,9 % anualizovaně, tedy o 0,2 procentního bodu rychleji, než předvídal předchozí odhad. Růst osobní spotřeby byl oproti předchozímu odhadu rovněž zpřesněn výše, a to na 3,6 % z původně hlášených 3,1 %, čekala se revize jenom na 3,2 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu podle finálních dat ve druhém čtvrtletí vzrostly o 1,9 % mezikvartálně, očekával se 1,8% růst.
Finální revize amerického HDP byla stejně jako ta předchozí pro trhy příjemným překvapením. Očekávalo se, že budou jen potvrzena dřívější data o růstu ekonomiky o 3,7 % ve druhém čtvrtletí, ale díky silné osobní spotřebě, především na zdravotní péči a také na dopravu, byl růst HDP revidován na 3,9 %.
Spotřebitelské výdaje, které se na HDP podílejí dvěma třetinami, se ve druhém čtvrtletí podle revidovaných údajů zvýšily o 3,6 %, předchozí odhad hovořil o růstu jen o 3,1 %. K růstu bohatství domácností přispěl především levnější benzin a vyšší ceny domů.
Revidovány byly také údaje o stavební produkci, která ve druhém kvartálu vzrostla více, než se čekalo, především díky 4,1% růstu fixních investic do neobytných prostor. Rezidenční výstavba se zvýšila o 9,3 % oproti původnímu odhadu růstu o 7,8 %.
Revize rovněž ukázala na nižší akumulaci skladových zásob, než se původně očekávalo, k růstu přispěly jenom 0,02 procentního bodu, původně se přitom odhadoval příspěvek 0,22 procentního bodu.
Data naznačují, že ožívání americké ekonomiky zrychluje, což by mohlo Fed ponouknout ke zvýšení sazeb ještě letos.
"Poslední pravidelná revize amerického HDP za druhé čtvrtletí přinesla další zvýšení tempa jeho růstu, což je potěšující, ale asi ještě lepší jsou zdroje tohoto zrychlení. Jde především o osobní spotřebu (tam pomohly nižší ceny benzinu) a stavebnictví. Osobní spotřeba je pro americkou ekonomiku klíčová, představuje zhruba dvě třetiny HDP. Silná spotřeba má tendenci povzbuzovat investice, a přispívat tak k dalšímu urychlení růstu ekonomiky. Dobrá výkonnost stavebnictví pak potvrzuje, že se trh s nemovitostmi už plně zotavil z hypoteční krize a může v dalším období podpořit růst ekonomiky jako celku. Už relativně brzy se dozvíme z prvního odhadu, jaká byla výkonnost americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí, a nástupní pozice ze druhého ukazuje, že pravděpodobně opět slušná. Fed dostal další indikaci, že si muže dovolit zvýšit sazby, takže by to snad skutečně mohl stihnout do konce roku, jak ostatně opakovaně naznačuje i jeho šéfka Janet Yellenová," okomentoval data Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.
Nepříliš povzbudivou zprávu však přinesl údaj o hrubém národním příjmu. Ten ve druhém kvartále vzrostl jen o 0,7 % anualizovaně po 0,4% růstu v předchozím čtvrtletí, což by mohlo ukazovat na to, že ekonomika není v až tak dobrém stavu, jak se předpokládá na základě údaje o hrubém domácím produktu.
HDP a HNP by teoreticky měly mít podobný vývoj, ale v krátkém období se jejich trend může odlišovat proto, že jsou sestavovány z jiných zdrojů. HNP je na rozdíl od HDP v podstatě souhrn toho, co vydělali všichni spotřebitelé, podniky a vládní agentury v daném období. Americká vláda právě z důvodu toho, že se tyto dva indikátory mohou krátkodobě rozcházet, začala vydávat nový údaj, který je průměrem HDP a HNP - ten ve druhém čtvrtletí vykázal růst o 2,3 % po 0,5% zvýšení v prvních třech měsících letošního roku.
Zdroj: Bloomberg