Americká ekonomika v září vytvořila nečekaně málo pracovních míst, růst mezd se zastavil

Americká ekonomika v září vytvořila nečekaně pouze 142 tisíc pracovních míst, trh počítal s 201 tisíci. Srpnový údaj 173 tisíc byl navíc revidován výrazně níže na 136 tisíc. Soukromý sektor vytvořil 118 tisíc pracovních míst, čekalo se 197 tisíc po 140 tisících v srpnu. Tento údaj byl však rovněž revidován výrazně dolů, a to na 100 tisíc. Zpracovatelský sektor naopak 9 tisíc míst zrušil, očekávalo se, že po srpnovém zrušení 18 tisíc míst v září už propouštět nebude. Dále také klesá míra participace - v září se snížila na 62,4 % ze srpnových 62,6 %, nachází se tak nejníže od října 1977.
Růst průměrné hodinové mzdy se v září zastavil, v srpnu přitom rostla o 0,4 % (revidováno z +0,3 %) a očekávalo se, že v září poroste o 0,2 %.
Celková míra nezaměstnanosti stagnovala podle očekávání na 5,1 %, širší ukazatel, jenž zahrnuje i lidi, kteří pracují na částečný úvazek a přáli by si pracovat více, klesl na 10 % z předchozích 10,3 %.
"Nečekaně slabý údaj o zářijovém přírůstku pracovních míst ve Spojených státech spolu s výrazně nižším revidovaným přírůstkem za srpen svědčí o zřetelném útlumu růstu amerického trhu práce, jehož zlepšující se stav byl dosud jedním z hlavních argumentů zastánců brzkého zahájení utahování měnových podmínek. I vzhledem k pokračujícímu zpomalování růstu amerického průmyslu je v tuto chvíli krajně nepravděpodobné, že americká centrální banka přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb dříve než v prosinci, přičemž i tento termín bude v případě dalšího přílivu slabších dat z americké ekonomiky ohrožen," okomentoval zprávu Jan Šedina, analytik z České spořitelny.
Sektor zdravotní péče v září vytvořil 34 tisíc pracovních míst, profesionální a podnikové služby 31 tisíc, zatímco maloobchod zaměstnal o 24 tisíc lidí více a restaurace a bary 21 tisíc. Restaurační zařízení v uplynulém roce vytvořila 349 tisíc míst.
Průměrná tvorba pracovních míst v letošním roce páteční zprávou klesla na 198 tisíc, především kvůli slabému konci léta. Kromě výrazné negativní revize srpnových dat došlo také k revizi červencového údaje, a to na 223 tisíc z původně hlášených 245 tisíc.
Zářijový počet nových pracovních míst výrazně ovlivnila zaměstnání na částečný úvazek, kterých přibylo 53 tisíc, což znamená 1,8% nárůst.
Zpráva však poskytla trhům i pár pozitivních dat - průměrná doba trvání hledání práce klesla na 26,3 týdne, což je nejkratší doba nezaměstnanosti od srpna 2009.
Nečekaně špatná zpráva z trhu práce by mohla zbrzdit spekulace o chystaném zvyšování sazeb Fedem. Fed se při rozhodování o prvním zvýšení sazeb za více než 9 let na čísla z trhu práce ohlíží, aby měl jistotu, že americká ekonomika utažení monetární politiky ustojí. Šéfka Fedu Janet Yellenová je sice stále přesvědčená, že by Fed mohl ke zvýšení sazeb přistoupit ještě letos, avšak minimálně na říjnovém zasedání je to pravděpodobně vzhledem k pátečním datům z trhu práce vyloučeno. Guvernérům Fedu tak zbývá už jen prosincové zasedání, k němuž se přiklání v současnosti i většina účastníků trhu. Po zveřejnění pátečních dat se ale někteří tradeři začínají domnívat, že Fed zvyšování sazeb odloží až na jaro příštího roku.
Zdroj: Bloomberg