US MARKETOtevírá za: 14 h 13 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Greenpeace: Německé uhlí je pro české firmy riskantní byznys

Potencionální investice do německých hnědouhelných dolů švédské firmy Vattenfall je pro české zájemce EPH a ČEZ riskantní s nejasným výsledkem. Na úterní tiskové konferenci to uvedli zástupci mezinárodní ekologické organizace Greenpeace. Odvolávají se přitom na aktuální studii berlínské Technické univerzity. Oficiální nabídku na koupi dolů dnes zaslala i Greenpeace, na rozdíl od energetických společností je však chce zavřít.

Ze studie podle ekologů vyplývá, že v Německu se v rámci tamního energetického programu nepočítá s uhlím jako perspektivním zdrojem energie a tamní vláda bude "tlačit" na útlum těžby. Zhoršit se mají i právní podmínky pro těžbu a spalování uhlí.

"Německo očividně chce ustupovat od uhlí, zatím ale není zcela jasné, jak rychlými a drsnými prostředky to udělá. Byznys, který se v tuto chvíli jeví jako ziskový, může být během dvou tří let totálně ztrátový," řekl vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Podotkl, že kvůli nákladům na restrukturalizaci dolů bude kupec nucen některé elektrárny tak jako tak odstavit.

Připomněl, že Vattenfall letos oznámil, že kvůli budoucí těžbě nezamýšlí v Německu bourat osm obcí s celkem s dvěma až třemi tisíci obyvateli. "Je ale možné, že nový vlastník by přišel a řekl, že bourat bude. Česká vláda včera (v pondělí) správně rozhodla, že nechce v Česku bourat obce kvůli těžbě. Pokud nechceme být vnímání jako nájezdníci z Východu, je podobné chování českých firem nepřípustné i v blízkém zahraničí," dodal.

Vattenfall v Německu prodává čtyři hnědouhelné doly a elektrárny o celkovém výkonu přes 8 000 megawattů. V návazném tendru prodává východoněmecké vodní elektrárny, které mají výkon kolem 3000 megawattů. Podle dřívějších odhadů by mohl Vattenfall prodejem německých aktiv získat až 3,5 miliardy eur (95 miliard Kč). Greenpeace však dnes uvedla, že toto číslo je nadnesené a současná hodnota akvizice se pohybuje kolem půl miliardy eur. Rovenský v úterý řekl, že vodní elektrárny by nadace, kterou plánuje Greenpeace pro případný útlum uhelných elektráren v Německu zřídit, neuzavřela. "Dovedu si představit, že bychom je mohli přeprodat jinému zájemci," dodal.

Šéf uhelné divize Vattenfallu na začátku října agentuře AP řekl, že firma nebere zájem ekologů o aktiva vážně. "Zdvořile bych doporučil Vattenfallu, aby bral nabídku Greenpeace vážně. Už jen proto, že pokud by se případně ukázalo, že nás vyřadili lehkověrně, tak můžeme rozhodnutí napadnout u soudu," dodal Rovenský.

Polostátní ČEZ projevil oficiální zájem o německá aktiva Vattenfallu na začátku října. Dalším zájemcem je společný podnik Energetické a průmyslového holdingu (EPH) podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče a investiční skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petr Kellnera.

Kvůli nejasné budoucnosti uhelných elektráren v Německu Vattenfall zahájení tendru odkládal. Červencové rozhodnutí německé vlády zrušit plán dodatečných poplatků z provozování uhelných elektráren ale firmu povzbudil k uskutečnění transakce. Vattenfall chce nalézt kupce do konce tohoto roku a prodej dokončit příští rok.

Zdroj: ČTK

Ekologie a životní prostředíEPHNěmeckoUhlí
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika