Čínská centrální banka s účinností od 24. října dále snížila úrokové sazby

Čínská centrální banka v pátek s účinností od 24. října o čtvrt procentního bodu snížila své základní úrokové sazby a také znovu zmírnila požadavky na minimální rezervy komerčních bank. Je to už šesté snížení úroků od loňského listopadu a další pokus o oživení druhé největší ekonomiky světa, která se nyní potýká s prohlubujícím se útlumem. Akcie na světových trzích na krok banky zareagovaly silným růstem.
Banka snížila jednoletou zápůjční sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,35 %, jednoletou depozitní sazbu snížila rovněž o čtvrt bodu na 1,5 %. Povinný podíl peněz, které musejí komerční banky držet na účtu u centrální banky, se sníží o půl procentního bodu na 17,5 %. Ke snížení rezerv, které komerčním bankám uvolňuje více peněz na úvěry, přikročila centrální banka v tomto roce počtvrté.
"Centrální banka dodala ekonomice další dávku stimulace," uvedli podle agentury Reuters analytici společnosti Capital Economics. Podle nich přistoupí banka k dalším takovým krokům do konce roku ještě jednou a pak znovu počátkem příštího roku. "Stále čekáme na jasný důkaz ekonomického obratu," uvedl Mark Williams z Capital Economics. "Předpokládáme ale, že s další chystanou stimulací ekonomika brzy zesílí," dodal.
Čína letos uvolňuje měnovou politiku nejrazantnějším tempem od globální krize na konci minulého desetiletí. Peking chce podpořit ekonomiku, kterou nyní trápí slabá poptávka a přebytek výrobních kapacit.
Zhruba v době, kdy centrální banka oznámila nové kroky, premiér Li Kche-čchiang ve státním rozhlase uvedl, že Čína bude nadále "rozumným způsobem" využívat snižování sazeb a minimálních rezerv k podpoře ekonomiky, jejíž růst teď zpomaluje. Vyjádření nejvyšších vládních činitelů k měnové politice jsou přitom neobvyklá a zesilují očekávání, že Peking bude v těchto krocích pokračovat.
Čínská ekonomika loni vzrostla o 7,3 %, což byl nejpomalejší růst za posledních 24 let. V letošním třetím čtvrtletí její výkon dál slábl a hrubý domácí produkt se v meziročním srovnání zvýšil o 6,9 % po růstu o sedm procent v předešlém kvartálu. Podle analytiků není jasné, zda se podaří splnit letošní vládní cíl dosáhnout v tomto roce 7% růstu.
Čínští vůdci začali v minulých letech sledovat strategii nasměrování ekonomiky k pomalejšímu, ale udržitelnějšímu růstu. Namísto jednostranného zaměření na vývoz a investice usiluje Peking o větší důraz na domácí spotřebu a sektor služeb. Výraznější oslabování ekonomického růstu by ale podle některých názorů mohlo v nejlidnatější zemi světa vyvolat sociální napětí.
Zdroj: ČTK, Bloomberg
Aktuality
