V EU podle nadace přibývá mladých lidí ohrožených chudobou

V Evropské unii přibývá mladých lidí, které ohrožuje chudoba nebo sociální vyloučení. Sociální soudržnost je ohrožena hlavně v jižních zemích EU, uvádí analýza, kterou v úterý zveřejnila německá Bertelsmannova nadace. Česko vychází v analýze jako země s nadprůměrnou sociální soudržností, mezi 28 státy unie se umístilo na pátém místě a nechalo za sebou mimo jiné Rakousko a Německo.
Domácnosti pod hranicí chudoby jsou podle Bertelsmannovy nadace ty, jejichž celkový příjem je nižší než 60 % průměrné mzdy daného státu. Podle analýzy žije v takových domácnostech 26 milionů občanů EU mladších 18 let. To je 27,9 % všech lidí v této věkové skupině, o 1,5 procentního bodu víc než v roce 2007.
Špatné vyhlídky před sebou má 5,4 milionu lidí mezi 20 a 24 lety, tedy 17,8 % této věkové skupiny, kteří nechodí do školy ani nemají práci.
"Ztracenou generaci si v Evropě nemůžeme dovolit ze sociálního ani ekonomického hlediska. Evropská unie a její členské země budou muset vyvinout mimořádné úsilí k vytvoření a trvalému zlepšení šancí mladých lidí na trhu práce," sdělil ČTK předseda Bertelsmannovy nadace Aart De Geus. Upozornil přitom, že budoucí generace se bude muset vypořádat s rostoucím zadlužením veřejných rozpočtů, které spolu se stárnutím populace vyvolává tlak na udržitelnost financování sociálních systémů v EU.
Přestože počet chudých a sociálně vyloučených obyvatel EU roste, Česko si podle Bertelsmannovy nadace stojí ve srovnání s ostatními unijními zeměmi dobře. Chudobou je ohroženo 16,4 % lidí do 18 let, v celé populaci to je 14,6 %. Mezi Čechy ve věku 20 až 24 let je 11,4 % těch, kteří nejsou zaměstnáni ani nestudují, což je méně než evropský průměr.
Podle nadace je Česko v EU nadprůměrné i co se týká celkové míry nezaměstnanosti a kvality zdravotní péče. Nadace ale doporučuje zlepšit podmínky pro sladění práce a rodinného života. "Nadále také zůstává problém sociálního vyloučení některých skupin, především Romů," upozorňuje také zpráva.
Za nejvíce sociálně soudržnou zemi EU označila Bertelsmannova nadace Švédsko, následují Dánsko, Finsko a Nizozemsko. Za Českem se na šestém a sedmém místě zařadily Rakousko a Německo. Slovensko skončilo v žebříčku na sedmnáctém místě, pořadí uzavírají Bulharsko, Rumunsko a Řecko.
Zdroj: ČTK