Rakousko chce zkusit pilotní programu pro boj s úniky DPH

Rakouský ministr financí Hans Jörg Schelling chce v pondělí požádat Evropskou komisi, aby povolila odzkoušet pilotní program pro boj s podvody v oblasti daně z přidané hodnoty (DPH). Po komisi požaduje, aby umožnila při obchodech mezi firmami na určitou dobu přejít na systém méně náchylný k podvodům označovaný jako reverse charge. Uvedla to ve čtvrtek agentura APA. Obdobnou žádost poslalo do Bruselu i české ministerstvo financí.
Představitelé Rakouska spolu s Českem, Bulharskem, Maďarskem a Slovenskem oznámili již v květnu, že chtějí požádat o změny, které by usnadnily boj proti podvodům s DPH, a že požádají EK, aby změnila současný systém, který je podle Schellinga neefektivní.
DPH patří v unii mezi takzvané harmonizované daně, jejichž pravidla jsou určována na celounijní úrovni. Schelling chce, aby státy mohly uplatňovat režim přenesení daňové povinnosti, označovaný jako reverse charge, samostatně. V tomto režimu doplňuje a přiznává DPH odběratel, zatímco při standardním prodeji přiznává DPH prodejce. Opatření se netýká koncových drobných spotřebitelů, ale promítá se na úrovni plátců DPH, tedy firem a podnikatelů. Rakousko v této záležitosti však v Bruselu již dvakrát narazilo, plošné zavedení tohoto režimu spadlo pod stůl už loni. V případě Česka pak Evropská komise žádost českého ministra financí Andreje Babiše na rozšíření přenesené daňové povinnosti u DPH zamítla na konci října.
Schelling upozornil, že podle odhadů evropské země ročně kvůli organizovaným podvodům s DPH, označovaným jako kolotočové podvody, přijde o 17 miliard eur na daních. V Rakousku to má být 500 milionů eur.
Kromě žádosti EK bude Schelling také usilovat o dvoustranné dohody s dalšími podobně smýšlejícími zeměmi, jako je Česká republika, které by zlepšily výměnu informací o podvodných společnostech. Průměrná délka života společnosti zapojené do kolotočového podvodu je údajně jen 24 dní, u nejkratší to bylo jen osm hodin.
Zdroj: ČTK