US MARKETOtevírá za: 8 h 53 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Tržby Pivovarů Lobkowicz za první tři čtvrtletí vzrostly meziročně o 1,9 % na 941 milionů Kč

Pivovarnické skupině Lobkowicz se v období od ledna do září meziročně zvýšily tržby o 1,9 % na 941 milionů Kč. Tržby z prodeje piva skupině za první tři čtvrtletí meziročně stouply o 2,4 % na 879,9 milionu Kč a tržby v České republice dosáhly 725 milionů Kč (meziročně +8,2 %). Produkce piva se meziročně zvýšila o 3 % na 708 hektolitrů.

"Výsledky za prvních devět měsíců roku jsme potěšeni. Čísla byla pozitivně ovlivněna dobrým prodejem během horkých letních měsíců. Příznivé počasí doplnily naše cílené reklamní kampaně. Výsledkem byl rekordní červencový a srpnový prodej. Tyto skutečnosti silně podpořily tržby z prodeje piva na českém trhu. V případě exportu se snažíme o optimalizaci ziskovosti," uvedl ve výsledkové zprávě Zdeněk Radil, generální ředitel Pivovary Lobkowicz Group.

Renáta Ďurčová a Petr Bártek, analytici z České spořitelny, čekali, že skupina za tři čtvrtletí roku vykáže meziroční růst tržeb o 4 % na 960 milionů korun a meziroční nárůst celkové produkce o 6 % na 728,5 tisíce hektolitrů. Za jejich odhadem tak čísla zaostala.

Za samotné třetí čtvrtletí vzrostly celkové tržby meziročně o 4,4 % na 360,8 milionu Kč (odhad České spořitelny: 380 milionů Kč), když tržby z prodeje piva stouply meziročně o 6,2 %.

Vývoz do Ruska spadl na polovinu

Tržby z prodeje sladu za první tři čtvrtletí meziročně klesly o 3,2 % 36,7 milionu korun a tržby z prodeje nealkoholických nápojů se snížily o 5,8 % na 24,4 milionu korun. Celkově se tržby mimo segment prodeje piva snížily o 4,3 % na 61,1 milionu korun.

Tržby z vývozu dosáhly za prvních devět měsíců letošního roku 156 milionů korun, na celkových výnosech skupiny se tak podílely 17,7 %. Meziročně podíl tržeb z exportu na celkových výnosech klesl o 4,4 procentního bodu. Společnost uvedla, že za poklesem stojí redukce exportů s nízkými maržemi, zejména dodávek polské divizi maloobchodního řetězce Lidl. Vývoz do Ruska se kvůli recesi v zemi a poklesu kupní síly Rusů meziročně propadl téměř o 50 %. Celkově se ale dařilo vývozu do Německa, Maďarska a Polska. Skupina navíc zahájila vyjednávání s potenciálními partnery pro vývoz na asijské a další evropské trhy.

"Růst ve třetím čtvrtletí byl značně slabší, než jsme očekávali. Celkově tak výkon skupiny za třetí kvartál hodnotíme negativně. Navzdory teplému létu zaznamenaly segmenty piva i nealkoholických nápojů růst pouze jednociferným tempem. Tržby byly negativně ovlivněny především pokračujícím poklesem výnosů z exportu, kde došlo v samotném třetím kvartálu ke zrychlení propadu, a to především v důsledku nižších exportů do Ruska. Nejdůležitější zprávy ohledně povinné nabídky odkupu akcií menšinových akcionářů Pivovarů Lobkowicz nejsou dosud k dispozici," napsali Ďurčová a Bártek po zveřejnění výsledků.

"Pozitivně hodnotíme solidní růst prodejů piva v České republice, nicméně špatná výkonnost exportu je pro nás zklamáním. Po výsledcích za první polovinu roku management říkal, že se propad exportu do konce roku vyrovná. Místo toho je nyní pokles ještě větší. Zveřejněná čísla by však neměla mít jakýkoli dopad na cenu akcií. Povinná nabídka odkupu pro minoritní akcionáře, která musí přijít poté, co společnost Lapasan získala na začátku září 79,4% podíl ve firmě, nyní čeká na schválení regulátora. Cena této nabídky by měla být podobná jako cena za většinový podíl (208 Kč za akcii)," doplnil Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

Firma dále uvedla, že během prvních devíti měsíců letošního roku podepsala s restauračními zařízeními 112 kontraktů v celkové hodnotě 27,3 milionu korun.

Celkové výdaje se podle společnosti pohybovaly zhruba na loňských úrovních. "Pokračujeme ve snižování režijních nákladů a naopak zvyšování investic podporujících kvalitu piva a komunikaci se spotřebiteli," napsala společnost. V souvislosti s organickým růstem skupina investovala podle plánu meziročně o 5,5 milionu korun více do údržby výrobních zařízení a provozu. Provozní náklady se meziročně zvýšily v důsledku nákladů na marketing a restrukturalizaci.

Zástupci CEFC a J&T zamířili do představenstva

Společnost připomněla, že firma Lapasan v září v souladu s plánem dokončila akvizici 79,4 % akcií PLG za 1,9 miliardy korun. Firmu Lapasan vlastní ze 70 % evropská dceřiná společnost čínské firmy CEFC. Pětinu drží v Lapasanu finanční skupina J&T a 10 % Zdeněk Radil.

Lapasan bude muset menšinovým akcionářům Pivovarů Lobkowicz předložit nabídku na odkup jejich akcií PLG. V současnosti je ale proces pozastaven kvůli správnímu řízení České národní banky (ČNB).

V reakci na vstup firmy Lapasan do skupiny Lobkowicz došlo také ke změně ve složení představenstva skupiny. Členy představenstva jsou nyní výkonný ředitel Zdeněk Radil, Li Siao-kchun za CEFC a Jiří Uvíra za skupinu J&T. Post předsedy představenstva zastává nadále Zdeněk Radil. Li Siao-kchun a Jiří Uvíra v představenstvu nahradili Evu Kropovou a Otakara Bindera.

Ve výhledu pro zbytek letošního roku skupina uvedla, že se nadále chce zaměřovat na posilování značky a pozice na trhu a získávání loajality spotřebitelů rozšiřováním portfolia výrobků. Strategie vývozu by měla čerpat z dobré pověsti českého piva v zahraničí a měla by se zakládat na dlouhodobých kontraktech s existujícími distributory a získávání nových distributorů. Dále společnost uvedla, že se chce zaměřovat na prémiová piva s vyššími maržemi a pivní speciály.

Zdroj: Pivovary Lobkowicz Group, Česká spořitelna, J&T Banka

Akcie ČRPivoPivovary LobkowiczVýsledková sezóna
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa